Férfias munkának tűnik, pedig nők nélkül ez a szektor sem jutna előrébb
Idén is megrendezik az Év Női Logisztikusa díjátadót, hogy ezzel is felhívják a figyelmet azokra a nőkre, akik egy hagyományosan férfiak által uralt területen dolgoznak. Ugyanis évről évre egyre több nő jelenik meg a szállítmányozás, raktározás és fuvarozás területén, akik megdöntve minden előítéletet kiemelkedő teljesítményt nyújtanak. Nekik köszönhetjük, hogy a női munkavállalók jobb megbecsültségre számíthatnak. Ezért viszont keményen megdolgoznak, és most megmutatjuk, hogyan.
A Waberer's Csoport kommunikációs vezetője, Varga Dorottya, a kezdeményezés egyik motorja hisz abban, hogy egyszer és mindenkorra megdönthetjük a sztereotípiákat, amelyek szerint a logisztika inkább férfimunka. A női logisztikusokról, a női gondolkodás kulcsszerepéről és a nőkben rejlő kitartásról beszélgettünk az Év Női Logisztikusa-díjátadó előtt.
Vegyük észre a női logisztikusokat
„Számos sikeres és szakmailag kiemelkedő nő dolgozik a logisztikai szektorban, viszont ők sokszor a háttérben maradnak. Ezért szerettük volna, hogy a logisztikában dolgozó hölgyek is megkapják a méltó elismerést, és megmutathassák, milyen értékes munkát végeznek” – kezdi a beszélgetést Varga Dorottya, majd azonnal hozzáteszi, hogy bár a logisztika hagyományosan férfiak által uralt terület, mégis rengeteg sikeres nő dolgozik ebben az ágazatban, legyen szó fuvarozásról, raktározásról vagy éppen tervezésről.
Mint kiderül, a magyarországi logisztikai szektorban dolgozók körülbelül 25%-a nő. A tőzsdén jegyzett nagyvállalatokra vonatkozik EU-s irány szerint pedig 2026-ra 33%-ra kell növelni a női vezetők arányát ezen a területen is. Nem tűnik soknak? Ha megnézzük, hogy tíz éve még gyakorlatilag elképzelhetetlen volt, hogy nő is legyen a kamionsofőrök között, akkor viszont szép előrelépés. Többek között erre szeretné felhívni a figyelmet a tavaly alapított díj.
Jobbak lehetnek a nők a logisztikában?
A válasz egyszerű: a sztereotípiák miatt sok férfi és sok nő elképzelhetetlennek tartja, hogy a nők is képesek legyenek magas színvonalú fizikai munkára. „Tény, hogy például a raktári vagy gépjárművezetői munkakörökben előfordulhatnak olyan fizikai korlátok, amelyeket nőként nehezebb ellátni, de ez nem jelenti azt, hogy ne dolgozhatnának ezen a területen nők. Általánosítani nem szeretek, de azért egy nőnek többször kell bizonyítania, hogy képes egy adott feladatokra.”
Vannak olyan részfeladatok viszont a logisztikában, amelyek inkább a nőkhöz illenek, mintsem a férfiakhoz. Varga Dorottya elmondása alapján ugyanis a női dolgozók más szemléletet, egyfajta új megközelítést hoznak a logisztikai ágazatba. „Szerintem minden területen jól tud jönni az a bizonyos női energia, ami új szemléletet és megközelítést hoz. A nők empatikusabbak, könnyebben kommunikálnak, jobban egyensúlyoznak és ezek a készségek kiemelten fontosak a logisztikában is, ahol a gyors döntéshozatal és az együttműködés a mindennapi feladatok közé tartozik.”
Mi több, a nyitottság sokkal jellemzőbb a női dolgozók körében, ami nagy előnyt jelent például a válsághelyzetek kezelésében. Ennek is köszönhető, hogy az iparágban egyre többen látják: szükség van a női kollégákra. Várhatóan a jövőben ezt még többen fogják látni, ami optimizmusra adhat okot, hiszen így a nők is ugyanolyan esélyekkel pályázhatnak egy logisztikai munkakörre, mint a férfiak.
Mi a helyzet a női vezetőkkel?
A nemek aránya kezd kiegyenlítődni, de legalábbis jó irányba halad. Az viszont már egészen más kérdés, hogy hol vannak a női vezetők? A nőben rejlő nyitottságnak, gondolkodásmódnak és munkabírásnak köszönhetően az elmúlt években megnőtt az igény a vezetőkkel szemben a logisztikai szektorban. Viszont máig nagyon kevés női vezetőről beszélhetünk.
„Maximálisan optimista vagyok a jövőt illetően. Biztos vagyok benne, hogy évek múlva több női vezetőt láthatunk az ágazatban, és hogy egyre több hölgy fogja választani a logisztikai pályát” – mondja Varga Dorottya, majd megjegyzi, hogy az Év Női Logisztikusa-díj céljai közé tartozik az is, hogy inspirálja a pályaválasztás előtt álló nőket. Mert a logisztika már nem csak a férfiak világa; igenis itt a helyük a női munkavállalóknak és a női tanulóknak. A Waberer's Csoport kommunikációs vezetője beszámol arról is, hogy a logisztikai cég külön ösztönzi a logisztikai pályát választó fiatalokat arra, hogy bátran nyissanak a fuvarozás felé.
A kérdés már csak az, hogy kik lesznek azok a nők, akiknek a munkájuk példaként szolgál? „Olyan egyéniségeket keresünk, akik nemcsak szakmailag kiemelkedők, hanem hozzájárulnak más női munkavállalók fejlődéséhez is. A tavalyi győztes, Szécsi Gabriella is ezt képviselte, aki idén már zsűritagként segít kiválasztani az idei díjazottakat, amelyre november végén kerül sor.” Bár ez még csak a második díjátadó lesz, ha körbenézünk a szállítmányozás és a logisztika területén dolgozó nők között, láthatjuk, hogy egyre többen vannak, akik esélyesek erre az elismerésre.
Gondoljunk csak azokra a nőkre, akik megdöntik az előítéleteket, amikor kamionosként szelik az országutat, vagy akik nap mint nap azért dolgoznak egy raktárban, mert hisznek abban, hogy nekik is van helyük ebben a világban. Végül, ne feledjük, hogy a női agy mennyi mindenre képes egyszerre figyelni, ami nagyon jól jön a logisztika területén.