Nem kellenek súlyos összegek egy fenntartható ruhatár kialakításához

A fenntarthatóság nem csak a papírszívószálak használatából áll
A fenntarthatóság nem csak a papírszívószálak használatából áll
Fotó: JulieAlexK/Getty Images

Szeretsz öltözködni és szeretnél figyelemmel lenni a környezetedre is? Akkor már egészen biztosan szembejött veled a fenntartható divat fogalma. A tudatos ruhatár kialakításához szerencsére meglepően kevés kell. Elolvasva ezt a cikket megkaphatod az alapokat és elindulhatsz a saját fenntartható gardróbod felé.

Amikor szóba kerül a fenntarthatóság, előbb- utóbb rájövünk, hogy gardróbunk átgondolása is kikerülhetetlen. A divatipar a három legszennyezőbb iparág közé tartozik ami azt jelenti, hogy nem csak a ruhadarabok előállításával szennyezzük nagy mértékben a környezetet, hanem azok használat után is hatalmas terhelést jelentenek. Többnyire azért, mert nem lebomló anyagokból készülnek.

A ruhatörténetből tudjuk, hogy milyen sokat változott az öltözködés, nemcsak szabásban, hanem funkcióban is. Már a 20. század második felében elkezdődött, de igazán a 21. századtól igaz, hogy a ruha azon túl, hogy funkcióját teljesíti, egy önkifejezési eszköz lett - megmutathatjuk általa, ki is vagyunk valójában vagy éppen azt, hogy kik szeretnénk lenni. A fenntartható gardrób összeállításának egyik szakértőjét, Mengyán Esztert kérdeztem, hogy mi legyen a kiindulópont.

A szakértő az elsők között kezdett el foglalkozni tudatosan a fenntarthatóság és a ruhák kapcsolatával Magyarországon és ma már a színtanácsadás mellett testalkatelemzést is tart az érdeklődőknek. „2016 óta foglalkozom a fenntarthatóbb ruhatár kialakítással, rengeteg mindent kipróbáltam, igyekeztem egyre tudatosabbá válni. Az elmúlt évek alatt azt tanultam meg, hogy ahány ember, annyi ruhatár, illetve annyiféle megoldás. Ami nekem könnyen megy, az másnak nehezebben.

Ami nekem belefér az életembe - például, hogy melltartót vásárolok másodkézből -, attól más valakit kiver a víz, és számára ez elfogadhatatlan megoldás. Megtanultam, hogy a fenntarthatóbb gardrób egyik nagyon fontos eleme a nyitottság, hogy ha nem is fogadjuk be az életünkbe, legalább ismerjük meg az alternatív lehetőségeket. A másik az önmagunkkal szembeni őszinteség. Hogy be merjem vallani magamnak, ha azon kapom magam, hogy például indokolatlanul sok ruhát vásárolok, és tegyek a változásért.

A harmadik pedig az önismeret, enélkül nem létezik fenntarthatóan fenntartható gardrób. Nekem például fel kellett vállalnom magam előtt, hogy szeretek bizonyos műszálas anyagokat, elképesztő örömet adnak, és szeretném viselni őket.”

Így kezdj neki

Ahogy a szakértő is jelezte, az önismeret kihagyhatatlan eleme a tudatos és fenntartható ruhatár kialakításának, és egy ponton érdemes szakértőt bevonni a folyamatba. Persze ez nem azt jelenti, hogy teljesen nulláról kellene felhúzni egy új ruhatárat. A ruha fontos része az énképünknek, mellyel sok mindent elárulhatunk magunkról. Nincsenek univerzális megoldások, mert nagyon sokfélék vagyunk. Pontosan ezért érdemes szakemberhez fordulni, mert az interneten elérhető instant megoldások általában nem jelentenek hosszútávú megoldást.

A szakértő szerint ha valaki szeretne valamin változtatni, egészen pontosan ismernie kell a szokásait. „Azt szoktam javasolni mindenkinek, aki hozzám fordul tanácsért, hogy tartson 2-3-6 hónapos ruhavásárlási szünetet, és ez idő alatt ismerje meg pontosan a gardróbja tartalmát, az öltözködési szokásait, a ruhavásárlási szokásait, azaz kezdjen el a szekrényéből vásárolni. Rendszeresen csinálunk az ügyfeleimmel gardróbnaplózást, majd ezt elemezzük ki a céljainak megfelelően.

