„A lovaglás az egyik legjobb sport, mivel megtanulsz gondoskodni egy másik élőlényről” - beszélgetés a legeredményesebb magyar női zsokéval

ma 13:32
Suták Csenge nőként bizonyít egy férfiak uralta sportban
Suták Csenge nőként bizonyít egy férfiak uralta sportban - Pulóver: MASSIMO DUTTI
Fotó: Jámbor Zsófia

A lóversenyek világban mindenki jól ismeri Suták Csenge nevét, aki már több, mint kétszáz győzelmet aratott, és ezzel minden idők legeredményesebb magyar női zsokéjaként tartják számon. Rendkívül sikeres egy olyan sportágban, ahol nők és férfiak egyazon futamban mérik össze erejüket.

Beleszületett a lovak világába, mivel édesapja ezen pompás állatok trenírozásával foglalkozik, emellett nővére is sikeres zsoké múltat tudhat maga mögött. „Nagyon szerettem kijárni simogatni, babusgatni a lovakat, de a telivérek idegesebb habitusa miatt gyerekként nem kedveltem annyira a lovaglást” - emlékezett vissza Suták Csenge.

Kiskamaszként kezdett komolyabban érdeklődi a lósport iránt, de szokatlan érdekesség, hogy egy baleset adott bátorságot neki ahhoz, hogy vérbeli lovassá akarjon válni. A lovardában egy lány leesett és az arcára lépett a ló, ám ő ennek ellenére is visszaült a nyeregbe és folytatta a lovaglást. Ez a visszatérés erőt és lendületet adott Csengének.

Ha más le tudja győzni a félelmét, én miért ne tudnám?

A híres lovast az esések és sérülések sem riasztják vissza. Tudja, hogy mindez a sport velejárója, habár elmondta, hogy mióta édesanya lett, próbál jobban vigyázni magára. Világéletemben az motivált, hogy olyat vigyek véghez, ami másnak nem sikerült.

Hogyha leesel, majd felállsz és magával a sérüléssel együtt is sikerül eredményeket elérned, akkor az egy plusz löketet ad, hogy még így is meg tudod csinálni” – árulta el motivációját a tehetséges zsoké. Imádja az izgalmat, az adrenalint és azt az érzést, mikor egy lóval közösen vágtatnak a győzelem felé.

glamour plusz ikon Az alkalmazkodás legújabb fejezete: de unjuk vagy tanuljuk a mesterséges intelligenciát?

Az alkalmazkodás legújabb fejezete: de unjuk vagy tanuljuk a mesterséges intelligenciát?

Karrierút lóháton

Egyetemi évei alatt egyszerre volt elkötelezett a tanulás és a lovaglás iránt. Napjai sokszor hajnali fél ötkor kezdődtek, amikor edzéssel kezdte a reggelt, majd sietett a tanórákra. „Mindig töretlenül mentem előre, mert kötelességemnek éreztem, hogy gyakoroljak. Ha az ember nem tesz valamiért, akkor az nem sikerül” - mondta. 2008-ban versenyzett először, majd egy évvel később már megnyerte élete első futamát, és az évadot négy győzelemmel zárta. Ambiciózus hozzáállása hozta meg számára az áttörést.

Csupor Ferenc tréner bizalmat szavazott neki és esélyt adott arra, hogy megmutassa, mire képes a klasszisok között. Minderre 2016-ban került sor, amikor megnyerte a Nemzeti Díjat, ahol egyedüli női versenyzőként vett részt és My Luck nevű lova tényleg szerencsét hozott a megmérettetésben. A nyerő páros még számos további versenyen is megcsillogtatta kiválóságát.

Nőként egy férfias sportban

A lósportban előnyt jelent a maszkulin testfelépítés, az ebből adódó erős fizikum, ám nemcsak erővel lehet győzelemre törni, hanem technikával és kidolgozott stratégiákkal is. Ezt mi sem bizonyítja jobban, mint maga Suták Csenge, aki elhivatottságával és rátermettségével gyakorta lekörözi férfi ellenfeleit a pályán. „Testi erőfölényüket érzéssel és taktikával próbálom ellensúlyozni. Érezni kell a ló tempóját, tudni, hogy az adott telivérnek mi az az optimális módszer, amellyel ki tudom belőle hozni a maximumot.”

glamour plusz ikon Életünk egy bizonyos pontján a legtöbben megfeledkezünk a színekről

Életünk egy bizonyos pontján a legtöbben megfeledkezünk a színekről

Frankie Dettori olasz származású zsoké, Csenge példaképe szintén hasonlóan vélekedik a lovassportbeli sikerességéről. „Egy jó lovas attól jó lovas, hogy van hozzá érzéke és bizalmat sugároz az állat felé, aki érzi ezt. Bizalomra épül a kapcsolat, ez a kulcs.” Eleinte nehezen fogadták el, hogy nőként ilyen sportot űz, de számtalan győzelme bebizonyította, hogy igenis képes megállni a helyét ebben a sportágban, és mára már a férfi versenyzők is elfogadják őt.

A lovas élet árnyoldala

Egy lovas életében nincs megállás. Ezen életmód velejárója a hajnali ébredés, az edzések és természetesen a rengeteg idő, amit az állatokra fordít az ember. A legnehezebb feladat Csenge elmondása alapján mégis a testsúlyra való folyamatos odafigyelés.Belekerülök egy körforgásba. Csütörtöktől vasárnapig, amikor a versenyek vannak, koplalok, aztán hétfőn és kedden végre ehetek, majd szerdától már ismét oda kell figyelnem.

Emellett az edzőtermi és lovas testmozgásnál is ügyelni kell arra, hogy ne izmosodjon túl sokat az ember, mert az is plusz súlyt jelent, tehát az étkezés és edzés közötti egyensúly fenntartása a cél, és ez érthető módon nagyon kimerítő. A versenyszezon márciustól november végéig tart, és ebben az időszakban állandó a pörgés, de a versenyidény végével sem ér véget a munka, hiszen a lovak folyamatos gondoskodást igényelnek.

Jövőbeli tervek

Pár évig még biztosan aktívan szeretné folytatni sportkarrierjét, de már tervezi a további lehetőségeket. Oktatni nem feltétlenül szeretne, de mindenképpen a ló- és lovassportokat szeretné népszerűsíteni hazánkban. Mindenkit arra ösztönöz, hogy próbálja ki magát ezen csodás állatok hátán. Szabadidejében, ha teheti, szívesen strandol, de a média lovas szegletének is aktív résztvevője.

glamour plusz ikon Az intuitív étkezésbe akár egy hamburger is belefér! - Interjú Kurucz Salome táplálkozástudományi szakemberrel

Az intuitív étkezésbe akár egy hamburger is belefér! - Interjú Kurucz Salome táplálkozástudományi szakemberrel

A lovaglás az egyik legjobb sport, mivel megtanulsz gondoskodni egy másik élőlényről, odafigyelést, törődést tanulsz, és megérzed a felelősség súlyát. Ezek pedig nagyon fontosak az élet minden területén” - emelte ki a legjobb magyar hölgy zsoké.

Smink és haj: Nyírő Fruzsina