A fenntarthatóság és a luxus különleges találkozása - ismerd meg a hazai DBE.FURNITURE formabontó bútorkollekcióit
Figyelem, földlakók! A hazai DBE.FURNITURE szó szerint intergalaktikus filozófia ihlette bútorkollekcióval lepett meg minket, amire még Milánóban is felkapták a fejüket – és talán már a bolygón túl is.
Kiss Bence Ádámot formatervezőként, valamint design consultantként mindig is az újgenerációs design vonzotta. Ennek köszönhetően került hamar a látóterébe a meglehetősen futurisztikus alumíniumhab, amit bár az űrtechnológia hívott életre, manapság jellemzően az építőiparban alkalmazzák nagy ellenállóképessége és pehelysúlya miatt.
„Már több éve a fiókban lapult az ötlet, hogy a lakberendezésben is használjam az anyagot, és nemrég végre mindent késznek láttam ahhoz, hogy ezt meg is valósítsam”- mondja a tervező, aki Koczka Kristóf Red Dot-díjas dizájnerrel fogott össze, hogy elkészítsék a világ első alumíniumhab bútorkollekcióját, a MOON-t.
Új utakon
Ádám és Kristóf hosszas anyagkísérletek után kölcsönözött kellemes tapintást a sörhabként is becézett, érdes matériának. Az alapanyagot a borsodi AluInventből szerezték be, ahol amellett, hogy alumíniumot hasznosítanak újra, a gyártáshoz szükséges energiát is megújuló forrásokból nyerik. A bútorok paneljei kilencven százalékban rekciklált alumíniumból állnak, és többek között ennek köszönhető, hogy a bútorkollekció EPD-tanúsítvánnyal is rendelkezik, tehát számos környezetvédelmi szempontnak megfelel.
A termékcsalád a DBE.FURNITURE online piactér égisze alatt indult, ami új paradigmát hirdet a bútortervezésben. „Meg akarjuk változtatni a negyedik ipari forradalom emberének vásárlási szokásait, amihez elengedhetetlen, hogy újradefiniáljuk a tervezés és gyártás minden fázisát, mégpedig a környezettudatosság szemszögéből” -magyarázza Ádám. Ezért a tervezés során is mindvégig a fenntarthatóságra koncentráltak, és hadat üzennek a greenwashing káros hagyományának.
Design a környezetért
A DBE.FURNITURE szorosan kapcsolódik a szintén Ádám által alapított MAKERSMARKET.XYZ brandhez, ami lehetővé teszi, hogy a tervezők könnyedén kapcsolatba léphessenek a gyártókkal, ha anyagbeszerzésről vagy egy-egy modell kivitelezéséről van szó.
A tervező ezt a kiterjedt hálót használta fel akkor, amikor úgy döntött, beépíti a DBE.FURNITURE működésébe az úgynevezett distributed design koncepcióját, így a MOON bútorkollekció bárhol a világon legyártható a helyi gyárak közreműködésével, ezáltal jelentősen csökkentve a szállítással járó széndioxid-kibocsátást, és bevételhez juttatva a lokális kis- és középvállalkozásokat.
A DBE.FURNITURE világában nemcsak a MOON szériának, hanem a soron következő koncepcióknak is szigorú kritériumrendszernek kell megfelelniük, amiben kulcsszerepet játszik az innováció, a szerethetőség és a funkcionalitás, de a legfőbb szempont kétségkívül az ökotudatosságé.
A startup három kiemelt célkitűzése szerint a termékeknek legalább hetven százalékban fenntartható anyagból kell készülniük, a gyártást és előállítást minimum hetven százalékban a bútor végállomásán kell lebonyolítani, és a szériáknak magas szinten személyre szabhatónak kell lenniük.
„Próbálunk úgy tekinteni a tárgyainkra, mintha egy földönkívüli nézné őket –
vajon mit mondana rólunk egy idegen civilizációból ideérkező lény ezek láttán?
teszi fel a kérdést Ádám, akit ez sarkallt arra, hogy olyan designhagyományt kövessen és népszerűsítsen, ami a lehető legzöldebb eljárásokat és anyagokat veszi alapul.
