Ne január 1-től várd a megváltást - Most érdemes új fogadalmakat tenni

2025. március 8.
A tavasz ideális időszak lehet az életmódváltásra és új szokások kialakítására
A tavasz ideális időszak lehet az életmódváltásra és új szokások kialakítására
Fotó: Moyo Studio/Getty Images

Igaz, már javában dübörög a tavasz, lehet, mégsem késtünk le róla, hogy új szokásokat alakítsunk ki. Sőt, talán épp az év legalkalmasabb időszakában vagyunk ahhoz, hogy életmódot váltsunk, sportolni kezdjünk, vagy kialakítsunk egészségesebb mindennapi szokásokat. Az elmúlt hónapokban volt időnk lassan ébredezni, megfogadni, majd akár el is engedni dolgokat. Így pontosan tudjuk, hogy a mentális egészségünknél nem sok fontosabb dologra tudnánk koncentrálni az elkövetkezendő egy évben.

Ha érzelmileg kiegyensúlyozottabbak tudunk lenni a hétköznapokban, az pozitívan hathat életünk számos területére. Letisztázódhatnak az igazán fontos dolgok, és az önismeret segítségével közelebb kerülhetünk ahhoz, amit igazán szeretnénk. Hegyi Júlia okleveles pszichológussal beszélgetek a célok helyes felállításáról, az érzelmi átmenetről kezdet és lezárás között, valamint arról, hogyan is priorizáljuk mentális egészségünket a céljaink között.

A célok helyes felállítása

Elhatározom, leadok X kilót, leszokom a dohányzásról, vagy megtanulok egy új nyelvet. Céljaink érkezhetnek külső vagy belső indíttatásból, az eredetükből fakadóan azonban kódolhatjuk motivációnk élettartamát is. A pszichológus véleménye szerint egy ház, egy autó ad egy biztonságérzetet, hiszen ezek valamilyen szinten alapvető igényeinket képezik. Mindenkinek kicsit máson van a hangsúly a saját életében, amivel nincs is semmi gond. Így ezek a dolgok után vágyakozni vagy éppen tervezni teljesen normális egy ponton az ember életében.

glamour plusz ikon A mentálisan erős nő hét legfontosabb ismérve

állatszex

Viszont a tárgyak halmozása, a kívülről érkező nyomás hatására hozott fogadalmak üzenhetik azt is. „Nem kell foglalkoznom a belső bizonytalanságommal, ahelyett hogy keresnék egy olyan hobbit, amivel levezethetem a stresszt, vagy segítőt, akikkel feloldhatnám ezeket a blokkokat, gyorsan be tudom foltozni ezeket a lyukakat azzal, hogy a figyelmem a megszerezhető materiális dolgokra irányítom” - magyarázza Hegyi Júlia pszichológus.

Valamint hozzáteszi, hogy azzal, hogy szinte azonnali dopaminhoz segít jutni a vásárlás, fogyasztás, így ez figyelemelterelésként is funkcionál. Ha viszont van egy olyan kapcsolódásod, amiben lehetsz bármilyen, nem kell szerepet játszanod, őszinte tudsz maradni, azt nem lehet összehasonlítani a tárgyak okozta átmeneti boldogsággal.

„Ahhoz, hogy valakivel intim módon tudjon az ember kapcsolódni – nem csak romantikus kapcsolatokat értve ezalatt – vállalni kell a sebezhetőséget, ami kihívást jelentő feladat lehet”- emeli ki szakértő. Így jó, ha egy cél kapcsán megfigyeljük, honnan is ered a motivációnk. Van-e valami, amit szeretnénk vele elfedni, vagy valóban magunkért tesszük?

