A női mentorok szerepe a tudományban is egyre fontosabb - beszélgetés Itilekha Podder kutatónővel
Itilekha Podder hazánkban élő kutatónő, aki mesterséges intelligencia által vezérelt folyamatoptimalizálással és a mesterséges intelligencia ipari alkalmazásaival foglalkozik. Itilekha Hollandiában szerezte meg első MSc diplomáját a Delft University of Technolgy-n, amelyet a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem MSc képzésével egészített ki.
Jelenleg adattudományt és üzletfejlesztést tanul az ELTE-n, az Európai Technológiai Intézet (EIT) Digital és a Robert Bosch Kft. együttműködésében.
Volt olyan gyerekkori élményed, ami miatt ezt a pályát választottad?
Olyan családban nőttem fel, amely értékelte a tanulást és a felfedezést, és mindig arra ösztönöztek, hogy kérdéseket tegyek fel, kísérletezzek és kitaláljam a dolgokat. A kíváncsiság nemcsak a gyerekkorom része volt, hanem formálta is azt. Mindig vonzottak a minták, a logika és a problémamegoldás. A matematika lenyűgözött, mert strukturált módot nyújtott a világ értelmezésére.
A mesterséges intelligencia azért keltette fel az érdeklődésemet, mert egyesítette a logikát az alkalmazkodóképességgel. A problémamegoldás és a strukturált gondolkodás korai szeretete természetesen elvezetett az AI-kutatáshoz, ahol az absztrakt modelleket gyakorlati megoldásokká alakíthattam.
Hogyan kerültél erre a pályára?
Az utam nem volt egyszerű. Mindenképpen a felfedezés, a tanulás és a szerencsés lehetőségek révén alakult. Kezdetben lenyűgözött a szoftverfejlesztés és az automatizálás, de minél többet tanultam az AI-ról, annál inkább felismertem, hogy képes megoldani összetett, valós problémákat az iparágakban. A legjobban az AI interdiszciplináris jellege izgatott, amely nem kizárólag a kódolásról szól, hanem a rendszerek, az adatok és az emberi döntéshozatal megértéséről is.
„A legnagyobb kihívás az volt, hogy elengedjem a kontrollt” – Tenki Dalmával beszélgettünk az Egykutya c. film forgatásáról
Szinte varázslatosnak tűnt az az ötlet, hogy megtaníthatom a gépeket tanulásra, előrejelzésre és optimalizálásra is. Különösen vonzott az AI szerepe az ipari folyamatok optimalizálásában, az egészségügyi fejlesztésekben és a tudományos számítástechnikában, ahol az adatvezérelt megoldások kézzelfogható különbségeket érhetnek el a hatékonyságban, a minőségben, valamint az innovációban.
Volt esetleg olyan ösztöndíjprogram, amely nagy hatással volt rád?
Elnyertem az EIT Digitális Doktori Iskola Ösztöndíját, amely egyedülálló lehetőséget biztosított számomra, hogy az iparág szempontjából releváns AI-kihívásokon dolgozzak. Vezető kutatókkal és iparági szakértőkkel dolgozhatok együtt. Ezenkívül pár évvel ezelőtt hat hónapot tölthettem el az ETH Zürich & Schweizer Paraplegiker-Zentrum kutatójaként, amely hihetetlenül nagy hatással volt rám.
Vérnyomásbecslési modellek kidolgozásán dolgoztam hibrid mélytanulás és teljes körű jelfeldolgozás segítségével gerincvelősérült betegek számára. Megtapasztalhattam, hogy a mesterséges intelligencia hogyan járulhat hozzá az egészségügyhöz és a betegek jólétéhez, ami megerősítette az AI átalakító erejébe vetett hitemet.
Mit szeretsz a legjobban a munkádban?
A legjobban az izgat, hogy a munkám nem csak elméletről szól, hanem gyakorlati megoldások megalkotásáról, amelyek valódi hatást fejtenek ki. Legyen szó egy gyártási folyamat hatékonyságának javításáról vagy az orvosi diagnosztikát segítő mesterséges intelligencia modellek fejlesztéséről, óriási beteljesülést találok abban a tudatban, hogy kutatásaim jelentős előrelépésekhez járulnak hozzá.
Inspiráló fengsuj tippek kreatív energia-válság ellen
Min dolgozol jelenleg?
Jelenleg az ELTE-vel és az EIT Digitális Doktori Iskolával együttműködve a Bosch doktori kutatásában veszek részt. A Robert Bosch Kft.-nél a félvezetőgyártáshoz, a prediktív, vagyis előrejelezhető karbantartáshoz és az ipari érzékelők intelligens kalibrálásához kapcsolódó mesterséges intelligencia témakörrel foglalkozom.
Mit lehet tudni a félvezetőgyártással kapcsolatos mesterséges intelligencia kutatásról?
