Fenntartható biodesign és innovatív anyagtervezés - ez a Szimbio Lab sikerének két titka

Kis-Baraksó Alexandra és Márföldi Dóra a Szimbio Lab alapítói az ökotudatosság mellett köteleződtek el
Kis-Baraksó Alexandra és Márföldi Dóra a Szimbio Lab alapítói az ökotudatosság mellett köteleződtek el
Fotó: GLAMOUR Hungary

A fenntarthatóság iránti globális igény egyre növekszik, ahogy szembesülünk a környezeti kihívásokkal és a természeti erőforrások kimerülésével. Egy hazai vállalkozás a Szimbio Lab felismerte ennek fontosságát, és úttörő szerepet vállal a fenntartható biodesign, anyagtervezés, textil termesztés és természetes festés területén. A projekt célja nem csupán a környezeti terhelés csökkentése, hanem új, innovatív megoldások kidolgozása is, amelyek hosszú távon fenntartható alternatívákat kínálnak a hagyományos ipari folyamatokkal szemben.

A hagyományos műanyagok és szintetikus anyagok helyett a biológiailag lebomló, megújuló forrásokból származó anyagok fejlesztése kerül előtérbe. Ez nemcsak a hulladék mennyiségének csökkentését célozza, hanem hozzájárul az ipari folyamatok fenntarthatóbbá tételéhez is. A textil termesztés és a természetes festés szintén kiemelt terület a fenntartható gyakorlatok között, a folyamat során csökkentik a vegyi anyagok használatát.

A természetes festékanyagok, mint például növényi alapú festékek alkalmazása pedig egy környezetbarát alternatívát nyújthat. A Szimbio Lab innovatív megközelítései és az alapítók elkötelezettsége a fenntarthatóság iránt inspiráló példaként szolgálnak mind a helyi közösségek, mind a globális ipar számára. A Szimbio Labet 2021 őszén indították el, a megalakulásnál Huszár Fanni, Kis-Baraksó Alexandra és Márföldi Dóra alkotta a csapatot, jelenleg pedig Dóra és Szandra viszi tovább a projektet.

Mi az a biodesign?

A biodesign területe izgalmas lehetőségeket tartogat, ezek közé tartozik például a természet ihlette anyagok és struktúrák fejlesztése, amelyek biológiai folyamatok és élő rendszerek felhasználásával készülnek. Az ilyen megközelítések révén nemcsak környezetbarát, de innovatív és hatékony megoldásokat is kínálnak, amelyek gyakran a természet által inspirált formákból és működési elvekből merítenek.

A biodesign fogalmát Dóra és Szandra, így definiálta: „Tágabb értelemben véve a biodesign az a terület, ahol a természet működését, erőforrásait alapul véve hozunk létre anyagokat, termékeket, működési rendszereket. Ezen a területen belül helyezkedik el a biomimikri, egy speciális tervezési metódus, amely a természetben működő mechanizmusokat, formákat ülteti át a design területére, ezzel elősegítve egy-egy tárgy funkcionalitását.

A biodesign másik halmazát growing design névvel szokták illetni, de az anyag vezérelte tervezési metódus megnevezés is egyre elterjedtebb. Mindkét fogalom utal arra, hogy ezen a területen a természeti organizmusok - legyen az baktérium tenyészet, vagy gombamicélium - önálló növekedésüknek köszönhetően aktív, együttműködő partnerként vesznek részt az anyagképzés folyamatában.”

glamour plusz ikon Mihalik Enikő: „Sosem gondoltam, hogy szép vagyok, a mai napig nem gondolom ezt”

Mihalik Enikő: „Sosem gondoltam, hogy szép vagyok, a mai napig nem gondolom ezt”

Igazából fenntartható tervezéssel, anyagképzéssel foglalkoznak, ezen belül a fő fókuszt a textil területe jelenti.

