Hogyan képezd magad, hogy a tudásod naprakész legyen és piacképes?
A gyors léptékben változó világban nehéz lehet lépést tartani az eseményekkel, munkavállalóként pedig kiemelkedően fontos, hogy értékesek tudjunk maradni a munkaerőpiacon; az utóbbi időkben pedig egyre nagyobb a bizonytalanság, hogy mit tartogat számunkra a jövő.
Pongor Ágnest, pszichológust és HR szakembert, a Megoldásközpont Magazin alkotóját kérdeztük a naprakész tudás és készségek jellemzőiről, és hogy a női munkavállalók mire számíthatnak a mai munkaerőpiacon.
Igenis fontosak a soft skillek!
Az egyetemi és más iskolarendszerben végzett tanulmányok alatt általában a jól mérhető, számszerűsíthető hard skillek élezésén van a hangsúly, és a tananyag szerinti konkrét tárgyi tudás elsajátításán. Ebből következik, hogy a diploma megszerzése után a fiatal pályakezdők a szakmájukon belül nagyjából azonos hard skill készlettel rendelkeznek – így a munkáltatók a soft skillek alapján fognak döntést hozni egy versenyképes pozíció kapcsán.
Az olyan „puha készségek”, mint a jó kommunikációs készség, a kreativitás vagy éppen a csapatban való gördülékeny és rugalmas együtt dolgozás annak ellenére, hogy nem iskolai tárgyak, a mai munkaerőpiacon mégis valós előnyt jelentenek. Pongor Ágnes a tanulmányok alatti gyakornoki munkavégzést tanácsolja minden pályakezdőnek, aki piacképes tudással szeretné megkezdeni a karrierjét.
A modern ember betegsége, hogy úgy érzi, sosem ér a feladatai végére
„Ezáltal úgy kerülhetünk ki a munkaerőpiacra a diploma megszerzésekor, hogy már fel tudunk mutatni némi szakmai tapasztalatot, és van már képünk egy munkahely működéséről, kereteiről. Szerencsés esetben pedig álláslehetőséget is kaphatunk annál a cégnél, ahol a gyakornoki éveinket töltöttük.”
Emellett Ágnes hasonlóan fontosnak tartja az állásinterjúra való tudatos és alapos felkészülést is; az interneten rengeteg helyen fellelhetők tipikus kérdések, amelyeket a munkáltatók tehetnek fel a jelentkezőknek, a szakember szerint érdemes kész válaszokkal érkezni a beszélgetésre, hiszen azalatt a „fél óra alatt kell demonstrálni azokat a képességeinket, amelyeket éveken át csiszolgattunk”.
Fejlesszük magunkat rendszeresen, legyünk tájékozottak!
Bár könnyű elveszni a mindennapi rutinfeladatokban, hosszútávon mégis fejlődhetünk a munkahelyünkön formális, szervezett továbbképzések nélkül is. Későbbi munkakeresésnél, pedig egy adott helyen, vagy helyeken elsajátított tapasztalat, Ágnes szerint a lehető „legjobb referencia”. Viszont, ha konkrét továbbképzéseken gondolkodnánk, előtte érdemes mérlegelni, hogy a karrierünk építése szempontjából milyen fajta tudásra van éppen szükségünk, hosszútávon mi az, amiből profitálhatunk?