Az én külsőm, az én szabályaim! - Így pereghet le rólad az online bullying

2024. november 1.
my-body-glamour
A beauty bullying, vagyis a külsőnk miatti online zaklatás, egyre több nőt érint, súlyos önértékelési problémákat okozva – ismerd fel és lépj fel ellene
Fotó: Leo Patrizi/Getty Images

Az online térben a zaklatás egyre nagyobb méreteket ölt, és különösen a nők gyakran válnak célponttá a külsejüket érintő kritikák miatt. Az úgynevezett beauty bullying, vagyis a külsőnkre irányuló bántalmazás nap mint nap szedi áldozatait, súlyos önértékelési problémákat, sőt, szépségjavító beavatkozások iránti kényszert is kiváltva.

A XXI. században négyből egy nő külsejét már biztosan kritizálták az online térben. Téged is felháborít? Hogyan ismerhető fel ez a fajta online zaklatás, és mit tehetünk ellene – akár áldozatként, akár tanúként találkozunk vele? Így léphetsz fel ellene!

„Hogy nézel ki?”, „Terhes vagy?”, „Nézz már a tükörbe!”. Ismerős? És ez csak néhány jellemző komment a közösségi média felületeiről, amelyeket legtöbbször a tudatlanság, az érzéketlen primitivitás, a rosszindulat vagy éppen az online társadalom csorbult szépségigényei hívnak életre.

Nem vagy egyedül!

A beauty bullying, azaz a külsőnk miatt minket ért zaklatás és szidalmazás nem újkeletű dolog – a közösségi médiafelületek, az ennek teret adó applikációk és az okostelefonok elterjedésével viszont egyre nagyobb és kontrollálhatatlanabb méreteket ölt.

glamour plusz ikon Nem könnyű mindig ugyanannyi energiát belefektetni egy barátságba - beszélgetés dr. Törő Krisztina klinikai szakpszichológussal

Nem könnyű mindig ugyanannyi energiát belefektetni egy barátságba - beszélgetés dr. Törő Krisztina klinikai szakpszichológussal

Ezen mondjuk nem is lehet csodálkozni, hiszen szinte mindenkit, aki jelen van ezeken a felületeken, ért már hasonló támadás, negatív kritika vagy éppen kellemetlen, már-már szégyellnivaló beszólás egy régi ismerőstől, idegen felhasználótól vagy irigy kommentelőtől. A baj az, hogy egyre nagyobb az ilyen jellegű támadások száma.

Erős(nek) látszó nők sírnak a képernyőjük mögött

Az Instagram egyik legfrissebb kutatása szerint 2017-ben például több mint 115 millió fotót töröltek „cyberbullying”, azaz online bántalmazás miatt, naponta pedig legalább 57 millió felhasználó esik áldozatul a megjelenését kritizáló szidalmazásoknak. Megdöbbentő, hogy ezeket a szidalmazásokat a bántalmazottak 54%-a komolyan vette, és a negatív kritikákat figyelembe véve változtatni kezdett a külsején – még akkor is, ha egyébként teljesen jól érezte magát a bőrében. Hogy ez miben mutatkozik meg?

Önértékelési és étkezési zavarokban, ideiglenes személyiségváltozásokban, valamint esztétikai és plasztikai beavatkozások tömkelegében. Az online bántalmazott nők 21%-a ugyanis azt állítja, hogy a zaklató kommentek hatására kezdett el komolyan gondolkodni szépségjavító beavatkozásokon, tízből pedig egy felhasználó már túl is esett valamilyen plasztikai műtéten vagy kozmetikai procedúrán – mindezt pedig csak ennek a modern zaklatási formának köszönhetjük.

Zaklatottból zaklató

Hogyan lehet ezeket kezelni? Nehezen, még a pszichológusok és az online térben jártas influenszerek szerint is. B. Nagy Réka énekesnő és vlogger például 181 ezer fős Instagram-követőtábora ellenére is nap mint nap megküzd a negatív kommentekkel. „Szinte állandóan jelen vagyok az online felületeimen: sok mindent megosztok magamról és az életemről, így könnyen támadhatóvá váltam. Gyakran kapok negatív kommenteket a kinézetemmel, a súlyommal vagy a kancsalságommal kapcsolatban, de ezeket már megtanultam kezelni.

