A ruhadarab, ami a legerősebben szennyezi a környezetet mégis mindenki gardróbjában ott lapul
A Blue Jeans, azaz a kék farmer az egyik legismertebb és legkedveltebb ruhadarab, ami hosszú utat járt be az elmúlt évszázadok során. Az egyszerű munkaruhaként indult viselet mára a divat és az önkifejezés egyik alapelemévé vált. Azonban a farmergyártás folyamata jelentős környezeti terhelést jelent, amely magában foglalja a jelentős víz- és energiafogyasztást, a vegyi anyagok használatát, valamint a textilhulladék keletkezését.
A zöld jövő jegyében azonban egyre több farmergyártó vállalat fordul a fenntarthatóbb gyártási módszerek felé, csökkentve ökológiai lábnyomukat és innovatív megoldásokat alkalmazva. Ebben az új korszakban a cél az, hogy a divat ne csak stílusos, hanem környezetbarát is legyen.
A farmer eredete
A farmer megszületésében az európai textilipar és az amerikai innováció ötvöződött. A jeans, mint farmernadrág kifejezés 1567-re nyúlik vissza, amikor bevezették a "genoese" vagy "genes" szót az olasz tengerparti városban, Genovában kereskedő tengerészek által viselt kemény twill, azaz gyapjúszövet nadrág leírására. Később, a franciaországi Nîmes-ben készült serge de Nîmes gyapjúból és selyemből készült pamut twill szövet vált "farmer" néven ismertté.
Jacob Davis nevű szabó és egy Levi Strauss nevű textilnagykereskedő alkotta meg a mai napig imádott farmernadrágot. Davis bányavállalatoknak kezdett dolgozni, a munkásoknak pedig elsősorban strapabíró nadrágra volt szükségük, ami megfelelt a zord körülményeknek és az igénybevételnek. Davis a Strauss által importált anyagban találta meg az ideális alapanyagot a farmernadrágok elkészítéséhez.
1872-ben kezdett Davis és Strauss együttműködni, és munkájuk nyomán hamarosan legenda született. 1873-ban Levi Strauss és Jacob Davis szabadalmaztatta szegecselt munkanadrágját, amely megakadályozta, hogy a zseb és a varratok elszakadjanak a nehéz munka közben. A farmer az 1800-as évek végén és az 1900-as évek közepén a mezőgazdasági és ipari viselet alapvető eleme volt, mára pedig hétköznapi és közkedvelt alapdarab férfiak és nők számára egyaránt.
Lehet-e a farmer környezetbarát?
A szekrényben lévő ruhák közül az egyik legnagyobb ökológiai lábnyommal a farmer rendelkezik. A farmeriparban a vízfelhasználás, az energiafogyasztás és a vegyi anyagok alkalmazása arányaiban nagyobb a többi szövethez képest. Ne aggódjunk, az időtlen farmertől nem kell megválni, tudatos fogyasztóként is találhatóak fenntarthatóbb alternatívák a farmergyártók kínálatában.
A divattermékek ökológiai lábnyomának kiszámításában az egyik kulcsfontosságú tényező a vízfogyasztás. A gyapot, a farmer nyersanyagának előállítása és a festési folyamat jelentős mennyiségű vizet igényel, valamint a vegyi anyagokkal történő vízszennyezés is problémás. Egy pár farmer gyártásához több mint 7000 liter vízre van szükség.
A farmer gyártása jelentős mennyiségű energiát igényel a pamut feldolgozásához, fonalak és szövetek gyártásához, festéshez, valamint nyersanyagok és kész farmerek szállításához és tárolásához. A fosszilis tüzelőanyagok energiatermelésre való felhasználása a fast fashion iparban üvegházhatású gázok kibocsátását eredményezi, hozzájárulva az éghajlatváltozáshoz.
A körforgás megszakítása és a farmer környezeti hatásának csökkentése érdekében farmerünket olyan vállalkozásoktól is beszerezhetjük, amelyek energiahatékonyságra törekszenek, alacsonyabb vízfelhasználásuk van, vegyszer nélkül készülnek és a CO2-kibocsátás csökkentése érdekében lerövidítik a szállítási útvonalakat. Választhatunk vintage farmert, újrahasznosított farmert vagy organikus pamutból készült farmert, íme pár márka, akik a fenntarthatóbb farmergyártást tartják szem előtt.
MUD Jeans
A holland márka célja, hogy a divatipart a körforgásos gyártás és a tudatos fogyasztás felé terelje. Éves életciklus-elemzésünknek köszönhetően tudjuk, hogy az újrahasznosított pamut, az újrahasznosított víz és a víztakarékos gyártási technikák használatával farmernadráguk 72% vizet takarít meg: egy pár MUD Jeans előállításához csupán 400 liter vizet használnak fel.
Visszavételi rendszerünkkel olyan farmereket gyűjtenek be, amelyek legalább 96% pamutot tartalmaznak, így megakadályozzák, hogy hulladéklerakókba kerüljenek, és az értékes alapanyaguk kárba vesszen. 2022-ben 3227 régi farmert küldtek vissza az emberek újrahasznosításra! A valenciai Recover és Tejidos Royo farmerszakértőivel együttműködve új farmerszövetek készülnek, amelyek akár 40% újrahasznosított pamutot is tartalmazhatnak. Nemrégiben, pedig megalkották az első farmernadrágot, amely 100%-ban újrahasznosított pamutból készült.