Nagyon érdekes megállapításokra jutnak azok, akik ezt az egyébként időigényes elemzést elkészítik, de mindez elképesztően hasznos a fenntarthatóbb ruhatár kialakításánál. Csak ezután következik az életmódunknak, igényeinknek és céljainknak szükséges alternatívák feltérképezése.”

glamour plusz ikon Ismerd meg a Szimbio lab-et

Ismerd meg a Szimbio lab-et

Ha megszabadulnánk a ruháktól

A szakember segítsége és tudatos gardrób és önvizsgálat után általában egy „leépítési” folyamat következik, hiszen. a folyamat során rájöttünk, hogy melyek azok a ruhák, amikre már nincs szükségünk. Ezeket a darabokat nem érdemes tartogatni, sokkal hasznosabb, ha ezeket igyekszünk megmenteni és minél tovább a körforgásban tartani. Az egyik lehetőség, hogy pénzzé tesszük a felesleges ruháinkat, az összeget utána az új gardróbunk kialakításába fektethetjük.

Ma már nagyon sokféle lehetőség van erre, akár otthonról is megtehetjük egy applikáción keresztül, de beadhatjuk a helyi bizományiba is. Budapesten több helyen is működik például Swappis Ruhaforgó, de más üzleteket is találhatunk. A másik lehetőség, hogy ne a szemétre kerüljön a ruha, ha eladományozzuk. Azokat a ruhákat tudjuk adományba adni, amit eladni már nem éri meg, de még hordható, jó állapotban van.

Tartsuk szem előtt, hogy csak tiszta, hordható, nagy szakadástól és szennyeződéstől mentes ruhát adományozzunk, olyan állapotban, ahogy mi is szeretnénk azt kézhez kapni. Amennyiben kis hiba van rajta, érdemes megjavítani, így aki kapja, rögtön tudja hordani. Ezeket a darabokat adhatjuk közvetlenül szervezeteknek is, vagy elvihetjük őket adományboltba (például a Cseriti-lánc egyik üzletébe). A sérült, de még használható háztartási textíliáknak a állatmenhelyeken veszik hasznát, de oda se vigyünk szemetet.

Nézzük, mi maradt

Az alapdarabok olyan fix elemei a ruhatárunknak, amik illenek az életvitelünkhöz, stílusunkhoz, és szeretjük is viselni őket Ezek sokszor nem konkrét ruhákat jelentnek, hanem egy-egy típust, például farmernadrág vagy szoknya. agyon fontos, hogy ezekből a ruhadarabokból olyat válasszunk, ami illik a testalkatunkhoz . Sok a szempont, de megéri figyelni rá, mert ha egyszer kialakul ez a látásmódunk, rengeteg időt, pénzt spórolunk meg magunknak és a Föld is hálás is lesz érte.

Ami valakinek alapdarab, lehet, hogy másnak egyáltalán nem áll jól. Nem feltétlen a farmer-fehér pólóban kell gondolkodni, hanem érdemes sokkal tágabban értelmezni a kereteket és a magunk képére szabni. Ha megtaláltad a saját alapdarabjaidat, sokkal könnyebb lesz dönteni és saját képedre formálni a ruhatárad, feldobni kiegészítőkkel és belecsempészni a stílusod. Így kevesebb lesz ruhád és jobban tudod majd kombinálni őket.

Mennyi az annyi?

A fenntartható ruhatár kialakításánál nem utolsó szempont az sem, hogy mekkora a büdzsénk.

Valamint ha lecserélnénk az összes ruhánkat, az pontosan szembemenne a fő üzenettel, amit képviselni szeretnénk.

Épp ezért itt is érdemes a költséghatékonyságra, fokozatosságra törekedni. Ha kialakult a képed magadról, a stílusodról és megvan az elképzelés, hogy milyen ruhákat keress, akkor magától értetődőnek tűnik majd: ha eddig ilyen tudatosan mindent végiggondoltál, nem fogsz egy fast fashion boltba bemenni – de ha oda nem, akkor hova?

A tervezői daraboktól a pénztárcánk tart távol minket, az egyedi, kis szériás, hazai tervezésű darabok bármennyire is fenntarthatóak, sokszor az áruk miatt nem tudjuk megengedni magunknak. A kettő között viszont rengeteg lehetőség rejlik. Szerencsére ma már akár a kanapén ülve is kincsekre találhatunk. Használj különféle platformokat, csoportokat és igazi kincsekre bukkanhatsz – például olyan tervezői darabokra, amiket valaki megunt vagy csak rossz méretet választott belőle, és továbbadná másnak.

Időbefektetést igényel, de hidd el, ezek a darabok lesznek az új, fenntartható gardróbot gyöngyszemei és igazi történetet fognak továbbvinni.