Elképesztő vásárlói élményt teremtenek a dizájner pop-upok, ahol minden méregdrága és csak rövid ideig elérhető
Kávé a Diornál, ötfogásos vacsora a Louis Vuittonnál és egy kis levezető napozás a Valentino teraszon – a luxusmárkák olyan kiemelkedő pop-up élményeket nyújtanak a vásárlóknak, melyekkel egyszerűen nem lehet versenyezni. Mindenki akar belőlük egy kis szeletet, ezért biztosan állíthatjuk: pop-up üzletet még soha nem volt ugyan jó nyitni, mint most!
A rövid ideig nyitva tartó pop-up boltok már nem csak és kizárólag a limitált termékek eladására koncentrálnak: inkább egy élményt, egy életstílust közvetítenek, amiről oly sok divatrajongó álmodik. Úgy is mondhatnánk, hogy ezek a szezonális helyek adják a fűszert, a hype-ot márkáknak, akiknek most jobban megéri belevágni a pop-up bizniszbe, mint valaha.
Már nemcsak eladni akarnak, hanem élményeket is kínálnak
A pop-upok olyan szezonális üzletek, amik limitált számban elérhető termékeket kínálnak a vásárlóiknak. Valamikor csak egy hétvégén, valamikor több héten át, de olyan is akad, ami az egész nyári szezont lefedi. Eredetük az első karácsonyi vásárok kis standjaiból ered, úgy a 19. századból – tehát, nem egy újkeletű felfedezésről van szó, hanem egy régi meséről, csak éppen más szereplőkkel.
Először a japán divatmárka, a Comme des Garçons indította útjára az első pop-up üzletet Berlinben 2004-ben. Ekkor még nem volt közösségi média, szájról szájra terjedt a hír az üzletről és ahogyan mondani szokták: aki lemaradt, az kimaradt belőle. Ez a limitált exkluzivitás, a sürgős„látnom-kell-amíg-lehet” érzés és a vásárlókkal kialakított élő kapcsolati rendszer segítette elő a pop-upok elsöprő növekedését világszerte. És pontosan ez az oka annak, is, amiért manapság olyan nagy népszerűségnek is örvendenek ezek az üzlettípusok.
Lényegében tehát semmi másról nem szól az egész, csak arról, hogy tömegeket lehessen elérni egy-egy rövid ideig tartó vásárlói lehetőséggel, ahol nemcsak menő cuccokat lehet venni, de ideális esetben még élményt vagy egy szuper programot is kapnak az érdeklődők. Főleg manapság, amikor egy divatrajongó nő már nemcsak vásárolni akar, de szívesen inna egy kávét, enne egy sütit, sőt, akár egy teljes menüsort is megkóstolna, utána pedig benézne a márka múzeumába, az interaktív kiállításra vagy akár napozna egyet a lounge-ban. Ezekben az üzletekben ugyanis minden van, amit el lehet képzelni, nemcsak polcok és fogasok lógnak mindenhol.
Nem olyanok, mint a plázák, amik magukba szippantanak a neonos fényükkel, aztán alig várod, hogy lelépj onnan. A pop-upok olyan helyekké váltak, ahol kellemes időt lehet eltölteni, ahol lazulni lehet, nemcsak a vásárlásról szólnak. Nem a termékek eladása az elsődleges, sokkal inkább az életérzés közvetítése.
Nagy előnyük pedig az, hogy mindezt rendkívül kreatív és ötletes módon tálalják: egy egyszerű, fehér falú pop-upra ugyanis már senki sem kíváncsi. Senkit sem érdekelne egy basic üzlet, ami nem ad hozzá a vásárlói élményhez. Ezzel szemben egy kreatív pop-up, amit ezrével osztanak meg a felhasználók az Instagramon, ami egy kész látványosság, viszont annál inkább. Több érzés van körülötte, a magával ragadó dizájnokról és a dinamikus ötletekről nem is beszélve.
Olyan életstílust közvetítenek, amiről a legtöbb ember csak álmodozik
A luxusmárkák csak úgy ontják magukból a lenyűgöző pop-up boltokat. A mostanában elképesztő népszerűségnek örvendő divatház, a Jacquemus fennállásának 15. évét úgy ünnepelte az idén, hogy nyitott egy étteremmel egybekötött pop-up store-t Caprin. A Gucci hasonlót csinált Toszkánában, a Pellicano hotelben, a Louis Vuitton pedig a gazdagok nyári játszóterén, St. Tropez-ban nyitott egy 40 ülőhelyes, szezonális éttermet, ami a resort kollekciójukat árusító pop-up boltjuk mellett van.
