Ártatlan optikai csalás vagy mérgező divathóbort lenne a shapewear?
Tucatjával készítik a különböző gyártók. Vannak, akik esküsznek rá, mások hallani sem akarnak róla. A shapewear fogalma azonban mindenki számára ismerős. Az alakformáló fehérneműk és egyéb ruhadarabok régóta nagy népszerűségnek örvendenek a nők körében, csakhogy egyre több ellenvélemény kezd elterjedni a viselésükkel kapcsolatban. Most akkor káros vagy jótékony a shapewear? Ennek jártunk utána.
Ki ne emlékezne a Bridget Jones első részére, amelyben a hősünk egy „hájfelfogó” bugyit választott egy fontos eseményre, amikor először randizott Daniel Cleaverrel. A választás azért esett az alakformáló bugyira, mert így akarta bebiztosítani magát, hogy ha szexre kerül a sor, legyen valami, ami emlékezteti: ezen az estén nem feküdhet le a férfival. A „hájfelfogó” bugyi jó stratégiának tűnt, de kudarcot vallott, miután Bridget beadta a derekát, Daniel pedig jót nevetett a bugyin…
Ez a jelenet örökre beleégett a memóriánkba. Akárcsak az alakformáló bugyi áldásos hatása: sokat dob az alakon. De tényleg jó döntés? Milyen egészségügyi hatásai vannak, és mire figyeljünk, ha shapeweart választunk?
A shapewear hosszú távú következményei
A tökéletes megjelenés elérése mindig is fontos volt a nők számára, és ezzel együtt a különféle alakformáló ruhák, azaz a shapewear darabok népszerűsége is folyamatosan nőtt. Legyen szó szűk ruhákról, estélyikről, vagy akár az alakformáló fehérneműkről, egytől egyig segítenek elérni a karcsúbb, formásabb külsőt. Jogosan merül fel a kérdés, ha egyszer ilyen szuper alakot kölcsönöznek nekünk ezek a ruhadarabok, miért nem jár mindenki alakformáló cuccokban ahelyett, hogy diétázna vagy sportolna a tökéletes alak érdekében?
A válasz egyszerű: ezek a ruhadarabok hosszú távon károsak az egészségünkre, arról nem is beszélve, hogy csupán ideig-óráig biztosítanak karcsú megjelenést. Miután levesszük az alakformáló harisnyát, bugyit, topot, azonnal szembesülünk a valósággal, amit addig rejtegettünk. Emma Watson is ezért ellenzi a shapewear viselését. „Nagyon fontosnak tartom, hogy minden nő tisztában legyen azzal, amit visel, és hogy annak milyen hatásai vannak a testére. A divatnak támogatnia kellene a természetes formákat, nem pedig akadályoznia az egészséget” – nyilatkozta egy korábbi interjúban.
A színésznő szerint az alakformáló ruhadarabok tovább rontják a nők önértékelését, akik ahelyett, hogy elfogadnák az alakjukat, inkább a shapewear darabok után nyúlnak.
Egészségtelen divat
Emma Watson elgondolkodtató kijelentése ellenére a shapewear darabok népszerűsége továbbra is töretlen, hiszen még mindig segítenek elérni a kívánt alakot anélkül, hogy kemény diétára vagy intenzív edzésre lenne szükség. Ezek a ruhák képesek azonnal karcsúbbá és tónusosabbá tenni a testet, így magabiztosabban érezhetjük magunkat egy különleges eseményen, egy fotózáson, vagy akár a mindennapokban is. Az alakformáló ruhák ugyanis szó szerint „összefogják” a testet, ezzel pedig hangsúlyozzák a derekat, és kiegyensúlyozzák az arányokat.
Azonban a viselésük egészségügyi problémákhoz is vezethet. Az egyik legnagyobb gondot az jelenti, hogy korlátozzák a vérkeringést, ami rosszabb esetben trombózishoz is vezethet. Az állandó nyomás hatására a test alsó részein található erek összenyomódnak, és ezáltal lelassul a véráramlás, ami vérrögképződést okoz. Az alakformáló ruhák viselése nemcsak a vérkeringésre, hanem az emésztésre és a légzésre is hatással van, mivel az alakformáló bugyik és harisnyák összenyomják a gyomrot és a beleket, ami gázképződést, puffadást és refluxot okozhat.
Ezenkívül a shapewear akadályozhatja a mély légzést, ezzel pedig korlátozza a hasüreg normál mozgását. De a vérrögképződés és az emésztési problémák még hagyján, a shapewear darabok legnagyobb hátránya, hogy akadályozzák a szív megfelelő működését is.
Ugyanis a szoros ruhák miatt a szívnek keményebben kell dolgoznia, hogy elegendő vért pumpáljon az egész testbe.
Ez leginkább azokra veszélyes, akik már eleve valamilyen szívbetegséggel küzdenek, ugyanakkor bizonyos mértékben minden viselő kockáztatja a szíve egészségét. Éppen ezért fontos, hogy naponta két óránál tovább ne viseljünk ilyen ruhadarabokat.
Mire figyeljünk, ha mégis alakformáló ruhát választunk?
A jó hír, hogy létezik arany középút, ugyanis jó eséllyel elkerülhetjük az egészségügyi kockázatokat, ha alaposan megválasztjuk az alakformáló ruhákat. Ennek érdekében fontos, hogy figyeljünk a méretre. Ha egy alakformáló darab túl kicsi, akkor nagyobb nyomást gyakorol a testünkre, ami veszélyes, ezért inkább keressünk olyan termékeket, amelyekbe nem kell szó szerint belepréselni a testet.
Lehet, hogy egy L-es vagy XL-es alakformáló bugyi nem fog S-es alakot kölcsönözni, de sokkal nagyobb biztonsággal viselhetjük. Igaz, nem mindegy, hogy mennyi ideig. Fontos, hogy csak a szükséges időre vegyük fel ezeket a ruhadarabokat, és a nap többi részében inkább a kényelmes, lazább öltözködést részesítsük előnyben. Az alakformáló ruhákról tehát nem kell lemondani végérvényesen, viszont nem árt, ha tudatában vagyunk annak, hogy milyen hatást gyakorolnak a testünkre és a lelkünkre.