A szoftverek nagy részét férfiak találták ki, de a technológiát a nők alakítják: egy olyan jövőt kódolnak, ami kreatívabb, befogadóbb, sokszínűbb lesz, mint valaha
Ma már egyáltalán nem nevezhető férfias szakmának a programozás. A STEMsisters programjai elősegítik az iparág sokszínűségét, a nemek közötti szakadék csökkentését, felszámolnak az előítéletekkel.
Az első modern elektronikus program-tárolt számítógépet az 1940-es végén dobták piacra. A női munkaerő mégis a XXI. századtól jelent meg komolyabban a szektorban. A nők az elmúlt években jelentős technológiai cégeket vezettek, úttörő innovációik megváltoztatták az ipar arculatát.A Skool 2014 óta segíti a fiatal lányok integrálását a technológia világába.
Legújabb projektjükben, a STEMSisters-ben női példaképek és a tech szektor vállalatainak közreműködésével hívják fel a lányok figyelmét a karrierlehetőségekre, illetve inspiratív programokkal segítik pályaorientációjukat. A nemek közötti szakadék csökkentéséről, edukációról és integrációról a Skool partnerkapcsolati vezetőjével, Guzsaly Péterrel beszélgettünk.
Több nőt a szektorba!
„Szerencsére a fiatalok fejében még nem léteznek sztereotípiák. Egy tízéves nem felrázza, hanem kiforgatja négy sarkából a szektort. Egy nap alatt akkorát tekerhetünk a világlátásukon, hogy elhiszi, bármivel foglalkozhat az életben. Nemcsak a klasszikus női szakmák közül válogathat” – mondja a SKOOL főmunkatársa.
A program célja, hogy változtassanak az előítéleteken, szeretnék, hogy a gyerekek élményekkel, önbizalommal tele menjenek haza a workshopjaikról, szimpatikusnak találják a miliőt, amibe belecsöppentek. Lássák, hogy ebben a szektorban nem feltétlenül fura, pizzás dobozokkal elbarikádozott, kapucnis pulóveres, zokni-szandálos férfiak püfölik a számítógépet egy pincében.
Arra hívják fel a figyelmet, hogy a szakmába olyan feladatok vannak, ami egy játék vagy weboldal fejlesztő kurzus során számukra is érthetővé válik. „Partnercégeinket arra kérjük, inkább női mentorokat delegáljanak. Ha gyerekként találkozol egy jó fej szakmabelivel, onnantól van egy példaképed. Könnyebben eltudod magad képzelni ebben a munkakörben.” – állítja Guzsaly Péter.
Náluk az öt-hat mentor közül általában fele-fele a nők aránya, akik minden területről, startupoktól, nagy multicégektől érkeznek, bemutatva az iparág széles skáláját az irodista fejlesztőtől a deszkás programozón át a kutyabarát, sokszínű munkahelyig.
Globálisan változott a nemek aránya
Hogyan jött az ötlet, hogy a STEMsisters lányokra specializálódjon? Az egész Koleszár Szilvia a SKOOL társ-alapítója és ügyvezetője fejéből pattant ki 2013-ban, mikor egy szenior kutatói ösztöndíjnak köszönhetően egy tech cégnél dolgozott az USA-ban. Ott derült ki számára, hogy elenyészően kevés nő van, akit érdekel a szoftverfejlesztői szakma. Elhatározta, hogy hazatérése után megpróbálja a lányokat is bevonni a férfiak uralta világba.
A SKOOL megalapítása óta több ezer lánnyal ismertették meg a programozás, fejlesztés világát, lehetőségeit. A nemek aránya azóta globálisan változott. A cégek érdekeltek abban, hogy minél többféle embert alkalmazzanak. A PREZI szeretné, hogy minél több külföldi dolgozzon a budapesti székhelyükön. Hisznek benne, hogy egy mexikói fejlesztő más gondolatmenettel ül be egy meetingre, mint egy magyar vagy olasz. És ez a sokszínűség jót tesz a projektnek.
„Vannak emblematikus női mentoraink, akik velünk indultak el a pályán 2014 környékén. Ők mára programozóként azoknál cégeknél dolgoznak, akiket rajtunk keresztül ismertek meg. Nagy öröm számunkra, hogy visszajárnak hozzánk, mesélnek a fiataloknak” – fejti ki a Skool vezetője, aki szerint a munkahelyek családbarátabbak, rugalmasabbak, transzparensebbek lettek, viszont a nők esetében a bérezés, karrierlehetőségek szempontjából nem lett sokkal jobb a helyzet az átlagnál.
