Sokan tévesen azt gondolják, hogy egy plasztikai beavatkozás olyan egyszerű, mint egy fodrászati szolgáltatás - Angliában praktizáló magyar testvérpár mesélt nekünk

Mit jelent ma, ha azt mondjuk, plasztikai műtétünk volt?
Mit jelent ma, ha azt mondjuk, plasztikai műtétünk volt?
Fotó: RamilF/Getty Images

Mint annyi minden más, úgy a plasztikai sebészet is jelentős változásokon ment keresztül az elmúlt években. A fejlődésnek köszönhetően az orvosi technológia és a sebészeti módszerek is sokat javultak, de az elvárások és a társadalom hozzáállása is nagyban megváltozott. Dr. Bánhidy Norbert és Dr. Bánhidy Ferenc plasztikai sebész rezidenseket kérdeztük arról, mit jelent, ha ma azt mondjuk, hogy plasztikai műtétünk volt?

Az Angliában élő testvérpár plasztikai sebészként elsősorban rekonstrukciós műtétek során találkozik a páciensekkel. Ez a beszédes tény önmagában is elég ahhoz, hogy megértsük, a plasztikai sebészet nem csupán szépészeti beavatkozásra utal.

Rekonstrukció és esztétika: a plasztikai sebészet kettős szerepe

A plasztikai sebészet gyökerei a rekonstrukciós műtétekben keresendők. Dr. Bánhidy Norbert szerint a plasztikai sebészet ma is két fő irányvonalat képvisel, ezek közül az első a rekonstrukció. „Egy nagy traumatológiai központban dolgozunk, ahol súlyos balesetek áldozataival találkozunk, például égési sérülésekkel vagy késelések áldozataival, akik a legtöbb esetben valamilyen rekonstrukciós beavatkozásra szorulnak, amely során idegeket, inakat, végtagokat kell helyreállítanunk.

Ezzel szemben az esztétikai plasztikai sebészet a páciensek megjelenésének javítására irányul, ezek a művi beavatkozások javítják a páciensek önértékelését és pszichológiai állapotát, ami szorosan kapcsolódik az életminőség javulásához is” – mondja Dr. Bánhidy Norbert, aki szerint egyik irányvonal sem kevesebb vagy több a másiknál, hiszen mindegyiknek fontos szerepe van az érintett emberek életében. Szintén közös mindegyik plasztikai eljárásban, hogy az elmúlt években jelentős fejlődésen ment keresztül. Nézzük, melyek ezek.

Prof. Dr. Bánhidy Ferencet két fia, Ferenc és Norbert is követte a szakmában, ám belőlük nem szülész-nőgyógyász, hanem plasztikai sebész lett
Fotó: Zsigmond László

Jobb anyagminőség, jobb életminőség

„A technikák finomodásával egyre pontosabb, kevésbé invazív beavatkozásokat lehet végrehajtani, és az orvosi eszközök is biztonságosabbá váltak” – ezt már Dr. Bánhidy Ferenc mondja, aki úgy véli, hogy a technológiai fejlődés különösen az implantátumok területén hozott jelentős előrelépéseket. Az anyagok folyamatos fejlesztése és az új kutatások lehetővé tették, hogy az implantátumok egyre jobban illeszkedjenek a páciens testéhez, és minimalizálják a szövődmények kockázatát.

Az implantátumok évről évre fejlődnek, ahogy visszajön az információ arról, hogy a test hogyan reagál rájuk. Ennek köszönhetően az egyre biztonságosabb anyagok jobban kezelhetők a szervezet számára, persze fontos tudni, hogy a szövődmények teljes mértékben sosem zárhatók ki. Aki azt állítja, hogy nincsenek szövődményei, az hazudik.” Ezek a szövődmények pedig általában akkor jelentkeznek, ha a páciensek nem reális elvárásokkal érkeznek egy beavatkozásra.

glamour plusz ikon Ma egyre több szülő érkezik a kórházba szülési tervvel, ez harminc éve elképzelhetetlen volt