Szeretjük a munkásságunkra az organikus design kifejezést használni, amibe bele tartoznak a klasszikus, ámde fenntartható textilfestési technikák, amelyeket mára leginkább ecodye-ként, ecoprintként szokás emlegetni, illetve a növeszthető anyagok tárgyköre, amin belül a kombucha és a micélium került leginkább tevékenységünk homlokterébe. Emellett igyekszünk képezni magunkat a biopolimerek területén is.

Növeszthető anyagok: micélium és bakteriális cellulóz

Kiemelt kutatási területük a növeszthető anyagok és az ezekkel végzett kísérleteket két organizmus közé csoportosíthatjuk: bakteriális cellulóz és micélium. A micélium a gombák vegetatív struktúrája, amelyen keresztül növekedésük, lebontó tevékenységük és termőtest képzésük is végbemegy.

Ennek a kiterjedt hálózatnak az alapegysége a hifa, ami egy olyan hosszirányban megnyúlt sejtláncolat, ami a csúcsánál több irányú osztódásra képes, így kialakítva azt a micélium struktúrát, amely magas kitintartalmának köszönhetően számos olyan előnyös tulajdonsággal rendelkezik, aminek köszönhetően a design és az anyagtervezés területén is alkalmazzuk.

Innovatív megoldások a fenntarthatóság jegyében - ez a Szmbio Lab legfontosabb értéke
Fotó: GLAMOUR Hungary

A micélium növesztési kísérletek során Márföldi Dóra az eddigiek során azt vizsgálta, hogy a különböző táptalajokon (szubsztrátokon) növesztett gombafonalak milyen karaktereket képesek fölvenni, és ezek az esetleges utókezelési metódusokkal hogyan befolyásolhatók.

A bakteriális cellulóz egy speciális fermentációs folyamat mellékterméke, egy extra kémiai tisztaságú membrán. Utóbbi számos előnyös tulajdonságot okoz, mint például a jó szakítószilárdsági paraméterek, vagy a nagyon finom részletességű formára növeszthető karakter. Minden anyag, amivel a Szimbio Lab foglalkozik, teljesen organikus, ártalmatlan a környezetre és az emberre. A növesztett anyagaik színezését festőnövényekkel, szerkezetük erősítését növényi hulladékokkal érik el.

glamour plusz ikon Tényleg lassabban öregszünk a jógától és a meditációtól?

Tényleg lassabban öregszünk a jógától és a meditációtól?

Dóra szakterülete a micéliumok, így örömmel részletezte, hogy miként tud különböző anyagkaraktereket felvenni a gomba és hogy mire használhatóak ezek az anyagok.

A micélium számos minőséget képes kialakítani a klasszikus bőrökre emlékeztető karakterektől egészen a beton keménységű anyagokig. A létrejövő anyag minőségét nagyban befolyásolja az alkalmazott szubsztrát milyensége: teljesen más karakterű lesz a szalmán, textilen növesztett micélium kompozit, mint a faforgácson növesztett anyag.

Micélium anyagkutatással 2007 óta foglalkoznak világszerte, az első jelentős cég ezen a területen az Ecovative amerikai cég, ahol több a micéliummal kapcsolatos szabadalom született például a micélium alapú csomagolások esetében. Nem csak a fenntartható csomagolóanyagok területe, hanem az építőipar is kiemelendő, különösen a lebomló szigetelőanyagok köre. Az anyag textilipari felhasználása is biztató jövő elé néz, ugyanis bizonyos micélium karakterek a bőrök vegán alternatívájaként jelentkeznek.

Kis-Baraksó Alexandra kiemeli továbbá, hogy a bakteriális cellulóz egy nagyon alacsony ráfordítással előállítható anyag, organikus és igen ellenálló bizonyos erőhatásoknak, valamint széles skálán manipulálhatóak a vizuális tulajdonságai, mint a szín, a textúra vagy a transzparencia. Mivel lebomló anyagról van szó, bizonyos rövid életciklusú termékek esetére nagyon jó alternatívának tartja.

