Magyar márka forradalmasítja a fürdőruhagyártást
Fürdőruha és sportruházat óceáni hulladékból és halászhálóból? A 2018-ban debütált UNDERSEA bebizonyította, hogy lehetséges. A hiánypótló magyar divatmárka alapítójával, Reményik Mónival beszélgettünk.
Szexi, merész, minimalista - ezekkel a szavakkal jellemezné az UNDERSEA márka ruháit Reményik Móni, aki közgazdászként pszichológiát is tanult, de a környezetvédelem lett a szívügye. Így született meg az egyedülálló brand, amely kreációit azoknak a nőknek szánják, akik tiszta szívből szeretik a Földet és önmagukat is.
A márka, amit az óceánok és a tengerek szennyezése inspirált
„Jártam a természetet, sokat búvárkodtam, kerestem önmagam. A vízben töltött idő felnyitotta a szemem, számos olyan problémával találkoztam, mint az óceánok elsavasodása, az elfehéredő korallzátonyok, az óceáni zajszennyezés, a túlhorgászás, vagy az elhasznált halászhálók kártékony hatásai.
Látni ezeket a dolgokat szívbe markoló élmény volt, de ennek okán döntöttem el, hogy nem ülök tovább tétlenül” - így született meg Reményik Móni alapításával az Undersea, amely többek között óceáni hulladékból és halászhálókból készített fürdőruhákat és sportruházatot kínál.
„Minden egyes szövetünk, legyen szó a nyomtatott szövetekről, az egyedi textúrákról, valamint a belső bélésekről, olyan újrahasznosított és fenntartható anyagokból készül, mint az econyl, a tencel, és az organikus pamut. Ez az Undersea szabvány, tehát ez minden egyes darabra érvényes, kívül-belül. Nincs kivétel.”
Nincs dögösebb a bolygóbarát ruháknál
Az Undersea csapata hisz a körforgásos gazdaságban, amely koncepció a divatipar fenntartható fejlődésének is egy fontos eleme. „Minőség és élettartam - ezeket tartjuk szem előtt, amikor a ruháinkat készítjük. A legjobb minőségű anyagokkal dolgozunk, valamint olyan gyártási technikákat alkalmazunk, amelyek garantálják a darabok hosszú élettartamát.” Nem ez az egyetlen ökotudatos irányelv, amelyet a márka követ.
„Mindenből kis készletet gyártunk, tehát nem termelünk túl, ezáltal nincs megsemmisítendő termékmaradék.” Ez még nem minden, a csomagolás és a zöldítésére is nagy gondot fordítanak.
„Kizárólag újrahasznosított és komposztálható anyagokat használunk. A postazsákjaink újrahasznosított és újrahasznosítható műanyagból készülnek. A fürdőruhák higiéniai béléseként olyan újrahasznosított papírt alkalmazunk, amelyek komposztálhatók, valamint biológiailag lebomlók. Továbbá, a termékeket nem címkézzük, hogy megelőzzük a további hulladék keletkezését.”
Lehet stílusos a fenntartható, itt a bizonyíték
„Az Undersea megalapításában motivált az is, hogy korábban nagy fejtörést okozott a tökéletes bikini megtalálása. A piacon nem volt olyan fürdőruha, amely alakformáló, miközben kényelmes, valamint különleges, mégis letisztult. (A minőségről és a fenntarthatóságról ne is beszéljünk!)” – mondja Reményik Móni, aki ezen kritériumoknak mind eleget szeretett volna tenni a márka megalkotásával.
„A célunk tehát az, hogy olyan kifogástalan minőségű, fenntartható anyagokból készült úszásra, fürdőzésre és aktív életmódra alkalmas termékeket készítsünk a vásárlók számára, amelyeket időtálló stílusukból fakadóan is hosszú-hosszú évekig lehet hordani.” Ami pedig a ruhadarabok színét és a textúráját illeti, nincs nagyobb ihlet a természet sokféleségnél.
A trendek jönnek-mennek, de a komfort örök
A magyar márka mindent megtesz azért is, hogy a vásárlók maximálisan jól érezzék magukat a bőrükben. „Sokan tartanak attól, hogy fürdőruháink nem állnának olyan jól rajtuk, mint a modelleken. Majd az első szett megvásárlása után rájönnek, hogy az előnyös fazonoknak, valamint az állíthatóságnak és variálhatóságnak köszönhetően mindenkinek jól áll az Undersea. A tökéletességre törekszünk, így tényleg sokat kísérletezünk. Hiszünk benne, hogy a komfort magabiztosságot hoz, amelynél pedig nincs vonzóbb tulajdonság.”
Reményik Móni azt is elárulta, hogy a legnagyobb inspirációt a vásárlói visszajelzések jelentik, mert a vásárlók jó érzése az első. „A márka titka a maximalizmusban rejlik. Addig semmit sem adunk ki a kezeink közül, amíg az milliméterre pontosan nem áll úgy a hölgyeken, ahogyan azt mi elképzeltük. Pár optikai trükkel csodákat lehet tenni!”
Ha valaki igazán szeretne valamit, akkor semmi sem lehetetlen
Kihívások mindig és mindenki életében vannak, a megoldás csak hozzáállás és kitartás kérdése. Az Undersea márka esetében az okoz nehézséget, hogy a fenntarthatóbb működés jelentősen drágább. „Az olyan dolgok, mint az újrahasznosított anyagok, a fair trade gyártási módok, vagy a karbonsemleges szállítás, költségesek. Sokkal drágábbak, mint a jelentős ökológiai lábnyomot hagyó konvencionális megoldások. Ez megnehezíti a piaci helyzetünket.”
Ennek ellenére Reményik Móni csapata nem adja fel, pénzt és időt nem sajnálva fejlesztik a termékeket, továbbá kutatják a legideálisabb, valamint legkevésbé szennyező anyagokat és technológiákat. Mindemellett, 2023-ban megnyílt az első budapesti Undersea üzlet, valamint az alapító is nagy mérföldkőhöz érkezett, gyermeke született, így jelenleg édesanyaként és vezetőként is helyt kell állnia.
„Mindig munkamániás voltam, soha nem tudtam nyugton ülni, ezáltal el sem tudtam képzelni az életemet főállású anyukaként. A kettőt egyensúlyba hozni nagyon nehéz. Ahhoz, hogy működőképes legyen, kell hozzá egy kitartó és támogató család.”