Az igaz barátokat nem az anyagi helyzet köti össze - beszélgetés Takács Enikő pszichológussal
Azt mondják, hogy egy barátság akkor jó, ha nincs olyan dolog, amit ne tudnátok megbeszélni egymással. De van egy olyan téma, ami valamiért mégis nagyon sokszor kellemetlen szóba hozni még a legjobb barátok között is, ez pedig a pénz.
Hogy tudtál egy ilyen nagy házat megvenni? Hogyan jutottál arra a döntésre, hogy veszel egy új autót? Vannak befektetéseid, mi lett az örökségeddel? Miért vállaltad el az új munkát, egy kisebb cégnél, ahol biztosan nem is keresel annyit?
Ezek lehetnének egyszerű érdeklődő kérdések, de a témájuk miatt mégis a legjobb barátaink is tolakodónak, bírálónak vagy illetlennek érezhetik. Az anyagiak kérdésköre sokszor nem hogy a baráti, de még a legszorosabb családi körben is feszengést vált ki.
Hogy miért alakult ez így, és mi lehet megoldás, arról Takács Enikő pszichológust kérdeztük.
A pénz tabu
Miért van az, hogy az emberek szexuális vagy párkapcsolati problémákat is egyszerűbben beszélnek meg a barátaikkal, mint anyagi gondokat vagy éppen pénzzel járó sikereket?
„A pénzzel való kapcsolatunkat sok tényező meghatározhatja, ezért érdemes az alapoknál kezdeni és megnézni, hogy milyen a családi mintáink vannak ezzel kapcsolatban. Hogyan viszonyultak a szüleink, nagyszüleink a pénzhez? Mennyire lehetett beszélni arról, hogy milyen anyagi helyzetben van a család? Hogyan kellett viszonyulni mások anyagi helyzetéhez?
Ezek az üzenetek és tapasztalatok alapjaiban határozzák meg a pénzhez való viszonyunkat. Később erre rakódnak rá a személyes élmények, amiket az iskolában, munkahelyen élünk át, illetve a közösségi média hatása, hogy ott kiket követünk, milyen értékrendet képviselnek” - mondja Takács Enikő, honnan is érdemes indulni
Érdemes tenni ellene
A képlet egyszerű, ha valami szorongást, problémát, bizonytalanságot okoz, arról beszélni kell. Ha a pénzügyeket tabuként kezelik, az tudatlanságban tart, megfoszt a jobb gyakorlatok és szokások elsajátításától, az anyagi egyensúly megteremtésétől. A házasságok jelentős részében a pénzügyekkel kapcsolatos súrlódások nagyon gyakoriak, amelyek szintén jobban kezelhetőek lennének nyílt kommunikációval.
A pénzügyi helyzet tabuként kezelése a nők, a hátrányos helyzetben élők vagy éppen a kisebbségben élők számára azt jelentheti, hogy a bérszakadék nő, hiszen nehezebb a munkájuk valódi értékének a megismerése, és mivel a pénz sokak számára a státusz és a hatalom megtestesítője, így az önbecsülésünkre is rossz hatással lehet.
A tabukat úgy lehet ledönteni, ha beszélünk róla.
„Ha valami a szégyent vagy szorongást vált ki belőlünk, addig sokszor gondolhatjuk, hogy az a megoldás, ha inkább magunkban tartjuk. Felszabadító érzés, amikor felismerjük azt, hogy nem vagyunk egyedül az adott helyzetben és másokkal is meg lehet osztani az érzéseinket. Ebből erőt lehet meríteni, hogy jobban kiálljunk saját magunkért” - foglalja össze Enikő.
Láss neki a tabuk lebontásának szakértőnk tippjei segítségével!
Saját érzések felismerése
Az első lépés mindig önmagunkban kezdődik. Fontos, hogy meg tudjuk fogalmazni, milyen érzéseket vált ki belőlünk egy adott helyzet, utána könnyebben meg lehet fogalmazni, hogy mire lenne szükségünk ahhoz, hogy ez változzon.
Saját határok megismerése
Nem vagyunk egyformák. A pénz nem biztos, hogy mindenkinek ugyanazt jelenti. Éppen ezért érdemes megnézni, hogy nekünk mit is jelent a pénz, hol vannak azok a határok, amin túl már valami kellemetlenséget okoz.
Másik helyzetének megvizsgálása
Fontos megnézni, hogy a barátunknak milyen életútja volt, mik játszottak közre az ő anyagi helyzetében. Mindenkinek más a ritmusa és más úton haladunk.
Őszinte kommunikáció
A barátság alapja az őszinte szeretet és elfogadás, nem az anyagi helyzet köti össze az igaz barátokat.
Ha valami nyomja a szíved, próbáljátok meg megbeszélni.
A saját problémáinkkal kapcsolatban gyakran szigorúbbak vagyunk, érdemes fejben megcserélni a helyzetet, hogyan viszonyulnál a barátodhoz, ha ő fordulna hozzád egy ilyen gonddal.
Nem könnyű levetkőzni a hozott mintákat, így érdemes kisebb lépésekben haladni, és az sem baj, ha elsőre nem sikerül megfogalmazni a problémákat. Fontos, hogy a saját tempódban tudj haladni, illetve szakembertől is tudsz segítséget kérni abban, hogy hogyan érdemes elindulni ezen az úton.