A hatékony multitasking tanulható - Ismerd meg a SCAMPER technikát és pörgesd fel a karriered

2025. február 3.
A SCAMPER technika elsajátításával kinyílhat előtted az igazán hatékony multitasking ajtaja
A SCAMPER technika elsajátításával kinyílhat előtted az igazán hatékony multitasking ajtaja
Fotó: Deagreez/Getty Images

Sokakban bujkál egy érzés, amely azt sugallja, hogy a jelen állapot nem elég. Kell valami új, ami lendületet ad, motivál és új kihívást hoz a szürke hétköznapokba. Azonban a józan ész nem ereszt, mert a bizonytalan generálja a kérdőjeleket. Ezen a ponton jön az ötlet, hogy a főállás mellett egy vállalkozás indításán kezdünk el gondolkodni és ezzel hirtelen egy új érzés hatalmasodik el és kezdetét veszi a multitasking.

Az, hogy a jelenlegi helyzetünkkel nem vagyunk százszázalékosan elégedettek, nem bűn. Gyakorlatilag arról van szó, hogy a komfort zónánkat szűknek érezzük és késztetés van bennünk, hogy valami újdonságot hozzunk a mindennapokba. Az újdonság lehet egy új hobbi vagy sport tevékenység, egy új képzés elvégzése vagy éppen a vállalkozói kedv erősítése.

Egy saját vállalkozás beindítása iránt nagy a kíváncsiság, hiszen a közösségi platformokon reels videók sokasága ad betekintést a kisvállalkozók világába. Mosolygós arcok mutatják meg, hogy hogyan állítják elő, csomagolják be például kézműves termékeiket vagy beszélnek éppen arról, hogy miért szeretnek segítő szakemberként másoknak támogatást nyújtani. Egy természetes irigység kezdi táplálni a gondolatot:

valami nekem is menne!

A multitasking, mint lehetőség

Vannak, akik könnyedén megtalálják azt a területet, tevékenységet, amelyre egy másodállást építeni tudnának. Másoknak több időt igényel, mire felkutatják, hogy mi az, amit szívesen végeznének szabadidőben némi pénzkereseti lehetőség reményében. Bárhogyan is indul az út, a multitasking, vagyis a párhuzamos feladatvégzés képessége lassan felerősödik.

glamour plusz ikon Az imposztor szindróma, mint a szorongások jó része, a gyerekkorig vezethető vissza

Az imposztor szindróma, mint a szorongások jó része, a gyerekkorig vezethető vissza

Az elején kissé rendszertelenül és intuitív módon osztódik meg a figyelem, mert a főállás megkívánja a napi helytállást és az összpontosítást, de a gondolatok már kalandoznak és a fókusz a pihenőidőkben, a szabadidőben egyre többször kerül át a vállalkozói ötletre és annak tervezésére irányuló kérdésekre: vajon érdemes belevágni? Mi minden szükséges az induláshoz? Mennyi idő alatt után fog ez egy stabil plusz bevételt jelenteni? Hogyan tudok minden életterületen egyszerre érvényesülni?

Ebben a kezdeti szakaszban, amikor még egyáltalán nem biztos, hogy az ötlet valósággá válhat, fontos kontroll alatt tartani a koncentrációt és a brainstormingot. Szükség van ennek a multitasking helyzetnek a fejlesztésére ilyenkor a kognitív képességek, a figyelemkezelési stratégiák és a személyiségjegyek szintjén.

Módszeresen haladni gondolat-kalandozás helyett

Aki egy cég működtetésén ábrándozik, előbb-utóbb igyekszik a tettek mezejére is lépni. Azonban egy másodállásban folytatott vállalkozás is befektetést kíván az elején, akkor is, ha szellemi munkáról van szó. Kellő mennyiségű megfontoltság és tervezés kell ahhoz, hogy a gondolatok cikázása felett átvegyük az uralmat.

Az elkalandozás hátterében különféle intuíciók (perspektívák, mások sikerélményei, saját motivációk) állnak, melyeket igazából lehet irányítani, a hangsúly ebben az esetben az időgazdálkodáson van. Úgy kell beosztani a rendelkezésre álló szabadidőt, hogy a napi feladatellátás ne sérüljön, de

legyen lehetőség piackutatással, pénzügyi tervezéssel, hálózatépítéssel vagy önfejlesztéssel foglalkozni.

Létezik egy hatékony, kreatív gondolkodást támogató módszer, a SCAMPER technika, amelyet gyakran használnak termékfejlesztésre és ilyen értelemben vállalkozási ötlet kidolgozására is, mert egy új termék vagy szolgáltatás esetében a piacra lépés feltétele, hogy újdonságtartalommal rendelkezzen a már elérhetőekkel szemben.

glamour plusz ikon Az első feminista békeharcostól, Európa óvóanyján át Karikó Katalinig - Magyar nők, akik megváltoztatták a világot

Az első feminista békeharcostól, Európa óvóanyján át Karikó Katalinig - Magyar nők, akik megváltoztatták a világot

Hétpontos stratégia