Ökotudatos trendek itthon és a nagyvilágban

2025. január 11.
A fenntarthatóság és a divatipar egyre inkább kéz a kézben járnak
A fenntarthatóság és a divatipar egyre inkább kéz a kézben járnak
Fotó: Halyna Romaniv/Getty Images

A XXI.század legégetőbb kérdésévé vált a környezettudatosság, ami alapjaiban változtatta meg a gondolkodásunkat a fogyasztói társadalomról és a minket kiszolgáló iparokról is – ezalól a divatipar sem volt kivétel.

A divat paradigmaváltása rengeteg előremutató kezdeményezésben megmutatkozik: legyen szó nemzetközi tervezőkről, hazai edukációs programokról, vagy csak az otthoni varrásról.

Ruhajavítás

Évtizedekkel ezelőtt még bevett szokás volt megjavítani, foltozni az apró hibákat a ruháinkon – ma már kényelmesebb és kézenfekvőbb megoldás egy új darab vásárlása. Bár a ruhajavítás egy időigényes, technikás elfoglaltság, viszont rengeteg pozitív hozadéka van. Egyrészt egy pénztárcabaráttabb megoldás, mint mindig új darabokat beszerezni, másrészt a kézműves munka miatt kialakul egy személyes kötődés, és a szemünkben értékesebbé, nehezebben eldobhatóvá válik a ruha, amin dolgoztunk.

Az Instagramon tucatnyi ötletet találunk a hagyományos módszerek újhullámos, trendi újragondolására például Lily Fulop közösségimédia-oldalain; színes, bohókás, tökéletlen javításaival hívja fel a figyelmet, hogy nem a hibátlan végeredmény a lényeg, hanem a terápiás kézművesség és a ruháinkhoz fűződő kapcsolat.

Westend Restore Ruhagyűjtő üzlet

2022 április 22-én - szimbolikusan - a Föld napján nyílt meg a ReStore Ruhagyűjtő üzlet, gyűjtőpont és edukációs platform a Westendben. A ReStore a már megunt ruháknak kíván egy második esélyt biztosítani, ugyanakkor a látogatókat workshopok és egyéb edukatív események várják, ahol elleshetnek pár upcycle technikát és közelebbről megismerhetik a ruhák és a divat körforgását, a tudatos fogyasztás alapelveit.

glamour plusz ikon Emberkereskedelem áldozataival Budapest belvárosában is találkozunk, és még csak nem is tudunk róla

Emberkereskedelem áldozataival Budapest belvárosában is találkozunk, és még csak nem is tudunk róla

A gyűjtőponton leadott ruhák válogatásáért a Textrade Kft. felel, akik elkötelezettek a globális használtruha piac átláthatóvá és fenntarthatóvá tétele mellett. A székesfehérvári gyárukban naponta hetvenöt tonna használt ruhát dolgoznak fel, az adományozásra kerülő darabok pedig ipari törlőrongyként, másodlagos tüzelőanyagként vagy egyszerűen fonalként kapnak újra helyet a körforgásban.

Gabriela Hearst

Ma már Amerika egyik legkeresettebb tervezőjét, a Gabriela Hearst márka alapítóját, a Chloé kreatív igazgatóját keveseknek kell bemutatni. Az uruguayi születésű divattervező egy izolált farmon nőtt fel Dél-Amerikában, ahol elsajátította azt a természetközeli, radikálisan környezettudatos szemléletet, ami a védjegyévé vált.

Gabriela Hearst
Fotó: Bertrand Rindoff Petroff/Getty Images

Ambiciózus terveivel felrázta a divatipart: 2019-ben már sikerült megszerveznie a világ első karbon-semleges divatbemutatóját; ugyanebben az évben műanyagmentessé is vált a márkája és minden csomagolása teljes mértékben lebomló, komposztálható; jelenlegi tervei szerint pedig mihamarabb búcsút int az új anyagoknak, és száz százalékban maradékanyagokból készülnének majd a letisztult vonalakról ismert ruhái.