Pszichológus, elemző, politikai tanácsadó - szakmák, ahol már kőkeményen jelen van a mesterséges intelligencia, és nem is tudtál róla
Vannak, akik szerint a gépek fogják uralni az életünket, mások szerint már most a gépek irányítanak minket. Ha jobban belegondolunk, mára képtelenek lennénk élni a mesterséges intelligencia nélkül, de komolyan kell aggódnunk amiatt, hogy elveszi a munkánkat, vagy hogy tönkreteszi a kapcsolatainkat? Meglepő válaszok következnek.
Mesterséges intelligencia (MI) – vajon ez a jövő, ami végleg átalakítja az életünket, vagy csak egy menő tech-trend, amivel manapság mindenki dobálózik? Egy biztos: egyre több területen bukkan fel, és mi, emberek egyre inkább kénytelenek vagyunk alkalmazkodni hozzá. De melyek azok a területek, ahol az MI már extrém dolgokra képes? Kiknek a munkáját vette el eddig, és kiknek az állását fogja elvenni a jövőben?
Nem mehetünk el a kérdések mellett szó nélkül, nem mondhatjuk azt, hogy ez a jövő dolga, hiszen már a jelenben elkezdte uralni az életünket a mesterséges intelligencia. Nézzük, pontosan milyen munkakörökben találkozhatunk ezentúl a gépekkel!
Virtuális pszichológusok
Ki ne ismerné az érzést, amikor jól jött volna egy kis lelki támogatás, de nem volt idő elmenni a pszichológushoz? Kinek ne jönne jól egy pszichológus, akit bármikor megkérdezhetünk, legyen szó stresszről, munkahelyi nehézségről vagy párkapcsolati krízisről. Az MI, a ChatGPT-n keresztül, a nap 0-24 órájában válaszol azokra a kérdésekre, amelyeket a pszichológusnak is feltehetünk. Bármiről beszélgethetünk vele, végtelen terápiás javaslatot ismer, és képes személyre szabott tanácsokat adni egy-egy kérdésben, mindezt anélkül, hogy ki kellene tennünk a lábunkat otthonról.
Mára a szakemberek is egyre többet beszélnek arról, hogy ez a technológia valóban képes lehet enyhíteni a mindennapi szorongást. Ugyanakkor az empátiát még mindig nem lehet programozni, tehát nem várhatunk teljes megoldást a robotpszichológustól. Mindazonáltal arra kiváló, hogy segítsen a hétköznapi elakadások feloldásában.
Az MI a testőrünk?
Ez már szinte olyan, mintha egy krimiben lennénk: mesterséges intelligencia, ami előre látja, hol és mikor történik bűncselekmény! A rendőrség az MI segítségével pontosan tudja, mikor és hol várható egy rablás vagy betörés. Hogyan lehetséges ez? Az adatokat korábbi bűnesetekből nyerik, és mindent figyelembe vesznek: időpontok, helyszínek, módszerek, majd az MI ez alapján kiszámolja, hogy mekkora eséllyel történhet bűncselekmény egy adott helyen (például rablás, erőszak, és még hosszan sorolhatnánk).
Tény, hogy ez elsőre kicsit hátborzongatónak tűnik, és a hivatásos szervek is fenntartással kezelik a robotrendőröket. Egy nem olyan távoli jövőben azonban már bátran rábízhatjuk magunkat az MI számításaira.
MI miniszterelnök?
Az előzőnél is hátborzongatóbb a tény, hogy mára a politikába is van beleszólása a mesterséges intelligenciának. Méghozzá nem kis mértékben, ugyanis politikai tanácsadóként az MI elemzi a választói viselkedést, a gazdasági trendeket, sőt, még a hangulatunkat is, hogy a politikai vezetők ezek alapján naprakész döntéseket hozhassanak. Bár a döntéshozatal még mindig a politikusok kezében van, mostanra beigazolódott, hogy az MI van olyan jó tanácsadó, mint a profi politikusok. Ebben a legjobb, hogy az MI-t eleve úgy programozták, hogy mindig az igazságra törekedjen.
A gépek és a művészet
Azon már meg sem lepődünk, hogy az MI képes zenéket szerezni, festményeket alkotni és irodalmi műveket generálni. De ami eddig érdekesség volt, az mára kőkemény valóság, hiszen egyre több klubban hallani MI DJ-ket, egyre több művészeti galériában jelennek meg az MI által készített grafikák, illusztrációk, sőt, szobrok is. Arról nem beszélve, hogy a fiatal költők előszeretettel használják az MI-t a verseikhez. Érthető, hogy a művészek jelentős többsége attól tart, hogy a mesterséges intelligencia átveszi a gyeplőt, és a kreatív szakma képviselői szép lassan búcsút inthetnek a munkájuknak.
Az MI osztja be a pénzünket?
A pénzügyi szektorban a mesterséges intelligenciát egyre szélesebb körben használják a mindennapokban is. Szinte kivétel nélkül igaz, hogy a pénzügyi elemzők és befektetési tanácsadók ma már csak MI alapú szoftvereket alkalmaznak az adatok gyors feldolgozására, mint például a piaci trendek és részvényárfolyamok elemzésére, vagy a kockázatok előrejelzésére.
Ezen pedig senki nem fog változtatni, hiszen a nagy adatmennyiségeket feldolgozó MI algoritmusok segítségével a befektetők gyorsabban hoznak döntéseket, mint valaha. A bankok persze még mindig óva intik a lakosságot attól, hogy vakon bízzanak az MI-ben, de ha belegondolunk abba, hogy mennyien használunk készpénzt – nem sokan – akkor láthatjuk, hogy már rég a gépekre bíztuk a pénzünket.
Lassan többet beszélünk robotokkal, mint emberekkel
Már látjuk, hogy szinte minden területre beszivárgott az MI, és az is biztos, hogy egyre többen fogjuk használni a jövőben. De nézzük, pontosan mennyit foglalkozunk ma a gépekkel? Egy 2023-as felmérés szerint a magyarok 25 százaléka már találkozott valamilyen formában MI-vel.
A legtöbben chatbotokkal beszélgetünk ügyfélszolgálat címszó alatt, vagy digitális asszisztenseket használunk, például okosórát vagy GPS-t.
És mi a helyzet az üzleti szférával? A magyar cégek 40 százaléka már bevetett valamilyen MI megoldást, legyen az adatfeldolgozás, marketingkampány optimalizálás, vagy éppen ügyfélszolgálat automatizálás. Lehet, hogy az MI most még csak egy technológiai trendnek tűnik, de egyre több területen kényszeríti rá magát a társadalomra. Hogy mi lesz a jövővel? Egy biztos: ha akarjuk, ha nem, az MI egyre nagyobb hatást gyakorol a mindennapjainkra.