Nők és a munkavállalás? Van még hova fejlődnünk

2025. január 12.
A női munkavállalók még mindig hátrányban vannak a munkaerőpiacon, pláne, ha kisgyermekesek - szakértővel beszélgettünk a nők helyzetéről
A női munkavállalók még mindig hátrányban vannak a munkaerőpiacon, pláne, ha kisgyermekesek - szakértővel beszélgettünk a nők helyzetéről
Fotó: Tatiana Syrikova/Pexels

Elmész szülni? Te jó ég! És mi lesz a munkáddal?” – Az egyik leggyakoribb kérdés, amit egy várandós nő kap, még ma is ez. Sajnos nem alaptalanul. Szögezzük le rögtön az elején: Magyarországon jogszabályok tiltják a nemi alapú hátrányos megkülönböztetést, vagyis elméletileg senkit sem érhet hátrány a munkahelyén azért, mert történetesen nő, netán még terhes is. A valóság ezzel szemben az, hogy hazánkban a nők rendszeresen kedvezőtlenebb bánásmódban részesülnek munkahelyükön, illetve általában a munkaerőpiacon.

Csak hogy egy nagyon kézzel fogható példát mondjak: nemzetközi kutatások szerint Magyarországon a nők átlagosan több mint tizenegy százalékkal keresnek kevesebbet, mint a férfiak. A munkaerőpiac egyik legkiszolgáltatottabb csoportját pedig egyértelműen a várandós és kisgyermekes anyák teszik ki, ahogy arra az Amnesty International friss jelentése is rámutatott. Tamás-Sáróy Krisztina kutató elmondása szerint ma abszolút bevett nézet, hogy ha egy nőnek gyereke lesz, akkor megáll az élete, a karrierje tulajdonképpen befagy.

glamour plusz ikon Milyen egy - valóban - családbarát munkahely? Szakértővel beszélgettünk

Milyen egy - valóban - családbarát munkahely? Szakértővel beszélgettünk

Ám azt is hangsúlyozta: kényes témáról van szó, amiről maguk a nők sem szívesen beszélnek, pláne nem névvel, felvállalva munkahelyüket, ugyanis jellemzően tartanak attól, hogy valamilyen hátrány éri őket amiatt is, hogy beszélnek a nehézségekről, amikkel szembesülnek munkájuk során.

Ne legyenek illúzióid!

A kutató felhívta a figyelmet arra is: még mindig kevesen vannak azok a nők, akik ténylegesen felismerik, hogy valamilyen hátrány éri őket a munkahelyükön, akár nemükből, életkorukból, vagy éppen anyaságukból fakadóan.

A baj az, hogy nem tanuljuk sehol sem, hogy milyen jogaink vannak a munka világában. Kikerülünk az iskolából, van, aki már tizenhat évesen a munkaerőpiacon találja magát, és elkezdünk lavírozni. Jó esetben megismerjük a munkahelyi szabályokat, amik ránk vonatkoznak, de hogy a munkáltatónak milyen kötelezettségei vannak velünk szemben, azt nem mondja el senki.

Így a legrosszabb esetben már csak akkor kezdünk el keresgélni, amikor valamilyen konkrét baj történik, hátrány ér minket. És akkor sem tudjuk, hogy pontosan kihez is kéne fordulni” – magyarázza Tamás-Sáróy Krisztina.