Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus: Szívügyem a hiteles egészségkommunikáció
Létezik egy oldal, amely egyszerre szól apáknak, anyáknak, orvosi oldalról közelít, de mindenki számára érthető módon fogalmaz. Az anyasapas.hu van, hogy egy hírt vagy bulvártémát dolgoz fel, van, hogy az író-alapító számára fontos ügyekről születik anyag, minden nap friss cikkek várják az olvasót.
Hiánypótló tartalmak: hányszor jutott eszembe korábban egy egészséget érintő hír kapcsán, hogy vajon erre mit mondana egy szakértő orvos… Itt a lehetőség. Dr. Simonfalvi Ildikó radiológus ötleteket is szívesen fogad. Vele beszélgettünk írásról, elhivatottságról, szakértői informálásról.
Izgalmas találkozás, hogy egyszerre újságíró és orvos is vagy. Ritka az ilyen, ráadásul ha jól tudom, szakfordítóként is dolgozol, tehát folyamatosan orvosi szövegekkel foglalkozol.
Egy orvosi kiadónál dolgozom régóta. Azt láttam a munkám során, hogy a laikusok felé kommunikálni nagyon nehéz egyszerre hitelesen és érthetően. Mi, egészségügyiek sokszor észre sem vesszük, hogy úgy próbálunk elmagyarázni valamit, mintha egy másik orvossal beszélnénk, holott nincs minden embernek egészségügyi háttere. Ami nekem kézenfekvő és érthető, az nem biztos, hogy neki is az.
Viszont a laikusoknak írt orvosi szövegeket én sokszor unalmasnak érzem, ezért azt találtam ki – és ez az anyasapas.hu koncepciója –, hogy mindig valami érdekesség a cikk apropója. Bátran használok akár egy napi aktualitást vagy bulvárhírt, ami figyelemfelkeltő, ami éppen érdekli az anyákat, apákat, nagymamákat, nagypapákat – majd hozzáfűzöm a szakmai oldalt. Úgy érzem, hogy a bulvárt jó célra használom ezzel.
Olvasmányosak is a cikkek.
Arra nagyon figyelek, hogy a szakmai rész legyen érthető, érdekes, és lehetőségek szerint szórakoztató, de mindenképpen szakmailag megbízható és hiteles is. Hogy aki olvassa, bízhasson benne, hogy nem bizonytalan eredetű információkat kap, mert abból túl sok van a neten.
Mióta létezik az oldal?
2019 óta, de vannak fönn az oldalon régebbi dátumozású cikkek is, mert volt a Reblogon egy Anyavilág nevű oldalam, erről is kerültek át tartalmak, a tudomány akkori állása szerinti megközelítésekkel. Ezeket az akkori dátumokkal hoztam le, a pontosság kedvéért.
Az egyéb munkáid révén szakmailag, ha jól látom, folyamatosan képezed is magad...
Ezt csak így lehet. Azt szoktam mondani, hogy a neten mindenre van bizonyíték, és annak az ellenkezőjére is. Nekem szívügyem a hiteles egészségkommunikáció, alapító tagja vagyok a Hiteles Egészség-Kommunikációért Egyesületnek is. Ennek például van egy pontrendszere, ami alapján az egyesület értékeli a különböző egészségügyi honlapok hitelességét. Az oldalam 2019-ben meg is kapta a legjobb minősítést, amire büszke vagyok.
A másik büszkeségem, hogy még az oldal alapítása évében pályáztam az Innovatív Gyógyszergyártók által évente kiírt Nekem szól! Egészségértés Díjra, ahol az Anyás-Apás rögtön első nekifutásra bekerült a legjobb ötbe. Ez is megerősítés volt arra, hogy az a fajta egészségkommunikáció, amit kitaláltam és ami felé elindultam, jó irány.
Mondjunk egy példát arra, mitől különlegesek, érdekesek és hitelesek a cikkeid!
Nemrég egy fiatal kanadai színésznő meghalt petefészekrákban. Ez egy tragikus hír, de a cikk végén elolvasható, hogy melyek a petefészekrák jelei, mik azok a tünetek, aminél érdemes orvoshoz fordulni. Egy másik címe ez volt:
Cukorbetegségben meghalt a hároméves kislányom.
Ez a cím megragadja a figyelmet, ugyanakkor a cikk végén informálom az olvasót, hogy a gyerekkori cukorbetegségnek mik lehetnek a figyelmeztető jelei. Érdekes, hogy a felmérésem szerint az olvasók nemcsak a cikk „bulvárosabb” bevezetőjét, hanem a cikkek második, „szakmai” felét is elolvassák.
Tehát az edukáció is működik. Jól megtaláltad ezt a piaci rést. Melyek a vesszőparipáid?
A védőoltások és a rákszűrés, Két rovatom is épül ezekre a honlapon. És persze a hiteles, megbízható egészségkommunikáció. De erről korábban már beszéltünk...
Nekem már a cím is tetszett, mert végre egy oldal, ami nem kizárólag az anyukákat szólítja meg. Miért ne érdekelhetné ugyanúgy az apát is egy gyerekkel kapcsolatos kérdés!
Erre figyeltem kifejezetten, hogy benne legyen. Valamint a cikkek írásakor és a témaválasztáskor arra is figyelek, hogy azt érezzék az apukák, hogy a gyerek körüli teendők nem kizárólag az anyukák privilégiuma, ahova ők nem merészkedhetnek be. Sajnos még mindig gyakran úgy állítjuk be az apukákat, hogy kétbalkezesek, és nem tudják felöltöztetni a gyereket, meg ott felejtik őket az óvodában.
Én ezt az irányt nem kedvelem.
Mert nyilvánvaló, hogy aki a mindennapi rutinban többet vesz részt, az sokkal ügyesebb lesz benne, de ha kifigurázzuk az apákat azért, mert nem minden sikerül nekik feltétlenül elsőre, annak nem sok értelme van. Pedig a kommentekből és a visszajelzésekből számomra egyértelmű, hogy az apukáknak igenis igényük van arra, hogy megfelelő információkkal is felvértezve aktív részesei legyenek a gyermekeik életének.
A nemek az aránya miként oszlik meg az olvasóid között?
Egész nagy arányban olvassák férfiak, a Facebookon pedig örvendetesen sok férfi lájkol és kommentel. Noha arányaiban kevesebben vannak, de aktívak.
A mentális egészséggel is külön rovatban foglalkozik az oldal, és izgalmasak a témák is. Például a Barbie-film jelenségéről is szól egy cikk...
Igen, vagy volt például egy cikk a nárcisztikus szülőkről is: honnan lehet észrevenni, hogy a szülő nárcisztikus, milyen mintázatok jelennek meg egy ilyen szülőtípusban. Mindig jönnek a témák, adja az élet, és általában több témaötletem van, mint időm cikket írni róla.
Mivel folyamatosan írsz és fordítasz más orvosi területen is, nemcsak radiológus szakorvosként dolgozol, elmondhatjuk, hogy tájékozottabb vagy, mint egy egyetlen, a saját szakterületére fókuszáló orvos?
Sokféle témában írok, amihez gyakran akkor utánaolvasok, ha sok minden van a fejemben az adott témáról. Az általános egészségügyi témákban azért eléggé naprakész vagyok, és szeretek tanulni.
Edukálva edukálódsz és fordítva.
Igen. És ez az egész történet azért úgy kerek, ha elárulom, van két gyönyörű, nagyszerű felnőtt lányom is, így sok személyes tapasztalatot és megélést beépítek a munkámba.