Az airport fashion világában a kényelmes a szexi, a szexi a ciki - de mióta fontos, hogy mit veszünk fel a repülőre?
Már az ’50-es években is sikk volt csinosan felöltözni a repülőtérre, azóta viszont olyan nagy utat járt be az airport fashion kultusza, hogy a reptéri öltözködés teljesen átalakult. A kényelem már teljesen lenyomta a stílusos ruhadarabok viselését – vagy mégsem? Lehet a kettőt kombinálni egymással, vagy teljesen felesleges próbálkozás az egész?
Nagyjából hetven évvel ezelőtt született meg az airport fashion kifejezés, mikor az ’50-es évek végén útjára indult az első amerikai légitársaság repülőjárata, vele együtt pedig a „Jet Age". Az addig többségében csak autóval, vonattal, hajóval és busszal közlekedő sztároknak hirtelen lehetőségük nyílt egyik úticélpontról a másikra repülni, ráadásul igen rövid idő, mindössze pár óra leforgása alatt. Nem mindennapi alkalom volt ez a számukra, hiszen korábban még ők sem sokszor repültek, egy átlagember pedig akkoriban még csak nem is álmodozhatott a mindennapos repülésről.
Az airport fashion kifejezés már lassan 70 éve létezik
Repülni akkoriban kicsit olyan volt, mint ma az Operába vagy az Oscar-gálára menni: mindenki a lehető legszebb és legelegánsabb ruháját vette fel, a legdivatosabb magassarkúval és kistáskával párosítva. Teljes sminkben, feltűzött vagy begöndörített hajjal, tökéletes megjelenésben. Szóba sem került, hogy kényelemnek vagy a praktikumnak bármilyen szerepet is kellene játszania az öltözködésben, mert egyszerűen a repülőtéren megjelenni is hatalmas kiváltság, egy kész megtiszteltetés volt, nemhogy repülni!
Nem csoda hát, hogy a kor szexszimbólumai (Marilyn Monroe, Judy Garland, Elizabeth Taylor, Audrey Hepburn) mindig a legjobb formájukat nyújtották, ha repülőn utaztak. Rendszeres viseletük közé tartozott az óriási szőrmekabát, a lekerekített orrú, fekete magassarkú, de gombos Givenchy ruhákban, fűzős kiskosztümökben, koktélruhákban és nagy kalapokban is gyakran utaztak. Fel sem merült bennük, hogy ennek nem így kellene lennie és mondjuk kicsit kényelmesebb körülmények között utazzanak, repüljenek több tízezer méterrel a föld felett.
Jane Birkin és Liza Minnelli a ’70-es években aztán valamivel lazábbra vette a figurát: ők már simán felvették a nadrágokat és denim ruhadarabokat, ami akkoriban merész bevállalás volt, de mai szemmel nézve még az ő airport outfitjeik is az elegáns-bohó sikkhez sorolhatóak. Húsz évvel később, a nagy szupermodell-generáció idején aztán már sokkal elterjedtebb volt a repülés, lecsengett az elegáns repülőtéri öltözködés divatja és egyre inkább a hétköznapibb outfitek, a pólós-farmeres összeállítások kaptak teret az utazások során.
De mitől is lett világszenzáció az airport fashion?
De mi van akkor, ha azt mondjuk: az airport fashion csúcsa nem is az ’50-es, ’60-as és a ’90-es években volt, hanem igazából most? Hiszen már ki sem lehet lépni egy nemzetközi reptérre anélkül, hogy ne találkozzunk egy érkező vagy induló celebbel! Ezt pedig a sztárok is jól tudják: mivel a lesifotókat készítő paparazzik már mindenhol ott vannak, kitűnő lehetőség ez számukra, hogy megmutathassák saját stílusukat, kifejezhessék önmagukat és olyan ruhákat vegyenek fel, amit egy premierre, egy díjátadóra vagy egy vörös szőnyeges rendezvényre nem tudnának.
A sztárok személyi stílusára, mindennapi öltözködésére pedig mindig is nagyobb volt az érdeklődés annál, hogy melyik divatháztól, milyen extra ruhát visel az adott sztár egy elegáns eseményen. Ez azért van, mert egy reptéren (jó esetben) tényleg csak az viseli a celeb, amit a hétköznapjaiban, a magánéletében is hord, és a rajongók ahhoz sokkal jobban tudnak kötődni, mint egy 3 milliós Dior Haute Couture ruhához, ami a cannes-i filmfesztivál vörös szőnyegén került bemutatásra.
De ha a personal style még nem is passzol 100%-ig a reptéren viseltekkel és a sztár reptéri szettjét is egy stylist álmodta meg (amit nyilvánvalóan nem lehet biztosan tudni vagy bebizonyítani), még akkor is ezerszer többen kíváncsiak arra, mit visel Jessica Alba vagy Jennifer Aniston a reptéren, mint mikor a századik fekete kisestélyiben fotózzák őket le tökéletes sminkben és hajjal, teljesen összerakva. Pedig ők nem is az airport fashion szószólói, bár kétségtelenül fantasztikus stílusérzékkel rendelkeznek a magánéletükben is.
