Egy bútormárka és egy divattervező véletlen találkozása az asztalosműhelyben
A divat és design mindig is kéz a kézben jártak, sőt, voltaképpen nem is létezhetnek egymás nélkül. Épp ezért nem ismeretlen jelenség, amikor egy divattervező ceruzát ragad és felvázolja leghajmeresztőbb bútorálmait, vagy éppen egy lámpadesigner kollaborál egy ismert cipőmárkával, hogy ikonikus stílusjegyeit másik médiumon keresztül fogalmazza meg.
A mozaikmintával tarkított klasszikus sziluettektől egészen a végletekig leegyszerűsített fekete kockáig – bútortörténetek, amelyeket világhírű divattervezők mesélnek el sajátos formai nyelvezetükkel.
Christian Lacroix x SICIS
A kézzel vágott, művészeti mozaikokról elhíresült ravennai SICIS az utóbbi években szépen lassan elmozdult a hidegburkolatok szűk területéről, és a teljes home furnishing tervezés felé vette az irányt. Az elmúlt évtizedekben számos elismert tervezővel kollaboráltak bútor-fronton, például Christophe Mathieu-val, a RADS márkával, Marco Lucchival és természetesen aktuális designerükkel, Massimiliano Raggival.
A mára olaszosan bézzsé és szolíddá vált brand hajdanán extravagáns bútorokkal és mozaikkompozíciókkal csábította magához a bevállalós tervezőket – éppen ebben az időszakban csatlakozott Christian Lacroix francia divattervező is a SICIS csapatához. A 2000-es évek elején egy lehengerlő, eklektikus bútorkollekciót dobtak piacra, telis-tele ravennai mozaikmintával díszített kárpitanyagokkal, rojtokkal és barokkos formavilággal.
Valóban az ökodizájn lehet a fenntarthatóság kulcsa a divatiparban?
Lacroix-tól persze korántsem idegen a lakberendezés területe, sőt, mára saját Maison Christian Lacroix almárkát üzemeltetnek Sacha Walckhoff művészeti igazgató vezetésével. Az olasz mozaikcégnél tapasztalt merész színpaletta és látványvilág a francia tervező home-márkájában is visszaköszön varázslatos tapéták, szövetek és díszpárnahuzatok formájában.
A SICIS-ről egyébként nem-kollaborációs oldalról is érdemes szót ejteni a divat témán belül: az olasz mozaikgyár a bútorok és burkolatok mellett egy mikromozaik technikára épülő luxusékszer albrandet is létrehozott, amelyet pár hónapig a Párisi Passage egyik csöpp butikjában is megtekinthettek a szemfüles mozaikrajongók.