Csillagokon átívelő stílus
Az „intergalaktikus” szemléletmód ellenére azért rólunk, földlakókról sem feledkeztek meg. A MOON kollekció első három bútora, a Fullmoon szekrény, a Crescent komód és a First Quarter éjjeliszekrény valóban maximálisan személyre szabható úgynevezett hordóváz-szerkezetének hála, ezáltal otthonunk paramétereihez igazítható.
Mi több, összesen 126 szín közül választhatjuk ki a kedvencünket, mindehhez pedig a cég egy olyan online bútortervező programot is biztosít, amiben szabadon változtathatjuk a tárgyak bizonyos tulajdonságait, sőt, akár csupán egyetlen bútort is megrendelhetünk, hogy kiküszöbölhessük a túltermeléssel járó pazarlást. Közel sem véletlen, ha a széria egy lyukacsos holdkőzet és a XX. század eleji polgári minimalizmus szerelemgyerekének tűnik.
A készítők által csak empire nuovóként emlegetett stílust az art nuovo magas minősége, „a kozmikus fantáziavilág és a császári pompa” ihlette. A tervezők a fenntarthatóságot szerették volna elegyíteni a luxussal, hogy a környezettudatos innovációkat az exkluzív enteriőrökbe is becsempészhessék. Bár a bútorok előállítása időigényes lehet, ez felgyorsult világunkban lelassulásra és türelemre sarkallja a vásárlót.
Ugyanakkor az eljárás korántsem mondható lassúnak, hiszen egy egyedi termék legyártására és kiszállítására a legnagyobb nemzetközi gyártók esetében is több hónapot kell várni, miközben a környezetvédelem és a helyi piac erősítése egyáltalán vagy alig kerül a fókuszba.
A hazai univerzumon is túl
Nagyon úgy fest, a DBE.FURNITURE első termékcsaládja már kis magyar galaxisunkon is túlnőtt, hiszen a MOON tavasszal a nagy presztízsű Milánói Design Hét során mutatkozhatott be a Magyar Divat & Design Ügynökség által alapított Budapest Select ernyőmárka kiállításán.
Ádám és csapata harminchat fiatal és díjnyertes hazai tervező társaságában fogadta az érdeklődőket az Alcován, ami 2018 óta minden évben az egyik legvonzóbb helyszín azok számára, akik független, formabontó ötletekkel szeretnének találkozni az eseménysorozat alatt. Ádám elmondása szerint az indusztriális hangár „kellemes sziget volt a Design Hét során, ahol az innováción, nem pedig a nagy eladásszámon volt a hangsúly.”
A milánói szereplés hatalmas sikerrel zárult, hiszen a MOON kollekcióhoz tartozó falburkolati elemekre az Apple is felkapta a fejét, akik termékmintát rendeltek cupertinói központjukba, emellett a csapat várhatóan egy szicíliai villa felújításában is közre fog működni. Ráadásul amellett, hogy több külföldi tervező is felkereste a DBE.FURNITURE-t azért, hogy nekik dolgozhasson, az ARMANI/CASA-val is egyeztetések indultak meg egy lehetséges kollaboráció reményében.
A határ tényleg a csillagos ég!
Nemrég debütált a piactér következő nagy dobása, egy látványos falipanel-kollekció, hamarosan pedig egy különleges lámpával és asztallal is előrukkolnak. A tervek persze ennél jóval messzebbre mutatnak, hiszen nemcsak a vásárlók, hanem a designerek és gyártók szemléletmódját is formálni akarják.
Ádám ráadásul kutatóként is szeretne hozzájárulni a témához, és tanulmányok egész sorával szeretne rámutatni arra, hogy a DBE.FURNITURE által kidolgozott kritériumrendszer egyedi a maga nemében. „Nagyon örülök, hogy megvalósulhatott a régi nagy álmom, és hogy erre itthon kerülhetett sor” - teszi hozzá Ádám, és mi csak egyetérteni tudunk.