Mindig arról álmodtam, hogy egy távcsővel a kezemben dolgozhatok - interjú Ozogány Katával a Hortobágyi Nemzeti Park vadlórezervátum kutatójával

2024. szeptember 15.
hortobagy-vadlovak-glamour
El tudnád képzelni, hogy napi nyolc órában ilyen gyönyörű állatokat nézegess? Nos, van, akinek ez a munkája, ismerd meg Ozogány Kata rendkívüli életútját
Fotó: GLAMOUR Hungary

Ozogány Kata biológiai fizikus, aki a vadlovak csoportos mozgását vizsgálja. A kutatást a Hortobágyi Nemzeti Park vadlórezervátumában végzi, ahol jelenleg közel háromszáz egyed él a Przewalski lovakból.

A Przewalski-ló valódi vadló, tehát soha nem volt háziasítva és belovagolva.1997-től kezdődően, egy speciális projekt keretein belül összesen huszonegy darab, három évnél fiatalabb egyed érkezett a Hortobágyi Nemzeti Parkba háremcsapatokban. A kutatót egészen kisgyerekkora óta nagyon érdekelték az állatok, szerette volna megérteni a viselkedésüket, többek közt erről is mesélt az interjúnk során.

A gyerekkori álmok nyomában

Mindig arról álmodtam, hogy távcsővel a kezemben terepen dolgozhatok, mint Jane Goodall vagy Dian Fossey. Az ő könyveiket bújtam gyerekként és arra vágytam, hogy valahol a szavannán távcsővel figyelem az állatok viselkedését” - kezdi a beszélgetést Ozogány Kata, aki azt is bevallja, hogy a kezdetekben azonban teljesen máshogyan indult az útja. A fizikát és a matematikát már általános iskolától nagyon szerette, folyamatosan járt versenyekre, ahol sikeres eredményeket ért el, így ment tovább ezen az úton.

glamour plusz ikon Szilágyi-Könczöl Zsófi és Tomasovszki Réka: Azon dolgozunk, hogy egy kicsit jobb hellyé váljon a világ - beszélgetés a Szívemben Született Afrika Egyesület önkénteseivel

LEGOLVASOTTABB

Később az orvosi egyetemre is járt egy évet, onnan váltott fizikus szakra, majd a doktorit elméleti fizikából szerezte meg. „A világ működése mögött a fizika és a matematika van, és engem mindig is motivált, hogy megértsem a természet működését. Már gyerekként nagyon kíváncsi természet voltam.

Ozogány Kata és a mindennapjai: egy drón, egy távcső és a vadlovak
Fotó: Korbély Attila

Ozogány Kata 2012-ben, az ELTE Biológiai Fizika Tanszékén talált állást egy olyan, ami felkeltette az érdeklődését: csoportos mozgások vizsgálatával kellett foglalkozni.

Örültem, hogy a fizikát tudom használni, mint eszközt, hogy az állatok viselkedését elemezhessem. Máshogy állok hozzá, mint egy biológus, mert van egy olyan eszköztáram, amit a fizikából kölcsönzünk, de a biológiában is nagyon hasznos lehet. A két tudományterület így jól ki tudja egészíteni egymást, és tudok olyat nyújtani egy biológus csapatban, amit más nem annyira” - magyarázza a kutató.