Ma egyre több szülő érkezik a kórházba szülési tervvel, ez harminc éve elképzelhetetlen volt

A közösségi média, az Instagram és egyéb platformok nagy hatással vannak a szépségideálokra, és sokan tévesen azt gondolják, hogy egy plasztikai beavatkozás olyan egyszerű, mint egy fodrászati szolgáltatás. Dr. Bánhidy Norbert figyelmeztet, hogy a social mediával ellentétben a műtét utáni regeneráció a valóságban nem megy egyik napról a másikra. A legveszélyesebb gondolat az, hogy egy plasztikai sebészeti beavatkozás egyenlő egy mindennapos kozmetikai kezeléssel.

Tudomásul kell venni, hogy ezek igenis komoly műtétek, amelyek egy nem várt komplikáció esetén komoly szövődményekkel is járhatnak. Ebben pedig nagy felelősségünk van nekünk, plasztikai sebészeknek, hiszen a mi feladatunk, hogy együtt dolgozzunk a pácienssel, és megértsük, mit szeretne, ugyanakkor fel kell készítenünk őket arra, hogy a műtét nem mindig hoz azonnal tökéletes eredményeket, és mindig van kockázat.

Plasztika határok nélkül

Dr. Bánhidy Norbert és öccse, Dr. Bánhidy Ferenc Angliában tanultak és jelenleg is itt dolgoznak, ugyanakkor édesapjuk, Prof. Dr. Bánhidy Ferenc szülész-nőgyógyász által folyamatosan értesülnek a hazai helyzetről is. Akárcsak Angliában, úgy Magyarországon is egyre jelentősebb a plasztikai sebészet elterjedése, persze még így is számos sztereotípia lengi körül. Sokan azt gondolják, hogy ezek a beavatkozások kizárólag a hírességek vagy tehetősebb emberek kiváltságai.

Dr. Bánhidy Norbert szerint ez a felfogás elavult. „A plasztikai sebészet egyre inkább hozzáférhetővé válik, és ma már sokan keresik fel a sebészeket, akik korábban nem gondolták volna, hogy igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat. Az orvosi technikák fejlődésével ezek a beavatkozások biztonságosabbá és elérhetőbbé váltak mindenki számára.

A jövőben pedig a plasztikai sebészet még tovább fog fejlődni, de soha nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy a legfontosabb a páciensek egészsége és biztonsága” – zárja a beszélgetést Dr. Bánhidy Norbert, és mi kíváncsian várjuk, hova fejlődik még ez a terület. Egy valami azonban biztos, legyen szó bármilyen esztétikai beavatkozásról, két tényezőt mindig tartsunk szem előtt: fontoljuk meg alaposan ezt a döntést és mérlegeljünk, illetve ne feledjük, hogy a változás nem csak a külsőre, hanem a belsőre is hatással lesz.

glamour plusz ikon Miért olyan hívogató egy költséges sebészeti eljárás a kismamák számára, akiknek a gyermekük még alig múlt néhány hónapos?

Miért olyan hívogató egy költséges sebészeti eljárás a kismamák számára, akiknek a gyermekük még alig múlt néhány hónapos?

London vs. Budapest

A plasztikai sebészet a világ különböző részein eltérően fejlődött, és ez ma is látható. Dr. Bánhidy Norbert a beszélgetés végén megjegyzi, hogy a nyugati országokban mára sokkal inkább a rekonstrukciós beavatkozások dominálnak, míg Magyarországon még mindig erősen él az a sztereotípia, hogy a plasztikai sebészet elsősorban az esztétikai beavatkozásokról szól. Az angliai tapasztalataim azt mutatják, hogy ott a plasztikai sebészet szélesebb körben elterjedt, és sokan nemcsak szépészeti, hanem orvosi célból is igénybe veszik. Az égési sérülésektől a végtag rekonstrukcióig, a plasztikai sebészetnek fontos szerepe van az emberek életminőségének javításában” – zárja a beszélgetést Dr. Bánhidy Norbert.