„Csak még egy kör, és nyerni fogok” – Szakértő mondja el, kiből lesz szerencsejáték-függő
A szerencsejáték-függőség nem válogat: a modern kaszinók világa, az online fogadások könnyű elérhetősége és az izgalom ígérete egyre több embert sodor magával. De mi rejlik a veszélyes spirál mögött? Miért érezzük azt, hogy nem tudunk leállni? És ami még fontosabb: hogyan lehet ebből a csapdából szabadulni? A kérdések megválaszolásában Dr. Marjai Kamilla, a Semmelweis Egyetem adjunktusa, addiktológiai konzultáns volt a segítségünkre.
„Leginkább arra láttam példát, hogy önmagukat becsületes átlagembernek tartó játékfüggők morális válságba kerülnek és az önazonosság felmondja a szolgálatot. Ez jelenthet olyan fordulópontot, ami a változást elindítja,”– válaszolja Dr. Marjai Kamilla arra a kérdésre, van-e a tarsolyában olyan sikertörténet, amelyet szívesen osztana meg az olvasókkal. A szakértő válaszából baljós kép rajzolódik ki, hiszen azonnal megértjük: a függőség jellemzően nem válogat, egy ártatlannak induló hobbiból pedig bárki életében gyorsan válhat olyan szintű, kényszeres viselkedés, amely tönkre teheti. Nemcsak anyagilag, hanem a személyes kapcsolatait, és az önértékelését is.
Kiből lesz a cserebogár?
Az elmúlt években egyre-másra látnak napvilágot különböző tematikájú cikkek azzal kapcsolatban, miszerint „ezernyi függő országa vagyunk”. Bár ez a mondat költői túlzásnak tűnhet, a számok nem hazudnak: a Szerencsejáték Zrt. 2019-es felmérése szerint nagyjából 300 ezer szerencsejáték-függő lehet Magyarországon.
A probléma azóta is ugyanolyan kardinális, sőt. Egy másik, idén szeptemberben, 18-30 évesek körében végzett magyar kutatás szerint e korosztályban kimondottan magas az online szerencsejáték ismertsége és használata. A megkérdezettek 40%-a rendszeresen játszik online szerencsejátékokkal, a játékosok 60%-a valamilyen mértékben kockázati zónában lévőnek számít, harmaduk pedig problémás játékos, azaz minden tizedik 18–30 éves fiatal szerencsejáték-függő.
A meg nem értett addikció, ami épp annyira alattomos és veszélyes, mint a drog, vagy az alkohol: a társfüggőség
Bár Dr. Marjai Kamilla szerint nehéz megragadni egy konkrét, jól körülhatárolható típust azügyben, jellemzően kiből lesz szerencsejáték-függő, nem véletlen, hogy a fiatalok és az idősek érintettek kifejezetten a problémában. „Mindkettő egy érzékeny időszak, hiszen ilyenkor jelentősen átalakulnak a feladatok és a szerepek. A szubjektíven megélt ürességet pedig gyakran a játék tölti ki” – magyarázza a szakértő.
Ami a nemi megoszlást illeti, a férfiak jellemzően veszélyeztetettebbek, mint a nők. (Ennek ellenére az érintettség az utóbbi időben a nők körében is emelkedik.) „A férfiak általában korábban kezdenek el játszani és lassabb lefutású náluk a betegség. A nők későbbi életkorban találnak rá a játékra, de rövidebb idő alatt válik súlyossá náluk a probléma.”