Egy feltörekvő magyar divattervező lehet a fenntartható divat és a 3D-technológia úttörője
Ma már nem lehet elképzelni a divatipart technológiai innovációk nélkül. Pécz Tekla olyan tervező, aki a 3D technológia és a fenntarthatóság ötvözésével új utakat keres a ruhatervezésben.
A METU-n szerzett tudása és a Daalarna műhelyben töltött évei után a digitális térbe lépve igyekszik csökkenteni a fizikai prototípusok mennyiségét, miközben a divatipar megreformálásán dolgozik az EVELINFINK márkánál.
Hogyan alakult ki benned a divat iránti szenvedély, és milyen képzéseken, iskolákban szerezted meg a szakmai tudásodat?
Gimnázium után nem igazán volt ötletem, hogy merre induljak el az életben. Ebben az időszakban egy barátnőm pont elkezdett egy OKJ-s stílus- és divattervező képzést, és az ő hatására kezdtem el én is ruhákkal foglalkozni.
A képzés után a Daalarnánál helyezkedtem el, majd az ott töltött idő alatt fogalmazódott meg bennem, hogy egyetemi szinten foglalkozzak a művészettel és a dizájnnal. Benes Anita (a Daalarna tulajdonosa és tervezője) nagyon támogatóan állt a döntésemhez, és végül felvételiztem a Budapesti Metropolitan Egyetem Divat- és textiltervező szakjára.
Milyen hatással volt rád a METU-n szerzett oktatás, hogyan befolyásolta a karrieredet?
Nagyon sok irányzatát kipróbáltam a ruhatervezésnek és a divatnak, valamint új technológiákkal is kísérletezhettem, mint például a lézervágás. Az egyetemi projektjeimmel pedig számos hazai és nemzetközi kiállításon és pályázaton vettem részt sikeresen, így összességében kamatoztatni tudom az ott megszerzett tudásomat.
Az ősz gyarmatosítása: hogyan hódította meg a világot a pumpkin spice?
Mi inspirált arra, hogy a virtuális divattervezés felé fordulj?
Nagyon szeretek új dolgokat tanulni, folyamatosan bővíteni az ismereteimet és eszköztáraimat. Projektjeim és munkáim során egy visszatérő „probléma” volt a kész alkotást megelőző rengeteg prototípus elkészítése. Erre szerettem volna egy megoldást kifejleszteni, hogy csökkenteni tudjam a prototípusokba fektetett energiát, költségeket, valamint textilmennyiséget.