A fenntartható ruhatár egyik kulcsa a mosás - így őrizd meg ruháidat

Miért pont a ruhatárunk képezne kivételt a fenntarthatóság alól?
Miért pont a ruhatárunk képezne kivételt a fenntarthatóság alól?
Fotó: Shutterstock

A fenntarthatóságról az évek során megtanultuk, hogy nem légből kapott kifejezés, hanem egy olyan fogalom, amit bárki képes beépíteni a mindennapjaiba, az élete bármely területére. Miért pont a ruhatárunk képezne kivételt ez alól? Tippjeinkkel te is fenntarthatóvá alakíthatod az öltözködésed.

Buy less, choose well, make it last!” - mondta Vivienne Westwood, hallgassunk hát az ikonikus divattervezőre. A fenntartható ruhatár kialakításának első lépése annak megválasztása, hogy honnan szerzed be a ruháidat – vagyis mennyire etikus, organikus, tudatos megoldásokat vetsz be azért, hogy az öltözködésed kevésbé terhelje a bolygót. Azonban a nulladik lépés, hogy a már meglévő ruháinkat őrizzük meg, ameddig csak lehet.

Ehhez szükségünk van némi anyagismeretre és arra való vágyra, hogy tegyünk a környezetünkért. Nyugalom, nem kell megijedni, nem kell majd fizika- vagy kémiatudásunkat elővenni, a cikk végén pedig egy két összetevős receptet hozok.

Figyelj az anyagokra

A részletekre való figyelés, főleg a hétköznapokban nagyon sok energiát tud elvinni, de ha szeretnénk belefogni egy fenntarthatóbb életmódba, mint minden, ez is csak szokás kérdése. Tedd a szívedre a kezed: hányszor ellenőrizted, hogy pontosan mi is van írva a ruhádban található kis címkére? Pedig ezen minden információ megtalálható ahhoz, hogy megtanuljuk, melyik anyaggal hogyan tudunk a legjobban bánni és a megadottak szerint viseljük gondját.

A fenntarthatósághoz tovább kell menni annál, hogy a fehéreket külön mossuk a feketéktől
Fotó: Shutterstock

Érdemes ezt is kis szkeptikus megfigyeléssel olvasni, összevetni a tapasztalattal és ennek a kettőnek az ötvözetéből megalkotni a saját rendszerünket. A legtöbben azt biztosan tudjuk, hogy a színes és fehér ruhákat külön érdemes mosni, de aki ennél egy fokkal tudatosabb, az észben tartja, hogy a sötét ruhákat is el kell különíteni a többitől. Azonban a tapasztalatok szerint azzal már kevésbé vagyunk tisztában, hogy érdemes lenne az anyag típusa szerint is differenciálni.

A különlegesebb anyagok, mint a selyem, gyapjú vagy a len egyéni bánásmódot kívánnak meg. Ezeket érdemes minden esetben külön mosni a többitől. A pamutból készült ruhadarabok is más tisztítást kellene, hogy kapjanak, mint egy fehérnemű, és a legjobb, ha a törölközőket is teljesen külön mossuk a többitől. A melltartók és nejlon harisnyák akkor maradnak sokáig újszerűek, ha mosózsákot használunk a mosás alatt, előbbieknél egyébként sokan a hideg vizes kézi tisztítást javasolják.

Ismerd meg mosógépedet

Ha már megvan az elmélet, jöhet a gyakorlat: meg kell tanulnunk környezettudatosan használni a mosógépünket. Ma már rengeteg masina kapható, “okos” vagy épp energiatudatos programokkal. Amennyiben most állsz mosógépvásárlás előtt, a gép energiahatékonysági besorolására kell nagy figyelmet fordítani, a tájékoztatóban rendszerint külön osztályozzák az energiafogyasztást, a centrifugálási hatékonyságot és az akusztikus zaj kibocsátást (vagyis mennyire hangos a gép).

Úgy is tudsz fenntarthatóan mosni, ha nincs hiperszuper új masinád
Fotó: Shutterstock

Érdemes valóban utánanézni ezeknek, hiszen nem csak a ruháid, hanem a pénztárcád is jól jár hosszú távon. De fontos, hogy megjegyezzük: nem az a legfenntarthatóbb megoldás, ha a régi készüléked kidobod és újat veszel. Ezt semmiképp se tedd, hiszen a régebbi típusú mosógépekkel is lehet okos módon mosni, ehhez hoztunk pár tanácsot.