Nudie Jeans
A svéd márka Göteborg kisvárosában indult útjára 2001-ben, amikor a fenntarthatósággal még senki sem foglalkozott. Küldetésükben nem csak az organikus gyapotról és az átlátható folyamatokról van szó, hanem arról, hogy olyan közösséget építsenek ki, amely tényleg törődik a környezetével.
„Olyan ruhákat szeretnénk létrehozni, amelyekbe beleszeret a vásárló és hosszú ideig meg akarja tartani, ha pedig megunja, akkor ugyanolyan jó állapotban tovább tudja adni másnak” – mondja Emma Andersson Sköld tervező. „Erre gondolunk, amikor azt mondjuk, hogy vintage farmereket akarunk készíteni, nem szemetet.” A Nudie Jeans márka teljes mértékben organikus, tanúsítvánnyal rendelkező pamutot használ a farmerek gyártásához.
Emellett ösztönzik a vásárlóikat arra, hogy ne dobják ki a használt farmerjaikat, ingyenes javítást biztosítanak számukra, illetve vissza is veszik a nemkívánt ruhadarabokat, amelyeket újrahasznosítanak és új termékeket készítenek belőle.
A People Tree márka farmerjai pedig a törökországi Izmirben készülnek, ahol a SARP Jeans gyártó már hosszú évek óta foglalkozik fenntartható módon készült farmerekkel. Rajtuk kívül még számos más márka is gyárt környezetbarát módon: Patagonia, Amour Vert, Boyish vagy a Prana. A legutóbbi már ózonos mosást és lézeres befejezést használ a környezeti terhek csökkentésének érdekében. Mit is takar pontosan ez az innovatív eljárás?
Új technológia megoldások a farmergyártásban
A farmer ikonikus mélykék színének eléréséhez az indigófestéket először vízben oldhatóvá kell tenni. Ez a folyamat mérgező vegyi anyagok és nehézfémek, például higany, kadmium, ólom és réz használatát foglalja magában. Ezek a vegyi anyagok és nehézfémek a szennyvízen keresztül jutnak be a folyókba és a tengerekbe, végső soron szennyezve a talajvizet és a talajt.
Gyakran a festés után a kék farmer további folyamatokon megy keresztül, például kőmosáson, fehérítésen vagy kopáson, további vegyi anyagot, például kálium-permanganátot felhasználva. A környezetbarátabb farmer előállításához vegyi anyagok és nehézfémek nélküli festési eljárást kell alkalmazni, valamint olyan zárt vízkört érdemes létrehozni, amely a festési folyamat után újrahasznosítja a vizet, ahelyett, hogy a szennyvízbe engedné.
Az európai SANVT a farmerfestési folyamat során csak természetes színezékeket használ, amelyek növényi alapú vagy ásványi színezékeket tartalmaz. Ennek eredményeként ez a módszer kiküszöböli az összes veszélyes vegyi anyagot az ellátási láncukból, mivel a természetes színezékek nem szennyezik a levegőt, a vizet és a talajt, és nem pusztítják el a környezetet és az élővilágot.
Jeanologia
A valenciai Jeanologia vállalat több mint 70 országban van jelen és már 4000 gépet értékesítettek textilipari ügyfeleknek. Olyan innovatív megoldásokat alkalmaznak, amelyek lehetővé teszik a víz-és vegyszerhasználat nélküli farmer színezését és koptatását, ózon és lézer használatával.
A G2 a legfejlettebb és környezetkímélő ózontechnológia a textiliparban. A G2 technológia a légkörből származó levegő felhasználásával ózont állít elő a ruhadarabok kezeléséhez rostfestékekkel reagálva. Mindez egy zéró kisülési folyamatban valósul meg, amely jelentős víz- és vegyszer-megtakarítást eredményez. Ez az eljárás 96% vizet és 62,2% vegyszert takarít meg. Ez a technológia kiemelkedő kopáshatást tesz lehetővé fehérítő és habkő nélkül, és úgy képes reprodukálni az idő múlását, hogy autentikus vintage farmer megjelenést érjen el ózon mosással vagy lézer segítségével.
A GUESS és a Jeanologia együttműködéseként 2024-ben került bemutatásra a GUESS AIRWASH™ az innovatív új mosási technika, amely a levegőt és a páratartalmat használja fel a kőmosással azonos hatás elérése érdekében, fenntartható módon. A GUESS AIRWASH™ segítségével akár 80%-ot is megtakaríthatunk a vízfogyasztáson a hagyományos farmermosási gyakorlatokhoz képest, mindössze a levegő felhasználásával.
Számos környezetkárosító gyakorlatot megszüntettek, beleértve a kézi selejtezést, a kőmosást, a kálium-permanganát és a mérgező vegyszerek használatát. A fenntartható farmergyártás számos innovatív megoldással és bevált gyakorlattal megvalósítható, amelyek mind hozzájárulnak a környezet megóvásához és a társadalmi felelősségvállalás megerősítéséhez. Az iparágban tevékenykedő vállalatok egyre inkább felismerik, hogy a jövő divatja csak akkor lehet sikeres, ha az a fenntarthatóság elveire épül.