Fillérekből is lehet utazni – mítosz vagy valóság?
Manapság egyre gyakrabban találkozhatunk azzal a felvetéssel, hogy utazni bizony fillérekből is lehet. Hogy ez valóban igaz-e, arra nem lehet egy szimpla igennel vagy nemmel válaszolni, mert egy sokváltozós egyenletről van szó.
Azonban, ha okosan tervezünk és hajlandóak vagyunk némi kompromisszumra, akkor igenis útra kelhetünk anélkül, hogy mélyen a zsebünkbe nyúlnánk. Aha, de mégis hogyan?
Megéri a Balatont választani?
Tagadhatatlan, hogy a Balaton nemcsak a főszezonban, de azon kívül is számos programmal és látnivalóval kecsegtet, az ősz például a természetjárás és a borturizmus időszaka. Noha az utóbbi időben főként az ingatlanbefektetők és a luxusnyaralók játszótereként hivatkoztak a Balatonra, na meg úgy, hogy drágább, mint Horvátország, még mindig ki lehet hozni relatíve jó árban egy-egy tó körüli kiruccanást.
Ha időben elkezdünk keresgélni, a kisebb, eldugott vagy épp a tótól távolabb eső szpotok is szóba jöhetnek, na és persze éttermek helyett magunknak készítjük az ételt, vagy a kevésbé felkapott kifőzdéket választjuk, akkor sokat tudunk spórolni egy ilyen úttal.
Az olyan települések, mint például Balatonederics vagy Balatonszepezd ugyanúgy hozzák a hamisítatlan balatoni életérzést, de inkább a csendes pihenésre, elvonulásra vágyók igényeinek felelnek meg. A környéken számos kemping található, ahol sátrazhatunk is, ezzel is csökkentve a költségeket.
Benzinre sem muszáj költeni: vonattal vagy biciklivel könnyen és jó áron közelíthetjük meg a Balaton környéki településeket. Vagyis, ha van időnk, türelmünk a tervezésre és nem jelent gondot, hogy egy kicsit kilépünk a komfortzónánkból, akkor igenis kihozható emberi áron egy pár napos balatoni trip.
Vissza a természetbe
Irány a Zemplén, a Börzsöny vagy a Mecsek! Nem kell ahhoz tapasztalt gyalogtúrázónak vagy profi hegymászónak lenni, hogy elindulhassunk felfedezni az ország legszebb hegyvidéki tájait. Az olyan falvak, települések, mint például a zempléni Telkibánya, a Dunakanyarban lévő Nagymaros vagy épp a baranyai járásban húzódó Zengővárkony festői kiindulópontjai lehetnek egy tartalmas és persze költséghatékony túrázásnak.
Számos kijelölt túraútvonal található ezeken a vidékeken, amelyek különböző nehézségi szinteken vezetnek végig minket e lebilincselő tájakon. Ősszel különösen mesés látványt nyújtanak ezek a hegységek, és szálláshelyeket is viszonylag kedvező áron lehet találni, különösen, ha egy kisebb vendégházat választunk.
A túrafelszerelés jelenthet némi plusz költséget, de ha „csak” élménytúrázókként vágunk bele, akkor a megfelelő bakancs, hátizsák, praktikus, évszaknak megfelelő, vízhatlan ruhák elegendőek lesznek. Koraősszel, jó időben a sátrazás szintén remek lehetőség, ha közel szeretnénk maradni a természethez és áron alul bonyolítanánk le a túrát.
Couchsurfing – ingyen szállás bárhol a világban
Ha az itthoni élményeket kimaxoltuk, vagy inkább külföldre mennénk várost nézni, de nem akarunk hosszú hónapokat spórolni az egyre növekvő árú szállásokra, akkor a Couchsurfinget érdemes átgondolnunk. A Couchsurfing közössége több millió tagot számlál. A platform lényege, hogy embereket köt össze világszerte, akik ingyen kínálnak szállást egymásnak, egyfajta csereszolgáltatásként.
Például, egy magyar utazó, aki Franciaországba látogat, Couchsurfing segítségével ingyen szállhat meg Párizsban, ezzel pedig sok pénzt megtakaríthat. Ez nemcsak anyagilag jön jól, de lehetőséget ad arra is, hogy közelebbről megismerjük a helyi dolgokat a vendéglátónk szemüvegén keresztül. A mára fogalommá vált szolgáltatás leginkább a nyitott, kalandvágyó egyéneknek szól, akiket az ingyen szállás mellett a „kultúracsere” is mozgat.
A „kanapészörfölés” életre szóló élményeket tartogathat, de érdemes elővigyázatosnak lenni, mielőtt ilyen módon kezdünk utazgatni. Hozzunk létre saját profilt az oldalon és alaposan nézzük át a szállást kínálók leírását, referenciáit és bízzunk az ösztöneinkben – ha valaki/valami nem szimpatikus, akkor engedjük el. Nőként inkább csak nők által kínált szálláshelyek között keresgéljünk, és ha bármilyen kérdésünk felmerül, ne féljünk feltenni azt.
Érdemes felkészülni az adott desztináció alapvetéseiből, szokásaiból, közlekedéséből stb., és jó, ha van B tervünk, ha valami balul sülne el. A Couchsurfing egy remek találmány, de az ördög sosem alszik…
Vonattal Európában
Európai álampolgárokként lehetőségünk van igénybe venni az Interrailt, amelynek segítségével mintegy 33 országba vonatozhatunk el a kontinensen. A jegyek mellett bérleteket is vehetünk, így viszonylag alacsony költséggel látogathatunk el kedvenc európai városainkba. Egy jól megtervezett vonatos útvonal segítségével Olaszországtól Spanyolországon át egészen Svédországig bejárhatjuk a földrész országait.