  • Csak akkor indítsd el a mosógéped, ha tele van. Rengeteg energiát tudsz azzal pazarolni, hogy félig üresen vagy akár csak épp egy-két ruhadarabbal indítunk el. Igyekezd úgy alakítani, hogy a mosógép mindig tele legyen, ezzel a módszerrel hetente akár két-három alkalom is elég lesz a ruhákra és plusz egy a törölközőkre vagy ágyneműre. Hidd el, ez valóban működhet – én két kisfiú anyukájaként mondom, hogy ez nem legenda.
  • Mindig jól válaszd meg a programot és a hőfokot, ezzel is kímélheted a gépbe kerülő ruhákat. A pamut ruhákat elegendő 30 fokon mosni, ennél magasabb hőfokkal károsítjuk az anyag minőségét, ez vonatkozik azokra a ruhákra is, amelyekben műszál van, valamint a fehérneműkre is. Utóbbiaknál érdemes a centrifugálás fordulatszámát csökkenteni, különösen harisnyák, melltartók esetében.
  • Ha az ágyneműn, törölközőn nincsenek extrém szennyeződések, ezekhez is elegendő a 30 fok, de természetesen ha mindennaposak az extra foltok (fű, sár, extrém por, festék, stb), akkor érdemes magasabb hőfokra kapcsolni. Azonban itt is figyelembe kell venni, hogy 40 fok fölött valóban roncsolódik az anyag szerkezete és minden mosásnál csökkentjük a ruhadarab élettartamát.

Mi a helyzet a szárítógépekkel?

Valószínűleg sokan tudják, hogy a szárítógépek nem a legjobb barátaink, ha egy fenntartható háztartást szeretnénk vezetni. A szárítógép a magas energiafogyasztáson túl roncsolja az anyag minőségét, nem minden ruhát lehet betenni és utána még sokszor a vasalás sem kikerülhető.

Persze minden élet- és lakhatási helyzet egyéni mérlegelést kíván, azonban ha meg tudod oldani, hogy szabadtéren - teraszon vagy kertben - teregess, vagy van olyan terület a lakásban, amit tudsz nélkülözni heti pár alkalommal, akkor érdemes szabad levegőn szárítani a ruhákat, hiszen ez a legkíméletesebb mód. Arról nem is beszélve, hogy a közvetlen napsugaraknak fertőtlenítő és fehérítő hatása is van. Itt fontos megjegyezni, hogy utóbbi miatt az élénk és a sötét színű ruhákat érdemes kifordítani a szabadban való szárításkor.

glamour plusz ikon Zero waste kezdőknek - érdemes a konyhában kezdeni a hulladékcsökkentést

Zero waste kezdőknek - érdemes a konyhában kezdeni a hulladékcsökkentést

Mivel és milyen gyakran mossunk?

Vannak ruhadarabok, amiket mindenki ugyanolyan gyakorisággal mos, a fehérneműk és zoknik például minden nap a szennyeskosárban landolnak, a melltartókat viszont elegendő 2-4 alkalom után tisztítani, minden nap cseréljük, akárcsak a zoknikat. A pamut felsőket - évszaktól függően - szintén 2-3 hordás után érdemes a mosógépbe dobni, míg egy farmernadrágot elegendő lenne átlagosan tíz használat után kimosni, maximum 30 fokon, alacsony centrifugálás mellett.

Saját tapasztalatból kiindulva megvárhatjuk a 15-20 alkalmat is, hacsak nem munkaruháról van szó, ez esetben természetesen hamarabb kell, hogy a gépbe kerüljön. Amennyiben folt vagy extra szennyeződés van a ruhán, akkor érdemes előkezelni, de itt nem a dörzsölésre vagy sikálásra gondolunk, ezekkel ugyanis tönkre tehetjük a ruhát.

A mosószert magad is elkészítheted, így védve magad és a környezeted
Fotó: Shutterstock

A legjobban bevált számomra a marhaepe szappan, amit benedvesítve a szennyeződött területre kell tenni és utána mehet is a többi ruha közé a mosógépbe.

Mosás után a napon szárítjuk - nekem eddig minden folt ki is jött ezzel technikával. A fenntartható mosás egyik eleme a megfelelően kiválasztott mosószer. A mai modern vegyszerek képesek minden anyagok lebontani, ezáltal mikroműanyagokkal lesznek tele a ruháink, emellett a mosószerek nem kímélik sem őket, sem a bőrünket. Nem véletlen, hogy egyre többen szenvednek ekcémától. Ezeket a szereket helyettesíthetjük úgynevezett mosószappannal, ami nem modern vagy innovatív, hiszen nagyanyáink is ezzel mostak.

Cserébe tökéletesen működik, nincsen benne semmilyen felesleges adalékanyag és igencsak pénztárcabarát. A recept, amit közel nyolc éve használok, semmi extra tudást vagy kiadást nem igényel. Két összetevőből áll, három liter mindössze kétszáz forintból kihozható, az elkészítés ideje nem több tíz percnél.

Ne dörzsöljük vagy súroljuk a foltokat, mert tönkretehetjük a ruha anyagát
Fotó: Shutterstock

Hozzávalók

  • 50 g reszelt mosószappan
  • 3 liter tisztított víz (- azért tisztított, mert az ország területén eltérő a víz minősége)

Elkészítés

Reszeld le a mosószappant, közben tegyél fel lassú tűzre vagy alacsony hőfokra három liter tisztított vizet. Amint lereszelted, öntsd bele a vízbe a szappanreszeléket és melegítsd addig, amíg el nem olvad. Fontos: forralni nem szabad! Amikor kihűlt, öntsd bele egy hőálló tárolóba és másnapra sűrű, folyékony mosószerré fog összeállni.

Próbáld ki bátran és nem csak a ruháid, hanem a pénztárcád és a környezet is meg fogja hálálni.