A biodizájnereké a jövő - az igazán környezettudatos divattervező már nem csak rajzol, hanem termeszt is
Új csoport jelent meg a divatban, a biodizájner, aki nem csak tervez, de termeszt is. A cellulózbaktériumokkal való kísérletezésre és a ruhanövesztés lehetőségére Suzanne Lee tervező hívta fel a figyelmet körülbelül tíz évvel ezelőtt, az innovációt azóta több oktatási intézmény és dizájner kutatja és fejleszti.
Tudományos áttörést hozhat a fenntartható divatban a biocouture, amelynek során a ruha anyaga milliónyi baktérium által kerülhet előállításra.
Statikus kultúra
A londoni tervező a ruha elkészítéséhez egy kombucha keveréket használt, ami valójában egy szimbiotikus keverék baktériumokból, gombákból és egyéb mikroorganizmusokból, amelyek cellulózt képeznek az erjedési folyamat közben. „Idővel ezek a szálak réteget alkotnak a folyadékban, majd egy vastag hártyát alkotnak a felszínen. Ez egy statikus kultúra, semmit nem kell vele tenni, csak nézni, ahogy növekszik, még fény sem kell hozzá” – mondja Lee.
Valóban az ökodizájn lehet a fenntarthatóság kulcsa a divatiparban?
A divattervező szerint a végeredmény egy könnyű átlátszó papírhoz vagy egy rugalmas bőrhöz hasonlítható, amit ki lehet vágni és hagyományos módszerekkel megvarrni, de a nedves anyag 3D alakok megformálására is használható. Mivel ez az anyag teljesen organikus, ezért minimalizálni kell a hozzáadott vegyszerek mennyiségét, de a ruhák színe festék nélkül is megváltoztatható a rozsdaképződés folyamatának segítségével.
Gyümölcs és zöldségfestékekkel pedig szerves minták is készíthetőek, indigó felhasználásával baktériummentesség érthető el. Amit egyelőre nem lehet elérni, az a vízhatlanság, így hétköznapi viseletre jelenleg nem alkalmas. Ha most kisétálnánk az utcára egy ilyen ruhában, azonnal elkezdené felszívni a vizet, aminek hatására a ruha súlyossá válna, a varratok szétesnének.
Gyűjtőfogalom lett
A bakterális cellulózt már a sebgyógyászatban is használják, lehetséges, hogy a jövőben biokompatibilis véredényekként vagy akár pót-csontszövetként is használják. De a szintetikus biológia felhasználásával már elképzelhető egy olyan baktérium létrehozása, ami képes arra, hogy megfelelő minőségben, mennyiségben és formában legyen előállítható a kívánt anyag. Ez a tervezőknek egy izgalmas alternatíva lehet a jövőben, elképzelhető a használatra kész termékek hulladék nélküli termesztése is.