„Fontos számunkra, hogy a nők is példaképpé válhassanak”

Karikó Katalin példája is bizonyítja, hogy egy nő is lehet sikeres tudós
Karikó Katalin példája is bizonyítja, hogy egy nő, édesanyaként is lehet sikeres tudós
Fotó: Janos Kummer/Getty Images

2008-ban tíz kutatónő hívta életre a Nők a Tudományban Egyesületet, amely mára országos szintű szervezetté nőtte ki magát. A nonprofit egyesület pályázati pénzforrásokból, valamint támogatásokból tartja fenn magát, a szervezet szívügye, hogy programjaival a középiskolás korosztályt segítse pályaválasztási programokkal, ezenkívül rendezvénysorozatokat is biztosít a területen.

Az egyesület igazi közösség, amely hiánypótló tevékenységet lát el a magyar tudományos életben.

Anyaszerep

A nők jelenléte a természettudományos szakmákban – mint a matematika, a mérnöki és a technológiai területek – nagyon alacsony. Sokszor volt az az érzésünk, hogy nem azért van kevesebb nő ebben a szektorban, mert nem vagyunk alkalmasak rá, hanem mert a körülmények nem teszik lehetővé, hogy a nők is érvényesüljenek. Az egyesület egyik célja, hogy a kutatónőknek lehetőséget nyújtson egymás támogatására a szakmában” – mondja Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla, a Nők a Tudományban Egyesület elnökségi tagja.

glamour plusz ikon „Tényleg elindult egy forradalom, a negyven pluszos nők öntudatra ébredése”- Beszélgetés Iványi Orsolyával, Farkasházi Rékával és Liebhaber Judittal

„Tényleg elindult egy forradalom, a negyven pluszos nők öntudatra ébredése”- Beszélgetés Iványi Orsolyával, Farkasházi Rékával és Liebhaber Judittal

A szervezet szerette volna megcáfolni azokat a társadalmi előítéleteket, miszerint a nők nem tudnak a tudományos élethez alkalmazkodni a családban betöltött szerepük miatt. „A kutatónők nagyon sokszor azért nem tudnak előrehaladni a szakmájukban, mert a munkahelyek nem elég rugalmasak. Ma már számos munkahely alakít ki bölcsődei és óvodai férőhelyeket, hogy ezáltal segítsék a náluk dolgozó anyukákat. Sokszor kerülünk olyan helyzetbe, amikor egyéb módon kell megoldani anyaszerepben az életet.

Például amikor én 2015-ben szerveztem egy konferenciát, azt csak úgy tudtam megoldani, hogy vittem a másfél éves gyermekemet is és a nagymamát is. Az ebédnél egy középkorú férfi kutató jött oda hozzám azzal, hogy

nagyon fontos a fiatal lányoknak azt látniuk, hogy igenis, anyaszerep mellett is lehet valaki kutató.

Lányok Napja

Az egyesület első lépésben a kutatói életpálya bemutatására fókuszált a középiskolások körében. 2012-ben megalapították a Lányok Napja pályaorientációs rendezvényt. „Éves szinten két-háromezer lány vesz részt ezen az eseményen. A rendezvény segítségével a tanulók betekintést nyerhetnek olyan cégek, kutatói laborok és egyetemek munkájába, ahol a természettudományos végzettséggel el lehet helyezkedni.

Sokszor tapasztaltuk, hogy a lányok információhiány miatt nem lépnek ezekre a területekre, és nem is nagyon mernek kérdezni, ha fiúk is ott vannak. Ezen a napon csak lányok lehetnek jelen, így szabadon feltehetik kérdéseiket szakmabelieknek.” - avat be a részletekbe az egyesület elnökségi tagja, aki arra is kitér, hogy a programon neves cégekhez, egyetemekhez, kutatóintézetekhez lehet ellátogatni, ahol mentorok segítségével betekintést nyerhetnek olyan természettudományos pályákba, melyekről korábban nem feltétlenül hallottak a lányok.

glamour plusz ikon Pikáns üzeneteket küldeni, meglepni őt a munkahelyén - te érzed a határt, ha zaklatásról van szó?

Pikáns üzeneteket küldeni, meglepni őt a munkahelyén - te érzed a határt, ha zaklatásról van szó?

Egyes cégek nemcsak a Lányok Napján jelennek meg, hanem együttműködnek más programokon keresztül is a NaTéval. „Az egyik ilyen cég a Morgan Stanley, ahol már évek óta fut az úgynevezett Smartiz programunk. Erre 16 éves lányok jelentkezhetnek, akiket egy éven keresztül személyes mentorálással segítünk, legyen szó matematikai vagy programozási ismeretek bővítéséről.

A program keretein belül heti rendszerességgel vannak egyéni, valamint csoportos fejlesztések. Ez az egyik legnépszerűbb programunk, ráadásul próbálunk arra is fókuszálni, hogy a hátrányos helyzetű fiatalokat is segítsük vele. A szülők visszajelzései alapján a mentorált lányok egyébként nemcsak ezekből a tantárgyakból fejlődnek” - magyarázza dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla, majd arra is kitér, hogy az egyesület programjain belül úgynevezett job shadowing-ra is van lehetőség, szintén középiskolás lányok részére.