„Ha körbenézek bármilyen munkahelyen, szembetűnő, hogy a felsővezetésből egyszerűen elkopnak a nők, nagyon kevesen vannak” – Guzsaly Péter szerint ez inkább társadalmi probléma, hogy ki mer vagy tud annyi pénzt elkérni a munkájáért, mint egy ugyanolyan képességekkel rendelkező férfi.
A cél: inspirálni a gyerekeket a technológia használatára
A Skool az Egyenlítő Alapítvánnyal karöltve dolgozik azon, hogy nemtől független képesség legyen karriert építeni, vezetővé válni. „Vidéken esély sincs arra, hogy ezzel a világgal találkozz. A Rolling Office program keretében vidéki iskolákba, gyerekotthonokba megyünk, hátrányos helyzetű gyerekeknek teremtünk lehetőséget arra, hogy megváltoztathassák életpályájukat. Az országjárás során nyolcezer gyerekkel találkoztunk az elmúlt két évben. Laptopokat, robotokat vittünk, a pedagógusoknak tananyagokat” – meséli a szakember.
A roadshow célja, hogy a játékfejlesztő műhelyfoglalkozásokon, tanároknak rendezett módszertani tréningeken, pályaorientációs beszélgetéseken keresztül inspirálja és bátorítsa a gyerekeket a technológia alkotó használatára. Mik azok a kulcsfontosságú stratégiák, amelyekkel növelhető a nők jelenléte a szektorban?
Kulcsfontosságú stratégiák
A SKOOL hisz a szülők megszólításában, elsősorban őket kell meggyőzni arról, hogy ez a szakma a mai állás szerint biztos megélhetést, jó munkakörülményeket fog nyújtani a jövőben. Mindamellett ezeket a feladatokat otthonról vagy külföldről is el lehet látni.
A szemünk előtt alakul át a világ.
„Olyan fajta flexibilitás van az iparágban, ami nagyon kevés helyen. Vannak, akik már tízévesen nagyon tudatosan készülnek erre a szakmára. Vannak, akik nem tudják mit akarnak csinálni, de érdekli őket a kütyü vagy szívesen tanulnak valami újat. Azt szoktuk mondani a szülőknek, hogy olyan széles körben használjuk a technológiát, hogy három-öt éven belül már a hentesnek is értenie kell valamilyen szinten a számítógéphez. Az a gyerek, aki egy kicsit is ért hozzá, hasznosabb lesz a munkaerőpiacon” – állítja a szakember.
Guzsaly Péter szerint keresett a szoftverfejlesztés, de felkapott az adatfeldolgozás, elemzés területe, a gépi tanulás vagy a mesterséges intelligencia ismerete. A SKOOL igyekszik naprakész lenni, programjaikba beépítették a chatGPT használatát, mesterséges intelligenciával kombinált workshopot tartanak.
A nőké a jövő?
A SKOOL-ban az iskolák hiányosságaira reagálnak. Nem egyszerű a gyerekek figyelmét lekötni, naponta kell agyalni újabb érdekes feladatokon, témákon. Skandináv rendszerben gondolkoznak, ami már egészen kis kortól nagy szabadságot ad a gyerekeknek. Ennek is köszönhető, hogy a SKOOL-ból úgy mennek haza, hogy tanultak valamit, de nem a tanuláson volt a hangsúly.
„Egy harminc fős osztályban furcsának tarthatják azt, akit érdekel az informatika. A mi szombati foglalkozásainkon csak ilyen lányok vannak. Ez megerősítés számára, hogy ő valójában nem is fura.
Aki AI képregényt tud készíteni az menő.
A program sokat javít a lányok önértékelésén. Szoktam mondani a szülőknek, hogy a lányok egy kicsit a föld felett közlekednek kifelé menet” – meséli Guzsaly Péter. A SKOOL mérései szerint a workshopokon résztvevő tíz lány közül kilenc és fél úgy gondolja, tech-el szeretne foglalkozni a jövőben. Erős szám, annak tudatában, hogy tizennyolc százaléka a nők aránya az iparágban.
„A szoftverek nagy részét férfiak találták ki. Ez tök bénán hangzik. Ha bármelyik partnercéggel leülünk beszélgetni és rákérdezünk, hogy érdekli e őket ezer tech-pályán komolyan gondolkodó nő, kivétel nélkül lelkesen bólogatnak” – mondja a szakember, aminek tudatában könnyen elképzelhető, hogy a technológiát a nők alakítják majd.
Egy olyan jövőt kódolnak, ami kreatívabb, befogadóbb, sokszínűbb lesz, mint valaha.