Sorsfordító szálak: A varrás lehet a kitörés a mélyszegénységből
A perifériára szorult magyar vidéki térségek lakói, különösen a mélyszegénységben élők, továbbra is rendkívül nehéz körülmények között élnek: sok faluban magas a munkanélküliség, alacsony az életszínvonal, és hiányoznak a megfelelő oktatási lehetőségek. Az ilyen településeken kiemelt fontosságúak azok a kezdeményezések, amelyek segítik a helyi lakosok felzárkózását. A Sorsfordító szálak projekt egy olyan kezdeményezés, amely lehetőséget biztosít azoknak, akik eddig esélyt sem kaptak a kitörésre.
Miért fontos a vidéki felzárkóztatás?
A városi és a vidéki társadalom közötti szakadék egyre nő, rengeteg hátrányos helyzetű település már évtizedekkel ezelőtt rálépett a teljes leszakadáshoz vezető útra. Komoly gazdasági és társadalmi feszültségek figyelhetőek meg, sokan nem látnak kiútat a végérvényesnek látszó nyomorból és kilátástalanságból. Az alacsony iskolai végzettség, a munkahelyek hiánya és a rossz infrastruktúra miatt sokan kiszorulnak a munkaerőpiacról. Ez a probléma különösen érinti a roma közösségeket, akik gyakran szembesülnek előítéletekkel és diszkriminációval.
Brutális helyzetekkel szembesülnek a szervezők a workshopok során. Az sem evidens, hogy egy ingyenes programra megengedik maguknak, hogy eljöjjenek, vagy éppen elengedjék őket. A megfelelő képzési és foglalkoztatási programok segítségével csökkenthető a szegénység és növelhető a helyi közösségek önellátása. Fontos, hogy gyakorlati tudást biztosítsanak, amely hosszútávon akár munkahelyeket teremthet az ott élőknek.
A Pinkponilo és az Adománytaxi szerepe
A Sorsfordító szálak megvalósításában két fontos szervezet játszik kulcsszerepet: a Pinkponilo Divatstúdió és az Adománytaxi Alapítvány. Tűvel és cérnával próbálnak esélyt teremteni a kitörésre a kis magyar falvak lakói számára, ez a projekt egyszerre társadalmi felelősségvállalás és divataktivizmus.
A Pinkponilo egy kreatív stúdió, ami Kudron Anna, Szabó Viktória és Burány Vera vezetésével jött létre és már 2017 óta dolgoznak fenntarthatóbb divatipari megoldásokon európai partnerekkel együttműködve. Saját műhelyükben workshopokat szerveznek, ahol a résztvevők elsajátíthatják a varrás, az anyagismeret és a kézművesség alapjait. Kiemelt hangsúlyt fektetnek a kutatás és az oktatás területére is.
„2019 óta működtünk együtt az Adománytaxival, tőlük jött az ötlet, hogy varrós workshopot integráljanak a programjukba, itt jöttünk mi a képbe, mint szakmai partner. Pilot projektként Bátonyterenyén dolgoztunk együtt a Tanodával (melyet a Magyar Máltai Szeretetszolgálat üzemeltet), az elmúlt öt évben tíznél több lánnyal tanultunk meg szabni, varrni és tervezni. Van, akivel a mai napig kapcsolatban vagyunk, sokszor találkoztunk az évek során” - mondja Anna. A mostani projekt ennek a továbbfejlesztése, kicsit más a célcsoport és már négy településsel folytatják a munkát.
Idén ünnepli a 10. évfordulóját az Adománytaxi Alapítvány, akik elnyerték 2025-ben az Év Fővárosi Civil Szervezete díjat. Horn Tamás által indított kezdeményezés lényege, hogy hidat képezzen az adományozók és a rászorulók között, mivel sokan nem jutnak el a szándéktól a cselekvésig. A szervezet számára felajánlható az adót 1%-a, így ha szívesen állnál egy számodra szimpatikus ügy, szervezet mellé, akkor érdemes az Adománytaxit támogatni, biztosan jó helyre kerül a felajánlás: Adománytaxi Alapítvány - Adószám: 18909447-1-42.
Még csak 24 éves, de már Olaszországban is árulják egyedi kitűzőit – Czeglédi Mirjam gyöngykreációit te is imádni fogod!
Önkénteseikkel a háztartásokban felhalmozódott, felesleges, de még jó állapotú tárgyakat – játékokat, ágyneműket, konyhai eszközöket, ruhákat – gyűjtik be, és viszik el olyan településekre, ahol a családok rászorulnak. Indulásuk óta közel százötven tonna adományt hoztak már el több ezer budapesti háztartásból. A közösségük szervezőeleme a szolidaritás, a tenni akarás, a közösségi élmény és a fenntarthatóság.
„Az adományozás módja innovatívnak számít, mivel az elmúlt évtizedek gyakorlata az, hogy a rászorulók minden adományt ingyen kapnak és ennek igen kártékony hatása van. A közösségi piacon jelképes összegért – 50-100-200 forintért- tudják megvásárolni a felajánlott tárgyakat, ez a módszer a rászorulók önérzetét erősíti. A bevételt átadjuk a közösséget képviselő partnerünknek, hogy azt közösségi programokra és kezdeményezésekre, többségében gyerekprogramokra (állatkert, gyereknap, tábor) fordíthassák.” - nyilatkozta Tamás.