Képzeljünk el egy nagyon szép és nőies éttermet, ahol a lounge párnáktól kezdve a díszvilágításon át minden LV, még a százezreket érő porcelánok és a kávéscsészék is (sőt, a cappuccino habja is), melyeket a szomszédban lévő üzletben rögtön meg is lehet vásárolni. De ez csak egy példa a sok közül. A másik kiemelkedő példa lehetne a Dior, ami a szezonális Dioriviera kollekcióját rendszerint a nagy üdülőhelyeken nyitott pop-up üzleteiben árusítja a törökországi Bodrumtól kezdve Caprin át Ibiza buliszigetéig.
Szeptember végén aztán bezár a bazár, de májusban kezdődik minden elölről. Na, nem a pop-up üzletekkel egybekötött éttermeinél: a Dior Cafék között ugyanis vannak olyan népszerű lokációk, amik hiába indultak ideiglenes üzletnek, ma már szinte mindig nyitva vannak, egyszerűen nem tudják bezárni őket, akkora rájuk a kereslet. Beverly Hills, St Tropez, Dubai, Tokió, Miami, Szöul, Párizs – hogy csak néhányat említsünk a sok-sok Dior Café közül, melyek között vannak, amik a világ legexkluzívabb helyein fordulnak meg nyaranta, csupán pár hét erejéig. Ugyan ki ne akarna beugrani ide kávéra?
Ha pedig pop-up kávézókról van szó, a Tiffany & Co. is beállt a sorba a sorba: a londoni Harrodsban lévő nyitott üzletükben ugyanis már kávézni és sütizni is lehet – találó módon Breakfast at Tiffany’s néven. Olyan nagy rá a kereslet, hogy előre kell helyet foglalni és ki tudja, meddig lesz még nyitva. Mellette még a Prada nyitott szezonális kávézót a Harrodsban, ami hat hét helyett már több, mint két éve nyitva van, és azon megy a találgatás, hogy vajon mindig ott lesz-e, vagy 2025 tavaszán tényleg el kell költöztetni az egész helyet.
A felsorolásból Tory Burch sem maradhat ki, aki idén nyáron a Nikki Beach St Tropez-t dizájnolta át a maga kedvére és még egy üzletet is nyitott a beach clubbon belül, de hasonlóan járt el a Dolce & Gabbana is a Casa Amor bohém strandszektorának elfoglalásával. A legnagyobb durranást azonban a Valentino hozta el, aki egy pop-up együttműködés keretén belül a Caprin lévő Palazzo Avino hotelben nyitott egy kis üzletet, mellé pedig egy elképesztően dizájnos beach clubot is épített. Mindez 2023-ban volt, mindössze négy hónap erejéig, de azóta is minden fashionista emlegeti, szóval el lehet képzelni, mekkora őrület volt körülötte.
Divatrajongók álma egy ilyen pop-up meglátogatása
Csak reménykedni lehet, hogy a jövőben is lesz lehetőség hasonló programokra, amik elképesztő lehetőségeket kínálnak mind a vásárlóknak, mind az érdeklődőknek, mind a brandeknek. Mert az egy dolog, hogy Dior Caféba belátogató fiatal nő nem tud azonnal megvenni magának egy 3 milliós táskát (csak mondjuk egy ötezres kávét), de az biztos, hogy annyira magával fogja őt ragadni az az elképesztő hangulat, ami a kávézóban van, hogy biztosan azon lesz, hogy előbb-utóbb neki is legyen valamije a Diorból.
Ha nem is egy táska, de egy sál, egy kis tárca vagy kártyatartó. A luxusmárkákat pedig igazából ez emeli ki a sok kicsi közül: nem az a céljuk, hogy mindenki meg tudja venni a hőn áhított kultikus darabokat, hanem hogy presztízsértéket csináljanak az ikonokból, hogy még nagyobb hírnév és elismerés vegye őket körül.
Álomvilágot teremtenek, egy már-már elérthetetlen életstílust, aminek minden divatkedvelő a részese szeretne lenne – ha nem is sok ideig, de legalább egy kávé erejéig.