Edukáció és fenntartható szemlélet

Az edukáció elengedhetetlen ahhoz, hogy minél több ember megismerkedjen ezekkel az innovatív anyagokkal, illetve tájékozódjon a lehetőségekről. Különböző workshopokat is tartanak ennek érdekében, vannak ecodye, illetve növeszthető bioanyag tematikájú alkalmak.

Az INTRO workshopon a résztvevők megismerhetik a a growing design alapjait, így az elméleti ismeretek mellett egy-egy micélium- és kombucha növesztőközeget hoznak létre az érdeklődők, amiknek a növekedését otthon tudják végig követni. A GROW workshopon egy-egy egyszerűbb tárgyat hoznak létre a résztvevők kombuchával és micéliummal együttműködve.

A Szmbio Lab sikere egy igazi csapatmunka eredménye
Fotó: GLAMOUR Hungary

Dóra és Szandra azt tapasztalják, hogy a szakmabeliek, tehát tárgyalkotók és teljesen kívülről érkezők is érdeklődve érkeznek egy-egy alkalomra. Az alkotók jellemzően saját eszközrendszerükbe szeretnék beépíteni az effajta ökotudatos gondolkodásnak valamilyen aspektusát, a hobbi-tudatos felhasználók pedig kuriózumként, élményként tekintenek a workshopon kapott, otthoni körülmények között is gyakorolható tudásra.

Amikor arról kérdeztem a két alapítót, hogy miért volt fontos nekik, hogy fenntartható, etikus designnal foglalkozzanak professzionális szinten, határozott és egyértelmű válaszokat kaptam.

glamour plusz ikon Karafiáth Orsolya: „Engem nem lát összeomolva senki. Csak én tudom.”

Karafiáth Orsolya: „Engem nem lát összeomolva senki. Csak én tudom.”

Ösztönös volt, hogy mi mással lenne érdemes foglalkozni? A tervezés és a gyártás óriási felelősség, így az olyan területek mozgatnak leginkább, ahol ezek a felelősségvállalások megvalósíthatók. Számomra az árral szemben úszás mindig izgalmas, főleg, ha annak relevanciáját is érzem.

Kis-Baraksó Alexandra gondolatmenetét pedig Dóra így folytatta:

A fenntarthatóság felé törekvés mára már a legevidensebb tervezői attitűddé vált. Ez nyilvánvalóan hatott rám, ahogyan az is, hogy a growing designnal való foglalkozás egyfajta együttműködés az élő anyaggal, ami egy nagyon izgalmas momentum számomra.

A valódi (textilipari) változás nem az anyaginnovációkban rejlik, hanem az emberek tárgykultúrához való hozzáállásának változásán. Az alapítók szerint azt kell megértenünk, hogy a jelenlegi civilizációs szokások nem összeegyeztethetőek az aktuálisan alkalmazott ipari technológiákkal és a bolygó jóllétének figyelembevételével.

A Szimbio Lab alkotói állandóan kísérleteznek az újdonságokkal
Fotó: GLAMOUR Hungary

Az anyaginnováció és edukáció abban tud segíteni, hogy segítségükkel a társadalom ne kizárólag kompromisszumnak élje meg a változást, hanem izgalmas tapasztalásnak, valaminek, amire vágyni tud. Ez azért is fontos, mert az ember kénytelen lesz változni, a vágyainak viszont jellemzően nem akar ellenállni.

glamour plusz ikon 5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

5 mindfulness gyakorlat elfoglalt embereknek, ami észrevétlenül változtatja meg az életedet

Az ilyen együttműködések és hosszútávú stratégiák révén a Szimbio Lab hozzájárul a fenntartható gyakorlatok elterjedéséhez és a környezettudatos szemléletmód megerősödéséhez. Munkájuk nyomán nemcsak környezetbarát megoldások születnek, hanem egy tudatosabb, felelősségteljesebb jövő is formálódik, amely mindenki számára élhetőbb világot teremthet.

Fenntartható biodesign és innovatív anyagtervezés: Szimbio Lab