Az Adománytaxi az alaptevékenységén túl egyre több közösségfejlesztő programot valósít meg a támogatott településeken. 2025-ben a Sorsfordító szálak varróworkshopok mellett elindult az alapítvány Jogtudatosság a mindennapokban workshop-sorozata, amellyel a mindennapi életben felmerülő jogi kérdésekben segít eligazodni.
Sorsfordító szálak projekt
A program hátrányos helyzetű embereknek biztosít lehetőséget, hogy megtanuljanak varrni, ez a gyakorlatban helyi varró- és ruhatervező workshop-sorozaton keresztül valósul meg. A kezdeményezés legfontosabb célja, hogy olyan készségeket adjon a résztvevők kezébe, amelyekkel később akár munkát találhatnak, de a közösségi élmény, az egyéni sikerélmény és az alkotás örömének megteremtése az elsődleges szempont. A varrás, mint szakma különösen előnyös lehet, hiszen kevés induló tőkét igényel, és egyre növekvő igény mutatkozik a kézzel készített ruhák és kiegészítők iránt.
Március 16-án Tar községbe látogattam az önkéntes csapattal, hogy tudósítsak a projektről. A helyi közösség és a Romák Együtt Egymásért Egyesület vezetője, Danyi Gyuláné, azaz Piroska fogadott bennünket. 2019-ben alakultak meg 13 fővel, azért, hogy fejleszteni tudják a helyi közösségi életet. Programjaikra a húsz évestől a hatvanéves korosztályig járnak helybéliek., összejöveteleiket a móka, a jókedv, a tenni akarás jellemzi, ami mindenkiben ott van.
Piroska azért alapította meg az egyesületet, hogy a romáknak lehetőséget tudjon biztosítani, megmutassák a kultúrájukat, részt vegyenek rendezvényeken és ne érje őket hátrányos megkülönböztetés a térségben. „Volt egy ízőrző fesztivál meghirdetve a környéken, ami roma mentes volt, ráadásul az öcsém baráti köre szervezte ezt a rendezvényt. Ez nagyon felháborított bennünket, ekkor döntöttem úgy, hogy valamit csinálni kell.” - emlékszik vissza Piroska. Szeretné összehozni a romákat és nem romákat egy közösséggé, mint régen.
A Pinkponilo és az Adománytaxi önkéntesei a közösségi piac után varró workshopot tartottak. Kicsit félénken gyülekeztek a helyi asszonyok, mivel nem tudták mire számíthatnak ezen a foglalkozáson. Izolda két lányával érkezett és azonnal elsajátította a varrógép használatát. Nagy büszkén mutatta meg a végén, hogy egy fekete-fehér pöttyös bevásárló táskát varrt meg. A többiek hajgumit, hajpántot készítettek, volt, aki a szabást is kipróbálta. A hat résztvevő mindegyike nagyon ügyes volt és egy pozitív, közösségépítő programnak élték meg. Mivel egy varrógép ottmaradt a közösségi házban, Tímea kedvet is kapott, hogy belekezdjen a bizniszbe és árusítsa a megvarrt darabokat a vásáron. Reméljük a lelkesedése megmarad! A cél, hogy a jövőben a helyiek maguk is használni tudják a településnek felajánlott varrógépet ruháik javítására, illetve szabad alkotásra.
Sajnos az agglomerációban nincs elég munkahely, sok férfi Budapestre jár fel dolgozni. A nők általában közmunkaprogramban vannak, kevesen mennek el gyári munkásnak. Óvoda és iskola van Taron, de a legnagyobb baj, hogy az iskolák nagyrésze szegregált. A gyerekek edukációja az egyesület szívügye, nem szeretnék, ha a fiatalok otthagynák az iskolát, mivel az a legfontosabb, hogy tanuljanak. A továbbtanulás még nagyon gyerekcipőben van a községben. Piroska lánya, Mariann volt az első roma lány Taron, akinek meglett az érettségije, majd elkezdték felsorolni nekünk a többieket. Öt lányig jutottak.
Előrelépésüket nehezítette például az is, hogy 2011-ben a tankötelezettségi korhatárt 16 évre csökkentették. A legszegényebb családokban szükség van egy újabb keresetre, így kivették a gyereket az iskolából, aki így nem szerzett szakmunkás bizonyítványt sem. Enélkül viszont a jobban fizető munkakörökben nem foglalkoztatható.
A vidéki felzárkóztatás nemcsak az egyének, hanem az egész társadalom szempontjából kulcsfontosságú. Az olyan kezdeményezések, mint a Sorsfordító szálak, hozzájárulnak ahhoz, hogy a hátrányos helyzetű közösségek esélyt kapjanak a fejlődésre. A helyi oktatás, a képzési lehetőségek és a szociális támogatások segítségével ezek az emberek képesek lehetnek kitörni a szegénységből, és stabil, fenntartható jövőt teremteni maguk és családjuk számára. Az összefogás, a szociális felelősségvállalás és a karitatív munka által mi is tudunk segíteni.