Ami ma fenntarthatónak tűnik, lehet, hogy holnapra vakvágány lesz

2025. április 4.
A textilipar keresi az új, fenntartható alapanyagokat, ami a közönség igényeinek is megfelel
A textilipar keresi az új, fenntartható alapanyagokat, ami a közönség igényeinek is megfelel
Fotó: Anton Vierietin/Getty Images

Néhány év múlva teljesen természetes lehet, hogy kutyagyapjú pulcsit viselünk, finom csalánszövetből készült kabátban intézzük a napi teendőket, a lábunkat almabőr topánba bújtatjuk, és gombából készült feneketlen táskába pakolunk. A textilipar folyamatosan keresi az új alapanyagokat a szebb, tisztább és fenntarthatóbb jövőért - ami talán már nincs is olyan messze.

A textilipar a világ egyik legkörnyezetszennyezőbb iparága, ezt mindenhol olvashatod, egyre többet beszélünk róla. A textilek többsége - és a belőlük készült ruházati cikkek - nem tekinthetőek fenntarthatónak a káros vegyi anyagok használata, a magas víz- és energiafogyasztás, a nagy mennyiségű hulladék keletkezése, a mikroműanyag-szennyezés, és a szállítás okozta üzemanyag fogyasztás és szén-dioxid kibocsátás miatt.

Ahhoz, hogy a ruházati és textilipar változzon komoly összefogásra van szükség, hiszen hatalmas iparágról van szó, amely emberek millióinak ad munkát. Ennek csak egyik eleme az olyan rég elfelejtett vagy innovatív alapanyagok használata, amelyek közül néhányat most bemutatunk.

glamour plusz ikon Gyógynövények, amik a házi kedvenceinknél is bevethetők

Szomorú szakállas - Megviselte a hüllőt, hogy vadásztak rá Budaörsön!

Innovatív alternatívák

Csalánszövet Európából: A Kínából származó hócsalánt egyre több tervező használja. Pedig nem kell Ázsiáig menni, hogy a csalánból szövet készüljön. Az itthon is ismert nagy csalán (Urtica dioica) nemcsak gyógynövénynek kiváló, de a rostjai arra is alkalmasak, hogy textilt készítsünk belőle. A történészek szerint a bronzkorban őseink már viseltek csalánszövetet. Tulajdonságait tekintve nagyon hasonlít a kenderhez.

Pihe-puha kutyagyapjú: Chiengora. Ez a neve a kutyaszőrből készült fonalnak, amely elsőre őrült innovációnak hangzik, valójában azonban a prehisztorikus kor találmánya. Különlegessége talán nem is abban rejlik, hogy a kutyák puha pehelyszőréből készül, sokkal meglepőbb, hogy 80%-kal melegebb a gyapjúnál. A Modus Intarsia nevű német start-up az ősi navahókhoz hasonlóan fonalat, a fonalból pedig ruhákat készít. A céljuk egy olyan európai hálózat kiépítése, amelynek segítségével könnyedén begyűjthetik a gazdiktól a jó minőségű kutyaszőrt.

Borsmenta bevetésen: A Pangaia anyagtudományi vállalat ahelyett, hogy különböző cégeknek adná el a innovációit, saját márkával van jelen a piacon. Ruháik újrahasznosított pamutból, hínárból készülnek, vadvirágok felhasználásával vegán, tollpehely-helyettesítő anyagot kísérleteztek ki. A borsmentaolaj alapú textilkezelési eljárást pedig annak érdekében vezették be, hogy a ruháik tovább frissebbek maradjanak, és a vásárlóknak kevesebbszer kelljen mosni azokat.

Selyem citrusokból: A Salvatore Ferragamo és a H&M egy-egy kollekciójában is megjelent már az Orange Fibre névre keresztelt innovatív alapanyag. A selyem tapintású kelmét citrusalapú italok gyártása során keletkezett melléktermékből állítják elő. Olaszországban évente egymillió tonna „pastazzo” (citrus massza) válna hulladékká, de ennek az ötletnek köszönhetően a ruhaiparban használható alapanyagként születik újjá.

Sótűrő növényekkel a bolygóért: Jelenleg körülbelül 700 millió városlakó kényszerül szembenézni az időszakos, szezonális vízhiánnyal. A londoni Royal College of Art néhány hallgatója szerint nem a ruháink alapanyagának öntözésére kellene fordítanunk az ivóvizet. A megoldást szerintük a sós mocsarakban is megélő, sótűrő növények és ebből készített textil termékek jelenthetik, amelyek nem igényelnek öntözést. A projekt egyelőre a kezdeti fázisban van, de nagyon ígéretesnek tűnik.

Egyszerűen előállítható a házi „gombabőr”: Kis-Baraksó Alexandra formatervező mérnök és okleveles belsőépítész tervezőművészként hozta létre 2017-ben saját márkáját Manera Studio néven. Márkája alapítása óta úgynevezett növesztett alapanyagokkal is kísérletezik, mint amilyen a „gombabőr”, amelyet a saját műhelyében növesztget.

Óvatos megoldások

Bár az innovációnak és az új alapanyagoknak helye van a textilipar átalakulásában, nem szabad elfelejteni, hogy egy folyamatosan alakuló változó szegmensről van szó, amely egyelőre csak keresi a megoldásokat.

glamour plusz ikon Meddig tesznek hozzánk, és mikortól vesznek el belőlünk a barátságok?

Szomorú szakállas - Megviselte a hüllőt, hogy vadásztak rá Budaörsön!

Ami ma fenntarthatónak tűnik, lehet, hogy holnapra vakvágány lesz. Tudatos vásárlóként az első és legfontosabb, hogy csökkentsük a fogyasztásunkat. Keressük a jó minőségű, jól variálható, elsősorban helyben készült darabokat. Minden más csak ezután jön.