A generációkutatás kihívásai a Z generáció tükrében
A mai bonyolult világban nem egyszerű fiatalnak lenni. A rejtélyes Z generáció: Együttműködés a mai tizen-és huszonévesekkel című könyv rávilágít arra, hogy mindenkit a saját történelmi kora alakít.
Bereczki Enikőt régóta foglalkoztatják a generációs különbségek és sajátosságok, kíváncsi, hogy milyen tényezők alakítanak egy nemzedéket, és ők milyen mintákat visznek magukkal tovább. TikTok, YouTube, Instagram, influenszerek, K-pop, streaming, virális tánc trendek, aláéneklős videók – ez csak pár dolog, ami mélyrehatóan meghatározza egy átlagos Z generációs fiatal mindennapjait, viszont a környezetében élő idősebbeknek legalább egy, ha nem az összes felsorolt téma ismeretlen.
Az online világ mindent megváltoztatott
Enikő egy kicsivel a millennium előttről, 1996 évektől számítja az Y generáció végét és a Z generáció kezdetét. A generációkutatás régóta létezik, viszont az 1990-es években került csak igazán a figyelem középpontjába. Az Y volt az első olyan generáció, akiket igazán górcső alá vettek a szakértők –akkor úgy látták, hogy a kezdődőben lévő internethasználat komoly vízválasztó lesz a fiatalok és a szüleik, nagyszüleik között. Enikő úgy fogalmaz: „az internethasználat mindenképpen felerősítette a generációs különbségeket.”
A Z generáció és a munka – beleszülettek a technológiába, most már ők diktálják a szabályokat
Az online világ a Z generáció megértésében is kulcsfontosságú szerepet játszik. Olyan nagyot fordult a világ az elmúlt húsz-harminc évben, hogy már az sem feltétlenül megoldás, hogy az idősebb korcsoport, akik értetlenül nézik a mostani fiatalok szokásait, nosztalgiázva visszagondoljanak a saját gyerekkori élményeikre, mivel Enikő úgy látja, hogy „ez már nem biztos, hogy elég, mert olyannyira más közegekben szocializálódtunk”.
A könyvében, amely azért született, hogy átfogó, megbízható ismeretanyagot tudjon átadni a Z generációval foglalkozó munkáltatóknak, tanároknak és szülőknek, direkt a szocializációs fórumokat helyezi előtérbe: a korábban már említett online teret és a családot. A rejtélyes Z generációban konkrét, tréningjein és workshopjain használt javaslatokat fogalmaz meg szülőknek és rokonoknak, hogy milyen eszközökkel fordulhatnak a fiatalok felé.
Az egyik ezt taglaló fejezetben a generációkutató hihetetlenül valósághű képet fest az egymást követő generációkról és az őket meghatározó szocio-kulturális eseményekről: az emgiráló dédi, a babyboomer nagymama, a gyerekként még úttörőként tevékenykedő anyuka, az önmegvalósítást kereső idősebbik lány, a mozaikcsaládban felnövő fiatalabbik lány; majd a 2010-es évek után született legfiatalabb alfa generációs kislány, akinek a generációs sajátosságait még csak most alakítja a világtörténelem.
A karakterek leképezik az átlag magyar háztartások szereplőit, és a leírásokat végigolvasva tisztán kirajzolódik, hogy hat generáció alatt mennyit változott a világ, és milyen óriási tendencia váltások figyelhetők meg.
Slow living: A tökéletesség hajszolása kiégéshez vezet, ezért keresik egyre többen a lelassulást - szakértőkkel beszélgettünk
Tudomány és influenszerek
Enikő az egyik legnagyobb problémát abban látja, hogy a legtöbb családban könnyen elcsúsznak egymás mellett a generációk, felgyorsult az életmód, kevés az érdemi, fókuszált, ráhangolódó kommunikáció, nincsenek kapcsolódási pontok, a családtagok külön szobákban különböző képernyők előtt egymástól eltérő tartalmakat fogyasztanak.