Egy kismama ne nézzen horrorfilmeket!
Kismillió hiedelem kering a babavárás körül és ezek közül az egyik az, hogy sokan azt javasolják, ne nézzen horrorfilmeket a kismama, illetve kerülje az ijesztő programokat, mint amilyen a horrorcirkusz is, mert stresszt okozhat a babának. Szakértő válaszolt arra, hogy van-e ennek alapja!
Kedvenc műfajaim közé tartoznak a fantasy-k, valamint a horrorfilmek és ezeken is nőttem fel. Olyanok nekem, mint a vígjátékok: szórakoztatóak, ellazítanak, és néha még jóleső izgalmat is átélek. Éppen ezért volt szokatlan számomra azzal találkozni, hogy kismamaként a baba egészségére hivatkozva óva intettek a horrorfilmektől. Nem értettem, hogy ha egész életemben horrorfilmeket néztem, sosem voltam egy rettegős, sikítós, sápadózós típus, akkor miért kellene hosszú hónapokra mellőznöm.
Nézhetnek a kismamák horrorfilmeket?
A terhesség alatt a várandós érzelmi és pszichés jólléte a legfontosabb, mivel ezek mind az anya, mind a baba egészségére hatással lehetnek. A Firstcry Parenting cikkében is – amit Dr. Sabiha Anjum szülész-nőgyógyász vizsgált felül – is megemlítik, hogy ilyenkor azt tanácsolják, hogy a kismamák kerüljék az ijesztő thrillerek vagy horrorfilmek nézését, mivel stresszt válthatnak ki bennük, ám a terhesség kimenetelére gyakorolt hatásuk vitatott. A horrorfilmek kerülése a gyermekvárás alatt inkább kulturális, mint tudományos alapokon nyugszik, mivel nincs orvosi bizonyíték arra, hogy károsítaná a babát.
Egyesek úgy vélik, hogy az ijesztő tartalomnak való kitettség növelheti a stresszszintet, ami potenciálisan befolyásolhatja a baba fejlődését, míg mások azzal érvelnek, hogy az alkalmi megtekintés nem feltétlenül jelent kárt, ha egyensúlyban van békés, pihentető tevékenységekkel, és más, nem felkavaró tartalmakkal. Induljunk ki abból, hogy a horrorfilmnézés vagy akár egy horrorcirkusz meglátogatása önmagában is érzelmi hullámvasút, akár állapotos az ember, akár nem.
Az egyik pillanatban elérné a nyugalmi állapotot, a következőben ráhozzák a frászt, de legalábbis adódik egy minimális feszültség. A legfőbb kérdés az, mennyire vagyunk ijedősek? Mennyire stresszelünk, amikor ijesztő tartalmaknak, tevékenységnek vagyunk kitéve? „Valóban azt szokták a szakértők javasolni a várandósoknak, hogy inkább valami könnyed, vidám filmet nézzenek, hogy elkerüljék a stresszt. Viszont képzelheted azt, amikor ezt olyannak mondják, aki tényleg állandóan horrort néz.
Szerintem ez nagyon egyéni és figyelembe kell venni a személyes preferenciákat, hogy az egyén mennyire érzékeny a felkavaró vagy az ijesztő jelenekre. Hiszen, ha ezek egyáltalán nem zaklatják fel a kismamát, akkor nincs oka teljesen mértékben elkerülnie a horrorfilmek nézését” – magyarázza Gazdag Enikő pszichológus, pár- és családterapeuta.
Elsősorban a stressz a bűnös
A fő és talán az egyetlen oka annak, amiért óva intik a kismamákat attól, hogy a terhesség alatt horrorfilmeket nézzenek vagy ijesztő programokon vegyenek részt, az az, hogy ezek stresszt okozhatnak bennük. A várandós anya stressze hormonális változásokat idézhet elő a szervezetében, ami hatással lehet a születendő gyermekre. Normális, hogy a terhesség alatt némi stresszt érez a nő, hiszen testi-lelki szinten rengeteg változáson megy keresztül, és ahogy a hormonjai változnak, úgy változik a hangulata is.