Az airport fashion kultusza folyamatosan termeli ki a divatikonokat
A mostani legmenőbb airport fashion sztárok azok a közösségi médián is aktívan szereplő, hatalmas rajongótáborral rendelkező, influencereknek is mondható modellek/színésznők/énekesnők/dizájnerek, azaz modernkori polihisztorok, akiknek tulajdonképpen az egész népszerűségük arra épült, hogy mit viselnek a reptéren. Erre a legjobb példa Bella Hadid, a díjnyertes lovaglóból lett trendszetter, aki nővérének, a topmodell Gigi Hadidnak (és persze, híres szüleinek) köszönhetően már alapból is egy kis rivaldafényhez jutott, azóta viszont túlszárnyalta testvére népszerűségét, mióta kitalálta, hogy a reptéren mutatja meg a Y2K-t idéző, nagyon laza, mégis trendi airport fashionjét.
Bella egy kész iparágat épített arra, hogy megmutassa, hogyan lehet stílusosan öltözködni akkor, ha utazol. Nem meglepő, hogy a Pinteresten például több ezer olyan albumot lehet találni, ami az ő reptéri öltözködését hivatott bemutatni. Laza nadrágokról, joggerekről, bő farmerekről, crop toppokról, napszemüvegekről, tote táskákról és túlméretezett dzsekik, kabik, overshirtök kombinációjáról van szó, tehát semmi extráról. Neki köszönhetően viszont mégis lehet szuper példákat kapni arra, hogyan lehet trendin, mégis kényelmesen öltözködni a mindennapokban, ha abszolút zéró ötletünk van arra, mit is vegyünk fel egy random nap.
Ráadásul olyannyira, hogy ha egy divathoz kicsit is értő személyt megkérdezel, kinek a streetstyle öltözködését követik most több ezren (ha nem több millióan) Bella Hadid tutira benne lesz a felsorolásban. De rajta kívül is vannak még néhányan, akik ügyesen használják ki azt, hogy lesifotók készülnek róluk a repülőtereken. Hailey Bieber, Kendall Jenner, Rihanna, Priyanka Chopra, Emily Ratajkowski és Sydney Sweeney repszettjeit például százszámra „pinnelik" a rajongók, de az eggyel korábbi generáció, Angelina Jolie, Eva Longoria, Miranda Kerr és Heidi Klum outfitjeire is igen nagy az érdeklődés. Ezek a sztárok stílusuknak és életkoruknak megfelelő öltözékekben mutatják be, hogyan is érdemes öltözködni a mindennapokban és persze akkor is, ha utazol. És végül hogyan is?
A kényelem és a praktika többet ér a trendeknél
Úgy, hogy a kényelem kerüljön előtérbe, de közben mégse érezd azt, hogy pizsamát viselsz. Mert ma már minél szexibben öltözöl egy repülőtérre, annál cikibbnek számít a megjelenésed, pizsamában viszont már nem néznek ki akkor sem, ha utazol. A szanaszét szaggatott, háromszor kinyúlt, lyukas nadrágodat viszont érdemes otthon hagyni, mert már olyan szuper opciók közül is lehet választani, amikről 10-20 éve még szó sem volt!
A farmerek például egyre kevésbé számítanak reptéri öltözéknek, mert ha nem wide-leg darabról van szó, a térdnél túl szorosak lehetnek a repülőn és akkor egyértelműen kényelmen bennük utazni – pedig a ’90-es években Cindy Crawford csak ezekben jelent meg! Ma már viszont inkább az oversized, kapucnis pulcsik és a hozzájuk illő joggerek kombó a népszerű; a basic trikók széles szárú nadrágokkal párosítva és némely esetekben még a szoknyák is, bár az már megint egy ritkább kategória.
Ami viszont tuti reptéri öltözékeknek számítanak, azok a kötött szettek, amik kifejezetten kényelmesek és praktikusak a repülésnél! A meleg kardigánok és pulcsik takaróként is szolgálhatnak az utazás alatt, kellemesen beléjük lehet burkolódzni; a széles -vagy egyenes szárú nadrágok pedig elegendő mozgásszabadságot biztosítanak arra, hogy még egy hatórás repülőút alatt se kelljen egy esetleges trombózissal foglalkoznod.
Persze, ezek a nadrágok nem helyettesítik a kompressziós zoknikat és harisnyákat (!), szóval, ha veszélyeztetett vagy, vagy nagyon sokszor utazol sokat, azokat mindenképpen viseld. De ettől független, egy kis lábtérénél mégiscsak sokat számít, hogy mennyire nyúlik, mennyire is sztreccses vagy bő egy adott nadrág, és tök jó lehet nem azon filózni, mikor lehet végre felállni, mert a nadrág már nyomja a térdednél a bőrödet.
Táskák tekintetében még mindig a nagyobb, tote darabok nyerők, melyekbe akár a laptopodat is simán bele tudod tenni; ha pedig cipőt választasz, érdemes a tornacipős-sneakers kettősnél, esetleg a bokacsizmánál maradnod.
Fontos ugyanis, hogy a repülősnél ne azt vedd figyelembe, miben nézel ki jól, hanem miben tudsz a lehető legkényelmesebben és legpraktikusabban utazni.
Hogy tudj benne sietni, ha kell, hogy órákon át se zavarjon, ha várakozni kényszerülsz, esetleg könnyen le tudd venni, ha arra kerülne a sor. Aztán ha ezeket mind kipipáltad, már a tiéd a pálya: olyan színű és mintájú darabot választhatsz, amilyet csak a kedved tartja!