Divatdiktátorból lett náci kém Coco Chanel, akinek a neve mára egyet jelent a luxussal és az eleganciával

Tetszik vagy sem, az ellentmondásos Coco Chanel nagyobb hatással lehet az életünkre és a divattal kapcsolatos választásainkra, mint azt gondolnánk!
Tetszik vagy sem, az ellentmondásos Coco Chanel nagyobb hatással lehet az életünkre és a divattal kapcsolatos választásainkra, mint azt gondolnánk!
Fotó: Northfoto

Gabriella Chanel világhírű divattervező csaknem hat évtizeden át uralta a párizsi haute couture-t. Elegánsan lezser darabjai arra inspirálták a nőket, hogy elhagyják a nehéz, kényelmetlen ruhákat – mint például az alsószoknya és a fűző, – és (legalább ilyen formán) felszabadítsák magukat a társadalom által rájuk kényszerített normák közül.

A siker azonban Chanelnek sem jött könnyen, kőkeményen megdolgozott azért, hogy elnyerje az elismerést és a dicsőséget. Pályafutását kalapkészítőként és bárénekesnőként kezdte: így kapta a Coco becenevet. Első divatszalonját 1912-ben nyitotta meg, ezután pedig nemcsak Párizs, hanem az egész világ a lábai előtt hevert: üzletei előtt olyan világsztárok is sorban álltak, mint Jacqueline Kennedy vagy éppen Grace Kelly.

Nehéz gyermekkor, fényes karrier

Coco Chanel Albert Chanel vándorkereskedő és Jeanne Devolle varrónő lányaként látta meg a napvilágot. Összesen öten voltak testvérek: három lány (nővérei, Julie-Berthe és Antoinette) és két fiú (Lucien és Alphonse). Édesanyjuk korai halála után, apjuk Amerikába ment szerencsét próbálni, ezért a két fiút egy tanyára küldte dolgozni, a három lányt pedig a ciszterciek által működtetett árvaházba adta.

Chanelt az apácák tanították varrni és bár traumatikus élményeket szerzett a zárdában, pályafutása tagadhatatlanul itt szökkent szárba.

Mivel édesapja zárdába adta őt, és lánytestvéreit, Chanel egész életében rettegett attól, hogy a férfiak magára hagyják. Célkitűzései között az önállóság szerepelt az első helyen
Fotó: Northfoto

Coco makacs, akaratos, öntudatos nő volt, aki ennek az elszántságnak köszönhetően tudott érvényesülni és irányt mutatni egy olyan világban, amelyben a nőket - az akkori társadalmi szabályok szerint - nem igazán fogadták el. Bár nem számított klasszikus szépségnek, magabiztosságával, könnyed eleganciájával és csípős nyelvével valahogy mégis mindenkit levett a lábáról, legyen az Winston Churchill, Picasso vagy épp egy vásárlója.

glamour plusz ikon Ilyen, amikor luxusmárkák összeállnak, pláne, ha az egyik a Tiffany & Co.

Ilyen, amikor luxusmárkák összeállnak, pláne, ha az egyik a Tiffany & Co.

1924-ben saját ékszer kollekcióját is bemutatta, később pedig a kozmetikai iparba is befektetett: smink-és arcápoló termékeit ma is milliók használják, a Chanel név pedig végérvényesen összeforrt az eleganciával és a luxussal. Saját üzletházának azonban sosem volt kizárólagos tulajdonosa, csupán 10%-a volt az övé, de így is hatalmas vagyonra tett szert. Kereskedelmi szempontból a Chanel-cég világsikerű lett: 1954-óta tucatnyi új műhely nyílt szerte a világban!

Divatnagyasszony és náci kollaboráns?!

Az ismert név mögött egy titokzatos és megfejthetetlen személyiség lakozik, akit sikerei ellenére rengeteg intrika és bántás ért. A hatékony megoldások elérése érdekében hajlamos volt meséket fabrikálni az életéről, de egy tény megcáfolhatatlan: határozottan együttműködött a nácikkal.

Chanel valósága részleteiben ugyan homályos, de az köztudott tény, hogy hosszan tartó viszonya volt egy náci ügynökkel, egy bizonyos Hans Günther von Dincklage-gel, akit Spatzként (is) ismernek. Ő és más náci kapcsolatok segítették abban, hogy szeretett unokaöccsét, Andrét, a francia hadsereg egyik tagját kiengedjék egy német fogolytáborból.

Egy, az ötvenes években készült portré Chanelről párizsi otthonában
Fotó: Photo Researchers/Getty Images

Így lett Chanel az F-7124-es számú ügynök. Fedőneve Westminster volt, ami a Nagy-Britanniához fűződő erős kapcsolataira utal és valószínűleg az 1920-as évektől kezdődő évtizedes kapcsolatára Westminster hercegével.

Nem kétséges, hogy részt vett a Model Hat hadműveletben is, amely során egy szélhámos náci tábornok becsapta őt: arra kérte, hogy utazzon a semleges Madridba, abban a reményben, hogy üzenetet küldhet régi barátjának, Winston Churchillnek, amelyben azt sugallja, tárgyaljanak a háború befejezéséről, Hitlert figyelmen kívül hagyva.

glamour plusz ikon Mi köze van dr. Wilhelm Schüsslernek a szépségiparhoz? Csak figyelj!

Mi köze van dr. Wilhelm Schüsslernek a szépségiparhoz? Csak figyelj!

Ugyan Coco Chanel életében sok az ismeretlen, mi több, erősen megkérdőjelezhető tényező, mégsem tekinthetünk el attól a ténytől, hogy a divatra gyakorolt hatása a mai napig érzékelhető társadalmunkban. Kollekciói, ezzel együtt csípős megjegyzései pedig a örök munícióként szolgálnak még azok számára is, akik nem munkakörükből kifolyólag, csupán szimpla szórakozásból foglalkoznak az öltözködéssel.

5 inspiráló idézet Coco Chaneltől

  1. Az egyszerűség az igazi elegancia kulcsa.
  2. A szépség abban a pillanatban kezdődik, amikor úgy döntesz, hogy önmagad leszel.
  3. A divat változik, a stílus örök!
  4. A pótolhatatlanság nélkülözhetetlen feltétele, hogy különbözz másoktól!
  5. Nem én diktálom a divatot. Én magam vagyok a divat.