A legfontosabb szerintem az, hogy harmóniában legyünk önmagunkkal, mert először is saját magunkat kell elfogadnunk ahhoz, hogy leperegjenek rólunk ezek a negatív, bántalmazó hozzászólások” – mondja Réka, aki semmilyen teret nem ad a negativitásnak: a bántalmazó üzenetekről például a legtöbbször tudomást sem vesz, az online beauty bullying ellen pedig minden felületén hangot ad a véleményének.

glamour plusz ikon Rényi Ádám: „Ha valakinek megragadod a figyelmét, másodperceid vannak, hogy megtartsd”

Rényi Ádám: „Ha valakinek megragadod a figyelmét, másodperceid vannak, hogy megtartsd”

Bízom benne, hogy ez a jelenség egyre inkább vissza fog szorulni, és a gyerekeink már nem fognak olyan szinten sérülni az online térben, mint a mi generációnk” – vélekedik az énekesnő. Reméljük, igaza lesz, de addig viszont hosszú út vezet. Az online térben nem is olyan könnyű felfedezni a bullyingot, hiszen rengeteg az olyan komment, amelyek burkoltak ugyan, de bántalmazásnak minősülnek.

A dicséretbe ágyazott, netán ismerőstől kapott kommentek (például ‘Az előző kép jobb volt’, ‘Mennyit fogytál!’ stb.) is a bántalmazás kategóriájába esnek, épp ezért érdemes megválogatni, hogy kivel mit osztunk meg. Tartsuk meg a határokat, amennyiben pedig negatív véleményeket kapunk, állítsuk le őket!

Nem szabad elbújnunk, ki kell mondanunk, ha valamit már nem lehet velünk megtenni.

Amennyiben a rosszindulatú kritikák fogadása így is megterhelő, érdemes átgondolni a közösségi médiás jelenlétünket: ha szégyenlős alkat vagyok, akkor nem kell posztolni, illetve nem úgy és nem annyit” – javasolja Geist Klára szakpszichológus (geist.hu), aki szerint az online bántalmazók (mint a bántalmazók általános többsége) egyébként agresszív, alacsony önértékelésű emberek, akik a környezeti, esetleg magánéleti stressz miatt válnak zaklatóvá. Az sem ritka, hogy többségüket korábban ugyanúgy zaklatták, ahogyan most ők zaklatnak.

Ördögi kör

Mint egy mókuskerék, amelyből fegyelemmel és magabiztossággal ki lehet lépni, de a negatív, rosszindulatú kommentek még évek után is kísérhetik az egyének életét, és befolyásolhatják azt, hogy milyen tükörképet látnak a tükörből. Ha veled is ez a helyzet, te is lépj fel az online bántalmazás ellen!

glamour plusz ikon A múlt rejtélyei csak arra várnak, hogy feltárjuk őket - minden, amit a családfakutatásról tudni lehet

A múlt rejtélyei csak arra várnak, hogy feltárjuk őket - minden, amit a családfakutatásról tudni lehet

Mit tehetsz, ha online zaklatás tanúja vagy?

  • Jelentsd az adminoknak.
  • Vedd fel a kapcsolatot a felhasználóval, és biztosítsd róla, hogy nincs egyedül.
  • Ha úgy ítéled meg, hogy a felhasználót megviseli az online zaklatás, segíts neki felvenni a kapcsolatot professzionális, szakértő támogatókkal.

Mit tegyél, ha téged zaklatnak online?

  • Jelentsd az adminoknak, és készíts képernyőfelvételt az esetről.
  • Kontrolláld a felületedet, és szükség esetén változtass az adatvédelmi beállításaidon.
  • Ne vedd személyesnek! Emlékeztesd magad arra, hogy a bántalmazás nem rólad szól: a zaklatók legtöbbször alacsony önértékelésű, rossz környezetből származó személyek.
  • Beszéld ki a negatív kommenteket valakivel, akiben megbízol!
  • Ismerd fel, mikor kell professzionális, hozzáértő segítséget kérned.