Mély tanulási módszerekkel, az automatizálás és az Ipar 4.0 elveinek integrálásával kutatásaim hozzájárulnak egy intelligensebb, önoptimalizáló félvezető-gyártási folyamathoz, ami gyorsabbá teszi a gyártást. A félvezetőgyártás ugyanis egy rendkívül összetett és precíz folyamat, amely folyamatos ellenőrzést és optimalizálást igényel.
A mesterséges intelligencia által vezérelve szeretném automatizálni ezt a folyamatot.
Például kifejlesztettem egy automatizált szelettérkép-elemző rendszert, amely egyszerűsíti a gyártási munkafolyamatokat. Egy, a folyamatok monitorozáshoz használt AI-n is dolgoztam, amely segítségével a mérnökök jobban megérthetik a rendszerbetekintést, ezzel lehetővé teszi a termelési stratégiák optimalizálását. Olyan gépi tanulási modelleket fejlesztettem ki, amelyek képesek előre jelezni a berendezések állapotát, megelőzni a váratlan leállásokat és javítani az általános hatékonyságot. Hiszek abban, hogy a mesterséges intelligencia által vezérelt optimalizálás javítja a folyamatok hatékonyságát, így a mérnökök jobban megbízhatnak az AI-vezérelt ajánlásokban.
Mi volt eddig a legkedvesebb projekted amin dolgoztál?
Az egészségügyi mesterséges intelligencia felé való átállásom váratlanul ért az ETH Zürich-nél végzett kutatásaim során. Azért fontos az ott eltöltött időszakom, mert AI-vezérelt jelfeldolgozással foglalkoztam gerincvelő-sérült betegek vérnyomásmérésénél. A hagyományos módszerekkel ellentétben, - amelyek gyakori kézi mérést igényelnek - mesterséges intelligencia modellünk multimodális, vagyis többféle szenzoradatokat elemezett, hogy folyamatos, valós idejű állapotfigyelést biztosítson.
Ennek segítségével az orvosok pontosabban nyomon tudják követni a betegek egészségi állapotának alakulását, amely jobb klinikai döntéseket tesz lehetővé invazív eljárások nélkül.Lényegében az ipari és egészségügyi AI-alkalmazások közös célt képviselnek: adatvezérelt intelligenciát használnak a döntéshozatal javítására, a kézi erőfeszítések csökkentésére és a hatékonyság javítására.
Ami ezt a projektet különlegessé tette, az a személyes szemléletváltás, amelyet számomra adott. Ipari AI háttérrel számomra ez volt az első alkalom, hogy az AI-t többnek láttam, mint puszta automatizálást: ez egy olyan eszköz, amely mélyen emberi módon segíti az embereket. A félvezető folyamatok optimalizálása helyett most valami olyanon dolgoztam, ami közvetlenül befolyásolta a betegek jólétét. A projekt interdiszciplináris jellege is különösen nagy kihívást jelentett.
Az arcszobrászat művészete
Nem csak az AI-ról volt szó, hanem a mély tanulást, a bio jelfeldolgozást és az orvosi adatok elemzését egyesítette a feladat, és olyan területeket hozott össze, amelyekkel korábban soha nem dolgoztam. Gyorsan kellett tanulnom, együttműködnöm orvosi szakértőkkel, és újra kellett gondolnom, hogyan alkalmazzam az AI-modelleket, hogy azok hatékonyak és orvosilag relevánsak legyenek. Számomra nem csak maga a technológia teszi izgalmassá az AI-t, hanem az is, ahogyan megkönnyíti az életet, gördülékenyebbé teheti a folyamatokat, és intelligensebbé teheti a döntéseket.
Visszatekintve hogyan látod az utadat és mit tanácsolnál egy pályakezdő nőnek?
Visszatekintve, ma már tudom, hogy az utam az elmélet, az alkalmazás és az innováció izgalmas keveréke volt, lehetővé téve számomra, hogy élvonalbeli AI-kutatáson dolgozzak, miközben kapcsolatban maradok a valós iparági kihívásokkal. A legjobb tanács, amit adhatok egy most induló kutatónak, hogy bízzon magában, és merjen kiteljesedni. Karrierje kezdetén könnyen megkérdőjelezheti magát az ember, és van, hogy úgy érzi, hogy mindent tudnia kell, mielőtt megszólalna.
De az igazság az, hogy a tanulás a munka során történik, az önbizalom pedig a tapasztalattal nő. Az egyik legfontosabb lecke, amit megtanultam, hogy igent mondok a lehetőségekre, mielőtt teljesen „készen állok”. Soha nem fogja magát az ember 100%-ban felkészültnek érezni, de a kihívásokba való ugrással a fejlődés is megtörténik. A mentorok keresése szintén felbecsülhetetlen, és itt nem csak a női mentorokra gondolok, hanem olyan emberekre, akik valódi kihívást jelentenek és támogatnak, és segítenek eligazodni a technikai és szakmai akadályok között. Számít a véleményed, ezért beszélj, oszd meg az ötleteidet, és ne félj átvenni a vezetést.