Eltűnő munkakörök, megszűnő foglalkozások - tényleg átveszi majd a helyünket a mesterséges intelligencia?

Egyes pozíciók teljesen megszűnnek, közben újak is születnek, de vajon mindent megold majd az MI?
Egyes pozíciók teljesen megszűnnek, közben újak is születnek, de vajon mindent megold majd az MI?
Fotó: Moor Studio/Getty Images

Mind azt latolgatjuk, hogy vajon meddig élhetjük még a megszokott életünket. Mikor jön egy robot, ami átveszi a munkánkat? Valójában már most több robot dolgozik helyettünk, mint bármikor korábban. Ameddig egyes pozíciók teljesen megszűnnek, addig újak is születnek. Íme, ez vár ránk, ha dolgozni fogunk a következő években is.

Van hazánk déli "féltekéjén" egy üzlet, ahol valósággal megállt az idő. A pécsi esernyőjavító üzlet máig nyitva áll, igaz, hosszú évek óta alig hoz valami nyereséget, de a tulajdonos kitart, hol esernyőt árul, hol egyéb dolgokat javít, hogy fennmaradjon. Hogy meddig tarthat ez az állapot? Nehéz lenne pontosan megmondani, de annyi biztos, hogyha egyszer bezár, nem nyílik többé esernyőjavító üzlet Magyarországon, és valószínűleg máshol sem.

Az elmúlt évtizedek során a munka világa kis túlzással teljesen megváltozott. A technológiai fejlődés, a globális gazdasági változások és a társadalmi elvárások mind-mind hozzájárultak ahhoz, hogy egyes munkakörök megszűnjenek, átalakuljanak vagy éppen újak jelenjenek meg. Vajon hogyan végeztek egyes munkákat szüleink idejében? Melyek szűntek meg, és melyek azok, amelyek nem változtak semmit? Mi diktálunk, vagy a munka világa? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe ebben a cikkben.

Ami a múlté

Vannak munkakörök, amelyek néhány évtizeddel ezelőtt még mindennaposak voltak, ma már alig léteznek. Például a már említett esernyőjavító egykor elengedhetetlen szolgáltatás volt, hiszen az esernyők drágák voltak, és javításuk gazdaságosabb volt, mint újat venni. Ugyanígy a kisgépszerelők is fontos szerepet töltöttek be a háztartások életében, hiszen sokkal olcsóbb volt kihívni a szerelőt, mint venni egy újabb masinát.

glamour plusz ikon A nagyszüleink egész életükben egy helyen dolgoztak, de mi a helyzet velünk? Mikor kell váltanunk?

A nagyszüleink egész életükben egy helyen dolgoztak, de mi a helyzet velünk? Mikor kell váltanunk?

Hasonló a helyzet a toll javítással, amikor is mindenkinek szüksége volt egy jól fogó tollra, és ha valakinek gondja akadt az írószerszámmal, csak elvitte a toll javítóhoz. Többek között ezek azok a munkák, amelyek mára teljesen eltűntek – kivétel az ország egyetlen esernyőjavítója. Vagyis minden olyan üzlet bezárt, ahol könnyen lecserélhető dolgokat preparáltak. Azonban számos olyan munkakör is van, amely nem tűnt el, hanem alkalmazkodott az új kihívásokhoz és technológiákhoz.

A könyvelők például régen kézzel vezették a könyvelési nyilvántartásokat, ma pedig különféle szoftverek segítségével dolgoznak, amelyek jelentősen megnövelték a munka hatékonyságát, és ami ennél is fontosabb, a pontosságát. Az újságírók munkája is nagy változásokon ment keresztül, hiszen az online média térhódítása alapjaiban változtatta meg a hírközlést. A kereskedelem és az adminisztráció is sokkal inkább digitalizálódott, ami új készségeket és ismereteket igényel a munkavállalóktól.

Tehát a legtöbb esetben sokkal inkább átalakulás történt, mint teljes megszűnés. Már csak az a kérdés, hogy meddig tarthat még ez a folyamat?

Vajon ez a kép hamar valóssággá válhat?
Fotó: Getty Images / demaerre

Egyre égetőbb kérdés, hogy a mesterséges intelligenciával működő robotok mikor veszik át a helyünket.

A jövő most van a munka világában is

Az elmúlt években az IT szektor robbanásszerű növekedése számos új munkakört teremtett, amelyek korábban nem léteztek, mi több elképzelhetetlenek voltak, és őszintén szólva némelyik pozíció hallatán ma sem igazán tudjuk, hogy mire gondoljunk. Mindenesetre az új feladatkörök száma egyre szélesebb. A szoftverfejlesztők, adatbányászok és IT biztonsági szakértők mind olyan munkakörök, amelyek az utóbbi évtizedek során jelentek meg, és ma már nélkülözhetetlenek a gazdaság számára.

Ami pedig ennél is meglepőbb, hogy az új munkákkal együtt a munkák társadalmi megítélése is sokat változott az évek során. Míg régen a fizikai munkát végzőket sokszor alábecsülték, ma már egyre nagyobb tisztelet övezi azokat, akik szakértelmükkel és kemény munkájukkal keresik meg a betevőt, míg az IT szektorban dolgozók magas presztízzsel büszkélkednek, és fizetésük lekörözi a korábban messze jobban fizető ügyvédi szakmát.

Emlékszünk még a strébernek gúnyolt infós fiúkra?

Ők azok, akik ma több milliós fizetést vesznek fel az informatikai ismereteiknek hála.

Ki diktál?

Az, hogy mi diktálunk, vagy a munka világa alakít minket, nem csupán a digitalizáció korában érdekes, ez mindig is egy örök kérdés volt. A technológiai fejlődés és a gazdasági változások mindig is befolyásolták, hogy melyek az aktuális munka trendek. Minden jel arra utal, hogy a legtöbb ágazatban a mesterséges intelligencia fogja elvégezni az egyes részfeladatokat.

glamour plusz ikon Jó férj lenne a mesterséges intelligenciából?

Jó férj lenne a mesterséges intelligenciából?

A fenti példához visszatérve, vannak olyan programok, amelyek képesek elvégezni a könyvelők feladatát, a könyvelőnek csupán annyi a dolga, hogy irányítsa a szoftvert. Ez az eset is rávilágít arra, hogy a jövőben sokkal jobban kell értenünk a digitális eszközökhöz, mint jelenleg. A HR szakértők előrejelzései szerint a munka világában jelentős változások várhatóak a következő években is.

A digitalizáció, az automatizáció, a távmunka, a folyamatos tanulás, a munka és magánélet egyensúlya, valamint a fenntarthatóság fog diktálni, nekünk pedig egyetlen lényeges feladatunk lesz: alkalmazkodnunk kell az új területekhez. Az már csak rajtunk múlik, hogyan keretezzük mindezt. Foggal-körömmel ragaszkodunk a régihez a megélhetésünk kockáztatása árán, ahogy az esernyő javító, vagy megtanuljuk kezelni a szoftvereket, mint a könyvelők?