A világűrbe küldött üzeneteink nyomában: A csillagászati kommunikáció múltja és jövője
Az emberiség az elmúlt hatvan évben többször próbálkozott üzenetküldéssel, civilizáció nyomait kutatva az űrben. Klasszikusan SMS-t küldeni a világűrbe még ugyan nem lehet – hiszen bármilyen kommunikációhoz arra lenne szükség, hogy egy adó-vevő tornyot helyezzünk ki az űrbe –, azonban más módon nagyon is tudunk már üzenetet küldeni ET-nek.
„Leggyakrabban rádióhullámon szoktunk kommunikálni. Az üzeneteket hatalmas és nagyon erőteljes rádióteleszkópokkal tudjuk elküldeni. Nagyon sok korábban kiküldött üzenetünknek az volt az egyik alapfeltételezése, hogy valamilyen módon tudják azokat majd fogni és válaszolnak” – kezdi dr. Pál Bernadett kutató-csillagász, a HUN-REN Konkoly-Thege Miklós Csillagászati Intézet tudományos munkatársa.
Ha üzenetet akarunk küldeni a Marsra az egyik marsjárónak, arra van lehetőség. A NASA Deep Space Network nevű hálózata számos földi teleszkópot, űrbeli keringő egységeket és műholdakat tartalmaz. Ezért, ha egy marsjárótól azt szeretnénk kérni, hogy guruljon arrébb három métert, az például lehetséges.
„Elküldünk egy üzenetet a Földről, amit venni fog egy, a Mars körül keringő műhold, és tovább sugározza azt a marsjárónknak a Mars felszínére. A rover ezt követően vissza is tud válaszolni. Ezt nevezzük »relay«, vagyis jelfogó szolgáltatásnak.”