Ám a NICHD tanulmányokat gyűjtő oldalán azt írják a témában, a túl sok stressz alvászavarokat, fejfájást, étvágytalanságot vagy túlevésre való hajlamot okozhat – mindez pedig káros lehet a leendő anyukára és fejlődő babájára nézve. Extrém – és ritka – esetekben a túl sok stressz koraszüléshez vagy halvaszületéshez is vezethet. Egy másik kutatás azt is kimutatta: a stresszes anyák fogékonyabbak a fertőzésekre és betegségekre a terhesség alatt, mivel a stressz elnyomja az immunrendszer kihívásokra való reagáló képességét.
A fokozott stressz magas vérnyomást is okozhat, ami növeli a koraszülés esélyét vagy azt, hogy alacsony súllyal jön a világra a gyermek. Az Encyclopedia On Early Childhood Development kutatásai szerint a fokozottan szorongó várandósoknál kétszer nagyobb volt az érzelmi vagy viselkedési problémák kockázata, mint a kevésbé szorongó anyák gyermekeinél.
Az sem kizárt, hogy maga a gyermek is szorongó lesz, aki könnyen kiakad, vagy kialakulhat nála figyelemhiányos hiperaktivitás-zavar (ADHD). De a horrorfilmek tényleg ennyire megterhelők lehetnek az anya számára? Ha valaki normál körülmények között is fokozottan stresszel a horrorfilmek nézése közben, esetleg kifejezetten nem bírja őket, akkor állapotosként valóban javasolt elkerülnie az ilyen jellegű műsorokat és programokat. De ha eleve olyan beállítottságú, aki élvezi és kellemes tevékenységnek találja, annak nem kell lemondania ezekről az elfoglaltságokról.
Nem árt odafigyelni
Ám ez valójában nem csak egy horrorfilmre igaz, hanem bármely más műfajra is, vagy általános ingerre is. Mindent, ami stresszt okoz az anyában, célravezető kerülni a várandósság alatt, jobb óvatosan kezelni ezeket a dolgokat, különösen, ha áldott állapotban van az ember, ami életének egyik legfontosabb időszaka. Ezért a következő dolgokat ajánlott szem előtt tartani a baba általános jóléte érdekében:
- Ha egy horrorfilm (vagy bármilyen produkció) stresszt vagy érzelmi vihart okoz, jobb, ha elkerüli az, aki anyai örömök elé néz. Körülbelül a 24. hét után kezdenek fejlődni a baba érzékszervei. Ezen időszak után a hangos zajok zavarhatják a születendő babát, vagyis számolnia kell ezzel a várandósnak, aki moziba készül. Fontos kalkulálni a hirtelen jelentkező ijesztő jelenetekkel, amikor hirtelen megugrik a pulzusszám és általános stressz szintre gyakorolt hatás, mivel a fokozott szorongás nem tesz jót a kismamának és a babának sem.
- Vegyük figyelembe az alvászavarok vagy rémálmok lehetőségét, mivel a megfelelő pihenés elengedhetetlen az egészséges terhességhez. Ahogy a hormonok változnak, úgy az anya ízlése és érzelmi világa is átalakulhat. Könnyen lehet, hogy bizonyos tartalmak, amik korábban nem zavarták, most frusztrálják és szorongást okoznak és ebben az esetben célszerű alkalmazkodni az új preferenciákhoz, tehát mellőzni a horrorfilmeket és a horror show-kat.
- Bármilyen aggodalom, valamint fokozott stressz, szorongás esetén tanácsos felkeresnie a kismamának a kezelőorvosát. „Nyilvánvalóan az a cél, hogy a várandós kerülje a stresszt a sajátja és a kisbabája egészségének érdekében, de nem kell feltétlenül teljesen életmódot váltania – ha csak az egészsége nem ad rá okot – és elbúcsúzni azoktól a szokásoktól, amik mindig is jellemzőek voltak rá, legyen az egy horrorfilm nézése vagy horror cirkusz meglátogatása” – mondja Gazdag Enikő.