11 gondolat Szabó Brigitta TokTokertől, hogy miért menő a környezettudatos élet
Szabó Brigi @brigosz TikTok-oldalán humorral és életszerű példákkal közelíti meg a környezettudatosság témáját, hogy senki se érezze magát rosszul fenntarthatósági ügyekben. Egy könnyed, mégis elgondolkodtató stílusban ad tanácsokat, amelyek mindennapi életünk apró döntéseire vonatkoznak.
A fenntarthatóság ugyanis nem tökéletes megoldásokat kíván, hanem folyamatos fejlődést és törekvést.
Brigi szerint senki sem hibátlan ezen az úton, és nem is kell annak lennünk – a lényeg a kis lépések megtétele és a szemléletváltás. Ami szerinte még fontos, hogy egy pillanatig se érezd úgy, hogy valamit nem csinálsz jól fenntarthatósági kérdésekben. Ne feledd, még a legrutinosabbak is vétenek néha hibákat.
Haladj kis lépésekben!
1. Bezzeg nagyanyáink még tudták, mi a fenntarthatóság!
Mert nem volt más választásuk. Ha annyi időm lenne, én is lepedőt varrnék a vasárnapi templomozás után, és valószínűleg a nyaranta disznózsírból főznék mosószappant.
2. Csak ecettel és citromsavval takaríts!
Ha nem ecetszagú a hajad is, teszel te a környezetedért bármit is? Ugye, hogy nem? Nem használsz mosódiót, mosható pelenkát, intim kelyhet? Elpusztulunk. Mi is, a teknősök is. Bár az ecet tényleg csodákra képes, van, amit nem lehet vele helyettesíteni.
3. Fast-fashion vs. turkáló
Mindenkinek van egy ismerőse, aki az összes kincset megtalálja a turkálókban. Fogadd el, hogy ez egy adottság, amit az önéletrajzba is be kell írni. Nem gond, ha neked nem megy. Biztos, hogy a turkáló-gurunak is van néhány plázában vásárolt cipője.
4. #vegyélhazait
A hazai ananászültetvényeken nem az igazi a gyümölcs íze, ugye? Ha teheted, étkezz szezonálisan, vásárolj helyi termelőktől - de nem kell álmatlanul forgolódnod, ha esetleg kókusztejjel készíted a curry-s csirkédet.
5. Gyűjts mindent szelektíven
Vagy inkább szemetet se termelj. Ne vásárolj, ne fogyassz, ne dobd ki. Egyébként is, ugyanoda kerül a szelektív is, mint a sima, nem?!
6. Készíts lekvárt, ne pazarolj!
Ha nem vagy 50 fölötti, és nem szólít legalább egy ember “nagyinak”, ne is próbálkozz! A befőttes üvegeket a szelektívbe dobtad, újat nem vásárolsz - akkor minek?
7. Szemétmentes élet
Nem, nem az exedre gondolok. Megpróbálhatod kiiktatni a szemetet, de nem fog menni. Próbálj meg kevesebbet vásárolni, vagy legalább egy vászontáskát beszerezni.
8. Csökkents az ökológiai lábnyomodat!
Vásárolj luffa szivacsot, amit Kínából szállítanak egy konténerhajón, majd moss fogat egy bambusz fogkefével a kókuszolajból készült fogkrémeddel. Közben sóhajts egyet azon, hogy az ökológiai lábnyom a világ egyik legnagyobb olajvállalatának egy PR-kampányaként terjedt el.
9. Ne repülj, mert környezetszennyező
Ha rosszul érzed magad a párezer forintos, kétórás repülésed miatt, csak jusson eszedbe, hogy a celebek egy tíz perces útért is beülnek a privát repülőikbe. De legalább te megeszed az otthon csomagolt szendvicset!
10. Ne dobd ki, javítsd meg!
Hacsak nem egy kilátástalan kapcsolatról beszélünk, nyugodtan kukázd ki. Az élvezeteket halmozd, ne a kacatokat. Válaszd inkább minőségit, és néha szelektálj „konmarisan”.
11. Öko-szorongás
Nem kelthet minden lelkiismeret-furdalást. Igen, tőled is függ a bolygónk jövője, de a fenntarthatóság nem egyenlő a szorongással. A mandulatej sem fenntartható. Ha eddig nem szorongtál volna érte.