A fapados repülőjáratok olykor olcsóbbnak bizonyulhatnak Európán belül, viszont egyrészt nagyobb a karbonkibocsátásuk, így károsabbak a környezetre, másrészt az Interrail vonatok kisebb késésekkel, megbízhatóbban közlekednek.
Persze, nem muszáj az Interrailt használni, ha vonatozni szeretnénk autózás vagy repülés helyett, más a társaságokkal, például a Railjettel (Bécs) vagy a Metropolitan Eurocityvel (Brno, Prága, Pozsony) is közlekedhetünk. A vonat igenis lehet kényelmes, hatékony és költségkímélő, ha időben foglalunk, jól felkészülünk a hosszú útra és elkerüljük a csúcsidőszakokat.
Délkelet-Ázsia: a backpackerek Mekkája
A slow tourism kifejezést ma nagyon sokszor hallhatjuk, pedig egy korántsem újkeletű jelenségről van szó, csak épp eddig nem került ennyire reflektorfénybe. A slow tourism, vagyis a lassú turizmus arról szól, hogy kevesebbszer indulunk útnak, fenntarthatóbb módon utazunk és kellő időt szánunk arra, hogy nyakig elmerüljünk abban, amit egy adott térség adni tud.
Tehetjük mindezt Thaiföldön, Vietnámban, Kambodzsában vagy Indonéziában. Igen ám, de a hosszú repülőút nagy terhet ró a környezetre és elég drága is. Itt jön képbe a lassú turizmus és a backpacker, vagyis hátizsákos utazók módszere. Ők mindössze egy táskával indulnak útnak és mindenhol keresik a spórolási lehetőségeket az utuk során.
Délkelet-Ázsiában az étkezés, a szállás és a közlekedés is rendkívül kedvező árú, ezért ideális a hátizsákos utazók számára, illetve azoknak, akik hosszabb időt is eltöltenének a térségben, minél komplexebben megismerve azt. Egy egyszerű, helyi kifőzdében már 1-2 euróból is megebédelhetünk, a hostelekért mindössze 5-10 eurót kell fizetni éjszakánként. A helyi közlekedési lehetőségek is barátiak és autentikus élményt nyújtanak, gondoljunk csak a tuktukra.
Összességében a hosszú, drága repülőutak valóban megterhelőek, de Délkelet-Ázsia minden téren kárpótol minket, legyen szó az anyagiakról, az egzotikus miliőről, a helyiek vendégszeretetéről vagy az elsőrangú kajákról. Ezzel együtt jó, ha nincsenek nagy elvárásaink a hagyományos értelemben vett komfortot illetően – a hátizsákos utazás sokszor lemondásokkal jár.
A backpackerek körében népszerűek a különféle working holiday vízumok és workaway lehetőségek is, amelyeknek a lényege, hogy „zsebpénzért” vagy szállásért cserébe kisebb-nagyobb munkákat vállalnak az utazók, például Európában, USÁ-ban, Japánban, Ausztráliában vagy Új-Zélandon stb. Ezzel fedezhetik személyes kiadásaikat, illetve összegyűjthetik a következő úticéljukhoz szükséges pénzt.
További tippek a költséghatékony utazáshoz
Helyi ételek fogyasztása
Kétségtelen, hogy a közlekedés és a szállás mellett az étkezés is költséges lehet egy utazás során, de ha helyi ételeket választunk, az nemcsak a büdzsénknek tesz jót, de képet kaphatunk a lokális gasztrokultúráról is. Ha tehetjük, keressük fel a helyi piacokat, kóstoljuk meg az utcai árusok kínálatát, ahol a helyiek is étkeznek. Ezek egyrészt olcsóbb alternatívák, másrészt sokkal jobban esik úgy enni, hogy közben nem egy nagy franchise éttermet támogatunk.
Repjegyvásárlás csak okosan
A repjegyvadászat alapvetése, hogy az árak nagyban függenek attól, hogy mikor és hol foglaljuk őket. Érdemes minél előbb kitűzni a vágyott célt és elkezdeni tervezgetni az utazást. Az olyan oldalak, mint a Skyscanner, a Google Flights vagy a Momondo által összehasonlíthatjuk az árakat, és így nagyobb eséllyel foghatjuk ki a legjobb ajánlatot.
Próbáljunk meg kedden vagy szerdán foglalni, mivel ilyenkor általában olcsóbbak a jegyek. Ha nem szabadsághoz vagy iskolaszünethez kötjük az utazást, vagyis nincs fix időpontunk, akkor használjuk a „flexibilis dátum” funkciót, így könnyedén rátalálhatunk a legolcsóbb lehetőségre.
Közösségi közlekedés és carpooling
Használjuk ki a tömegközlekedés előnyeit vagy carpoolozzunk – utóbbinak köszönhetően más utazókkal osztozhatunk az költségeken. Ez egy olcsóbb közlekedési alternatíva, amellett, hogy környezetbarátabb is, mint a külön autóbérlés.
A fillérekből utazás tehát nem lehetetlen, és amellett, hogy pénzt spórolunk, maradandó emlékeket is szerzünk egy-egy ilyen kaland során – legyen szó egy szerény, de annál tartalmasabb balatoni kiruccanásról, vadregényes hegyvidéki túrázásról, egzotikus hátizsákos kalandról vagy épp pénztárcabarát és környezetkímélő vonatozásról az öreg kontinensen.