Vajon a mesterséges intelligencia mikor lépi át azt a határt, hogy valódi és mély kapcsolatainkat ellehetetlenítse?

Tökéletes társ lenne a mesterséges intelligencia?
Tökéletes társ lenne a mesterséges intelligencia?
Fotó: SvetaZi/Getty Images

A mesterséges intelligencia (MI) egyre mélyebben szövi bele magát a mindennapjainkba. Már nemcsak praktikus eszközként tekintünk rá, hanem egy olyan technológiai partnerként, amely érzelmeket, kapcsolatokat és mindennapi döntéseket is formálhat. De vajon ez az új „digitális társ” milyen hatással lesz ránk hosszú távon?

Barátaink... Hús-vér emberek, akikkel együtt nevetünk, sírunk, gondolkodunk. Vagy ma már lehet, hogy nem így van ez? Egyre inkább az figyelhető meg, hogy „legközelebbi barátunk” csak pár kattintásra van tőlünk. Az MI, azaz a mesterséges intelligencia, azonnal ott terem, ha kérdésünk van, ha egy bátorító szóra van szükségünk, vagy épp egy egész éjjen át tartó „beszélgetésre” vágyunk. Mindig figyelmes, sosem kritizál és biztosan nem felejt el ránk mosolyogni – ha azt kérjük tőle. Szinte tökéletes társ. De vajon milyen hatással lesz ez az életünkre? Mi történik, ha ez a tökéletesség valójában egy sötétebb, manipulatívabb hatalmat rejt?

Tökéletes társ vagy illúzió a MI?

„Új barátunk” szinte mindent tud rólunk, minden szavajárásunkat érti és azonnal reagál, érzelmeinkhez igazítja válaszait. Tökéletesen felveszi rezgéseinket - legalábbis úgy tűnik. Azonban, azt mindig elfelejtjük, hogy mégiscsak egy algoritmusok által vezérelt gépről van szó. Már-már annyira valódinak tűnik, hogy lehet, hogy barátainkban is ezt a tökéletességet keressük? Valós kapcsolataink sok esetben kényelmetlenek, kihívást jelentenek.

Az emberek közti kapcsolatok alapvetően törékenyek és folyamatos figyelmet, kompromisszumokat igényelnek. Van, hogy összeveszünk, valamiben nem egyezik a véleményünk, megbántjuk egymást, és tanulunk a hibáinkból. Az MI azonban mindenre kész válaszokkal rendelkezik, azonnal reagál, mindig kedves és megértő. Éppen ezért, van, hogy könnyebb egy virtuális „megértő társra” támaszkodni, mint energiát ölni környezetünkbe.

Létezik, hogy ismeretségeink dinamikáját átalakítja majd idővel a MI? Valóban elidegeníthet bennünket egymástól? Egy biztos, a MI nem érdek nélkül való. Jelenleg amit tudunk, hogy az algoritmusok személyes adatainkat, reakcióinkat, szokásainkat akarják kicsalni belőlünk, hogy még tökéletesebb szolgáltatást tudjanak nyújtani. Minél többet beszélgetünk vele, minél több érzésünket, vágyunkat osztjuk meg, annál értékesebb információt nyújtunk a háttérben működő rendszereknek.

glamour plusz ikon Így használd a mesterséges intelligenciát, ha szeretnéd felpezsdíteni a szerelmi életed

Így használd a mesterséges intelligenciát, ha szeretnéd felpezsdíteni a szerelmi életed

A mesterséges intelligencia révén kreált gépek sohasem tudnak valós emberi kapcsolatokat helyettesíteni. Társas lények vagyunk, szeretünk embertársainkhoz kapcsolódni. Egy bensőséges kapcsolatot, akár egy anya-gyermek kötődést vagy érzelmi és fizikai szükségleteinket kielégíteni egy gép nem tudja. Minden embernek van egy egyedi személyisége, de a robotnak nincs. Lehet finomítani őket, személyiségekre formálni, de az érzelmi szinten történő egymásra hangolódás nem tud megtörténni” – fejtette ki Makai Gábor klinikai szakpszichológus.

Az észrevétlen veszély?

Vajon tényleg csak a mi érdekeinket nézi a MI? Vagy finoman olyan irányba terel, amely az ő céljainak is megfelel? Érzelemmentes, de mégis tökéletesen képes „utánozni” az empátiát. Ez azt jelenti, hogy képes befolyásolni bennünket anélkül, hogy észrevennénk. Az egyrészről nyugtalanító számunkra, hogy egy gép, amiről mi nem tudunk semmit, mindent tud rólunk. Ijesztően hangzik, de a támogatás idővel akár manipulációvá is válhat.