Ahhoz, hogy az ember életében új célok születhessenek, el kell engedni azokat a minket már nem szolgáló feladatokat amiket nem tudunk összeegyeztetni álmainkkal. Vagy olyan emberektől kell búcsút vennünk akik hátráltatják fejlődésünk. A lezárás nem egy könnyű feladat, mégis szerves része a változásnak. Hisz ez egy körkörös folyamat az újrakezdéssel karöltve, szakértőnk szerint azonban nem mindegy, hogyan érkezünk egyikből a másikba. A célkitűzéseknek is van egy érzelmi folyamata, amit jó, ha nem hagyunk figyelmen kívül.

„Hozzá vagyunk szokva, hogy mindent rögtön megkapunk, így alapvetően türelmetlenebbek vagyunk magunkkal és másokkal szemben is. Folyamatosan újabb és újabb impulzusokkal vagyunk terhelve, így mikor csend van körülöttünk és békesség, hiányérzetünk támadhat, hirtelen nem tudjuk, mitévők legyünk. Ezért nehezebben élhetjük meg ezeket az átmeneti folyamatokat, amikor látszólag nem történik semmi” - hívja fel a figyelmet Hegyi Júlia.

A pszichológus arról is beszél, hogy ilyenkor nehéz lehet szeretettel és türelemmel fordulni magunk felé. Mégis fontos elfogadnunk, hogy nem úgy működünk, hogy egyik napról a másikra változtatjuk meg az életünket. Azt tanácsolja, adjunk magunknak is teret átgondolni a vágyainkat és időt, hogy reflektálhassunk az elmúlt évre.

glamour plusz ikon „Szeretnék hatni a világra, és egy jobb világot hagyni magam mögött” - Szily Nórával dr. Gyurkó Szilvia beszélgetett

állatszex

Ezt ma már számos letölthető tervezővel elvégezhetjük (pl. Yearcompass) otthon, de azokat sem kell görcsösen komolyan venni, és csak akkor lezártnak tekinteni egy évet, ha minden rublikába írtunk valamit és minden kérdést megválaszoltunk. Majd, amikor úgy érezzük, sikerült az elmúlt évet átgondolni, megemészteni, akkor érkezhetünk el érzelmileg is a tervezéshez, amihez jó, ha rugalmasan állunk, nem próbálunk kőbe vésni semmit.

Van, aki a határidőnaplójával alszik, míg mások minden évben kiválasztják gondosan azt a füzetet, ami nagy részt üresen áll, hiába pakolják egyik táskából a másikba. Olyan is akad, akinek borsódzik a háta, ha belegondol életét, terveit, céljait és időbeosztásait illetően. Mindenki más és más, ez tény, tervezni azonban nem ördögtől való. Meg kell találnunk azokat a kereteket és módszereket, amikkel tudunk azonosulni.

Nem várhatjuk el, hogy minden a terveink szerint haladjon, rugalmasan kell hozzáállnunk az esetleges bökkenőkhöz és váratlan helyzetekhez. „Azzal, hogy elhárítjuk magunktól a tervezésnek még a gondolatát is, saját magunkat próbáljuk megvédeni a változástól, és attól: szembe kell néznünk azzal, hogy valami nem sikerült” - mondja a pszichológus. Félünk, nem adjuk meg magunknak a szabadságot, hogy felülbíráljuk a saját terveink. Emiatt fontos megismerni azt is, hogy milyen típusúak vagyunk, biztonságot ad-e a tervezés, vagy az, ha lazábban, esetleg keretek nélkül építjük fel mindennapjaink.

A jó cél titkai

Céljainkhoz leginkább a szokásainkon keresztül juthatunk el. Szokásainkat pedig se kialakítani, se megtartani nem a legegyszerűbb feladat. Hegyi Júlia rávilágít, hogy ha egyszerre több mindent szeretnénk beleépíteni a hétköznapjainkba, ráadásul nagy intenzitással, az túl sok új ingert jelenthet. Így előfordulhat, hogy nem tudunk hozzá adaptálódni, ami végül csalódottsághoz vezethet. Azt javasolja: fókuszáljunk először egy szokás kialakítására, majd, ha az egy stabilan a mindennapjaink része, akkor mehetünk a következőre.