A job shadowing keretén belül a lányok egy teljes munkanapot tölthetnek el egy adott szakma képviselőjével. Ez azt jelenti, hogy vele töltik az egész napot az irodában, és részt vesznek a megbeszéléseken is.

A szervezetnek nagykövetprogramja is van, amelynek keretén belül középiskolások népszerűsítenek egy-egy területet környezetükben. „A nagyköveteknek nyári tábort is szervezünk, ahova meghívjuk a cégeket is. Közösen dolgoznak azon, hogyan tudják a lányok saját magukat fejleszteni az adott szakmában. Több ilyen nagykövetünk helyezkedett már el annál a cégnél, akivel elkezdett együtt dolgozni” - meséli.

A programokra az egyesület honlapján lehet jelentkezni az egész ország területéről. A szervezet mind a középiskolai résztvevőket, mind a céges fogadóhelyeket várja. Többek között a Morgan Stanley vagy a Citi is rendszeres partnereink. Ugyanígy a BME, az Eszterházy Károly Főiskola és kutatói laborok is.

Ezek a cégek pénzt fektetnek abba, hogy keressék a női munkaerőt a piacon, mivel az informatikában nincsen kellő számú munkavállaló.

Pont az informatika az, amely a rugalmas munkaidőben való dolgozást is lehetővé teszi” - hívja fel a figyelmet Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla, majd elmondja, hogy a Lányok Napja Fesztivál idén október 22-én kerül megrendezésre, amelyen meghívott előadók mesélnek arról, hogy milyen távlatokban lehet gondolkodni egy-egy tudományos szakmáról, hogyan lehet oda eljutni, valamint cégekkel is találkozhatnak az érdeklődők.

Az egyesület tanárok részére is tart mentorprogramokat, akiket arra ösztönöznek, hogy segítsék a lányokat a természettudományos pályákra való jelentkezésben.

glamour plusz ikon Bele lehet fáradni a munkakeresésbe, sőt, ki is lehet égni benne – A job search burnout jelenség létezik, és nem válogat

Bele lehet fáradni a munkakeresésbe, sőt, ki is lehet égni benne – A job search burnout jelenség létezik, és nem válogat

A nők társadalmi megítélése

Az egyesület 2008-as megalakulása óta olyan társadalmi folyamatoknak lehettünk tanúi a világban, amelyek a nők társadalmi megítélésének javításáért küzdöttek. Az egyesület alapító tagjai az élvonalból látják a különbséget. „Egyértelműen látszik a különbség. Az elején minket sem vettek annyira komolyan. Nem igazán értették, hogy miért van szükség egy ilyen szervezetre. Ez rövid idő alatt változott, amikor a világ is változott.

Régebben ezen a pályán nagyon egyéni munka folyt. Egy kutató általában egyénileg dolgozott. Napjainkban viszont az a jellemző, hogy csapatban dolgoznak a kutatók, akik ráadásul eltérő területekről érkeznek, és komplex feladatokat oldanak meg. Az egyik eredményünknek könyveljük el, hogy mivel pályázatoknál mindig van korhatár, ma már korkedvezményként beszámítják, ha egy anyuka öt évet otthon töltött gyesen.

Így nem esik el valaki anyaság miatt például egy pályázattól. Nagyon szépen fejlődik ez a folyamat” - részletezi az egyesület elnökségi tagja.

Kiválósági Díj a kutatói életpályáért

Az egyesület létrehozta a Kiválósági Díjat a tudományos életben tevékenykedő hölgyek számára, amely kutatói munkájuk elismeréseként kerül minden évben átadásra nőnap környékén. Az elismerést azért tartják fontosnak, mert a családi élet jó pár évre visszavetheti egy kutatónő szakmai előrehaladását, azonban így is fontosak a visszajelzések.

glamour plusz ikon „A vezetőnek nem kell a legokosabb embernek lennie a csapatban, sőt!” - Interjú Zolnay Judittal

„A vezetőnek nem kell a legokosabb embernek lennie a csapatban, sőt!” - Interjú Zolnay Judittal

Ezt a díjat minden évben két kutatónak és egy laboránsnak vagy egy segítőnek ítéljük oda. A díjazott kutatók általában aktívan elkezdenek részt venni az egyesület munkájában, így egy egyre bővülő mentorcsapattal büszkélkedhetünk” - hangsúlyozza Dr. Jedlovszky-Hajdú Angéla. A kutatók sok esetben külföldi ösztöndíjprogramokon vesznek részt, majd kutatói állásokra is külföldre pályáznak, így rejtve maradnak a hazai tudományos közösség előtt.

Elérésük nehéz, de a Nők a Tudományban Egyesület szeretné összefogni a magyar kutatói hálózat kutatónőit.

Fontos számunkra, hogy a nők is példaképpé válhassanak.

A nők nagyon sokszor megkapják azt, hogy ne nagyon merjenek büszkélkedni a díjukkal, ha nyertek valamit. Éppen ezért nem is nagyon reklámozzák magukat, nehogy hátrányuk származzon ebből később. A nőknek ráadásul sokszor van kisebbségi érzésük, és nem is gondolják, hogy lehetnek példaképek, ezért van hatalmas szükség a Kiválósági Díjra. A díjazottjaink példaképpé váltak, és ma már aktívan tesznek azért, hogy a következő generáció könnyebben tudjon majd haladni ezen a pályán.”