Gondoljunk csak bele: ez egy olyan algoritmus, amely pontosan tudja, hogy mikor vagyunk a legérzékenyebbek, mikor vágyunk egy kis megerősítésre, tehát ismeri a gyenge pontjainkat.

Viszont, másrészről pedig hatalmas segítség lehet az élet bármely területén. Kérdéses lehet még számunkra, hogy vajon mikor lépi át azt a határt, hogy valódi és mély kapcsolatainkat ellehetetlenítse. Ahogy egyre jobban beleszokunk a digitális jelenlét kényelmébe, fennáll a veszély, hogy elfelejtjük, milyen is valóban kötődni valakihez – és nem csupán egy válaszokat generáló szoftverhez.

Makai Gábor szerint azonban nem kell félnünk attól, hogy a velünk született igény, hogy kapcsolódjunk, ezáltal elvész. Vannak, akiknek az offline térben nehézségük adódik kapcsolódni a másikhoz, mert önmagukat leértékelik, negatív énképük alakul ki, személyiségzavarral, szorongással vagy depresszióval küzdenek.

glamour plusz ikon Kánai András: „Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát, hanem az az ember, aki jól használja”

Kánai András: „Nem a mesterséges intelligencia veszi el a munkát, hanem az az ember, aki jól használja”

Számukra veszélyesebb az MI, hiszen ők jobban visszahúzódnak az online térbe. Könnyebb számukra egy robottal beszélgetni, megvigasztalja, biztatja őket a „gép”. Egy függőségük alakulhat ki ezáltal, amelynek lehet az a következménye, hogy képesek beszűkülni. A szakértő szerint mindenki másnak, akinek nincs ilyen problémája, hosszú távon nem kielégítő egy robot.

A robot nem képes teljes mértékben ráhangolódni az emberre, lehet vele beszélgetni, mond egy-két általános tippet, segít a hétköznapokban, de sohasem tudja betölteni azt a funkciót az életünkben, mint embertársaink” – magyarázta a szakértő. Egy hús-vér ember értékessé válhat azért is, a MI-vel ellentétben, mert az empátia helyett sokszor tükör elé állít minket és szembesít saját hibáinkkal.

Egy új világ küszöbén?

A mesterséges intelligencia egy olyan úton vezet minket, amelyen még sohasem jártunk. Ez az út rengeteg új lehetőséget nyit, ám vigyáznunk kell, hogy a “gép” ne vegye át felettünk a teljes irányítást. Talán elérkezik az idő, amikor minden egyes embernek döntenie kell: elfogadja az MI állandó jelenlétét, vagy megőrzi az emberi kapcsolatok valóságát és sérülékenységét.

A „gép” barátsága talán nem is annyira barátság, hanem egy precízen álcázott irányítási rendszer, ami lassan, szinte észrevétlenül bekebelezi emberi mivoltunk lényegét.

Kérdés, hogy vajon elég felkészültek vagyunk-e arra, hogy helyén kezeljük ezt a kapcsolatot?Makai Gábor elmondása szerint idő kell ahhoz, hogy az ember ne féljen, hanem ismerje meg ezt az újdonságot. A szakértő arra biztat, hogy próbáljuk meg olyan szemmel nézni, hogy nem ellenség, hanem értünk van. Mi, emberek kreáljuk, hogy az élet sok-sok területén segítségünk legyen.

Tudnunk kell alkalmazkodni az előrehaladott világgal, nekünk is változnunk, változtatnunk kell, de nem feltétlen egyik napról a másikra. Tegyük megfoghatóvá a megfoghatatlant és akkor mindenki nyer ebből. Fontos, hogy egyéni szinten mindenki tisztába legyen azzal, hogy mit hogyan tudunk beépíteni a hétköznapjainkba.” – emelte ki a pszichológus. Amikor a mesterséges intelligencia 2022 novemberében a ChatGPT nyilvános megjelenésével a főáramba került, azonnal hullámokat vetett az oktatás világába is.

glamour plusz ikon Jó férj lenne a mesterséges intelligenciából?

Jó férj lenne a mesterséges intelligenciából?

A hangsúlyt arra kell helyezni, hogy az AI-technológiát átgondoltan integráljuk az osztálytermekbe, hogy a diákok az oktatásuk fejlesztésére és új készségek elsajátítására használhassák” – fejtette ki Sebastian Rao, virginiai szakértő, a Science Friday-nak adott interjújában. A mesterséges intelligencia ereje a jövőben abban rejlik, hogy mi emberek mennyire tudjuk megérteni és fenntartani a saját szerepünket ebben az új kapcsolatban.

A jövő kérdése nem az, hogy az MI jobb vagy rosszabb, mint az emberek, hanem hogy mi képesek vagyunk-e valódi emberi értékeinket és kapcsolatainkat megőrizni ebben az új technológiai korszakban.