A menopauza is kevésbé viharosan zajlik annál a nőnél, akinek rendszeres a szexuális élete

Máshogy szexelünk 30, 40 és 50 évesen - és erre nem árt tudatosan odafigyelni
Máshogy szexelünk 30, 40 és 50 évesen - és erre nem árt tudatosan odafigyelni
Fotó: wundervisuals/Getty Images

Az egészséges szexuális élet minden felnőtt életszakaszban ugyanolyan fontos, azonban az is igaz, hogy egész másként élhetjük meg azt húszas éveinkben, mint érettebb korban. Hiszen ahogy mi változunk, változni fognak a vágyaink, igényeink is. Miért kell ezzel foglalkoznunk és mit tehetünk magunkért 30, 40 és 50 éves korban, ha intimitásról van szó?

Dr. Hevesi Kriszta szerint nem feltétlenül az életkor függvénye az, hogy kevésbé vagy jobban kívánjuk az intimitást, hogy megváltoznak az igényeink, ha a hálószobában töltött időről van szó. A GLAMOUR+ új videósorozatának első részében Garai Petra műsorvezetővel fejtegették a témát, a szakember pedig elmondta, hogy sokkal inkább a partner az, aki befolyásol minket.Nem mindegy, mit kapok tőle, mit tükröz vissza, hogy van-e egyáltalán szexuális életünk?’ - véli a szexuálpszichológus, aki szerint a menopauza is kevésbé viharosan zajlik annak a nőnek, akinek rendszeres a szexuális élete.

Nem viselik meg annyira a hormonális és a lelki változások sem, kevesebb eséllyel fogja azt gondolni, hogy már nem neki való a szex, hiszen már nem termékeny. Helyette felfoghatja úgy is a klimaxon átesett nő, hogy “egy problémával kevesebb, hiszen védekezni már nem kell”. Ugyanakkor az is igaz, hogy a nőkre nem az utóbbi hozzáállás a jellemző, jobban odafigyelünk a testi változásokra, ezért azok jobban is megviselnek minket.

Kutatások mutatták ki, hogy ezzel szemben a férfiakat kevésbé zavarja az életkor előrehaladta, pedig ugyanúgy változik az ő testük is, csökken a nemi szervek érzékenysége, a libidó mértéke.

És itt lép be a kulturális közeg jelentősége, a nők és a férfiak különböző testképe és még egy sor másik tényező. Milyen lépéseket kell megtennük azért, hogy bármilyen korosztályban egészséges szexuális életünk legyen? Hevesi Kriszta tudatosan kell odafigyelnünk arra, hogy mik azok a “banánhéjak”, amiken elcsúszhatunk. Keressük meg, mi az, ami nekünk jó, “már nem a viktoriánus korban élünk, hogy csak a férfi öröme a szex”, hangsúlyozza.

Ha pedig érdekel, hogy mi a fenti kérdésre a válasz, a teljes beszélgetést a cikk végén nézheted meg. Tarts velünk szeptember minden vasárnapján, hogy kiderüljön, a szakember szerint feltámaszthatóak-e a haldokló kapcsolatok, mi a leggyakoribb női probléma, amiről senki sem beszél eleget, és hogy milyen hatása van a szexuális életünknek a mindennapjainkra?