„Nem titkolt célom, hogy a tihanyi levendulaolaj hungarikum legyen, és ezzel a magyar kultúra és tradíció részévé váljon”
Amikor a hungarikumokra gondolunk, akkor ma először a paprika, a pálinka vagy a szalámi jut eszünkbe, néhány év múlva a tihanyi levendulára is úgy fogunk gondolni, mint a magyarok egyik nagy büszkeségére. Sokak kedvenc növénye már megkapta a világsikert jelentő névjegyet, méghozzá egy tihanyi lánynak köszönhetően, aki szenvedélyesen szereti a levendulát. Bittmann Eszter mára kétgyermekes anyaként viszi tovább a tihanyi levendula jóhírét. Egy nem mindennapi történet következik.
Tihany neve ma már szinte egyet jelent a levendulával, de ez nem volt mindig így. Egy fiatal magyar nő kemény munkája van mögötte. Bittmann Eszter és testvére, Bittmann Szilárd mertek nagyot álmodni, és mára elérték, hogy Magyarország, azon belül is Tihany a levendula hazájává váljon. De miért éppen a levendula? Miért éppen Tihany? És miért éppen egy fiatal nő áll a bővülő üzlet mögött?
A tihanyi gyógyszertári asszisztens édesanya lánya gyógynövények között nőtt fel, kis túlzással azt is mondhatjuk, hogy előbb ismerte meg a levendula gyógyhatását, minthogy megtanult volna írni. Persze ez önmagában kevés a sikerhez, ennél többre volt szükség ahhoz, hogy a tihanyi levendula hírét elvigye az egész világba. „A levendula számomra nem egy egyszerű virág, hanem egyfajta varázslatos növény. Testvéremmel együtt a nyáriszünet legnagyobb részét Tihanyban töltöttük, ahol szüleink turisztikai vállalkozásiban dolgoztuk, így ismertül meg napról napra a tihanyi-félsziget kincseit, értékeit, hagyományait.
Édesanyánk ajándéküzletében már harminc éve kaphatóak voltak a levendulás termékek, ezt gondolta tovább testvérem, aki közel egy évtizede megnyitotta az első levendulás üzletét a félszigeten. Helyi termékek híján import, majd bérgyártott termékeket értékesített, de a turisták joggal keresték a tihanyi levendulaolajból készült, helyi termékeket. Ez adta meg a vállalkozásunk alapját, végül már egy új cél lebegett a szemünk előtt.
Olyan natúrkozmetikumokat kezdünk készíteni, melynek a tihanyi levendulaolaj adja az igazi értékét” – meséli Eszter majd rögtön hozzáteszi, hogy így épült fel a „Farm to Home” koncepció is, amely szerint a levendulát Tihanyban termesztik, majd a tihanyi levendula lepárlóban állítják elő a mennyei illóolajat, amivel a kozmetikai látványlaborukban gazdagítják a helyben előállított natúrkozmetikumokat.
A siker kapujában
A levendulatermékek fejlesztése során Eszter és csapata végtelen kísérletet végzett, mire megtalálta a tökéletes receptúrákat. Több vegyésszel és kutatóval dolgozott együtt azon, hogy belecsempéssze a levendula nyugtató hatását a mindennapi termékekbe. Az elmúlt években több tucat terméket dobott a piacra, köztük szépségápolási és kulináris termékeket, a testápolótól az anti-aging arckrémen át a levendula ginig, vagy a kapszulás levendula kávéig. Ma azért dolgozik, hogy a tihanyi levendula hivatalos védjegyet kapjon.
„Ez egy hatalmas elismerés volt számunkra. Ezzel a védjeggyel nemcsak a termékeink minőségét ismerték el, hanem Tihany szerepét is a levendulatermesztésben. Így nemcsak egy vállalkozást építettem, hanem egy brandet, amely tovább öregbíti Tihany nevét” – mondja a helyi termelő, aki ma kétgyermekes édesanyaként ugyanolyan aktívan dolgozik a levendulatermékek tesztelésén, mint az öt évvel ezelőtti alapításkor.
Látványműhelyt és bemutatótermet is nyitott, ahol az érdeklődők a saját szemükkel láthatják, hogyan használják fel a szakemberek a tihanyi levendulából nyert értékes illóolajat. Kérdezem is Esztert, hogy minek köszönheti töretlen sikerét ez a gyógynövény, és már látom rajta, készült erre a kérdésre.
A gyógynövény áldásos hatása
„A levendula nyugtató, relaxáló és stresszoldó hatása a bőrön keresztül a lélekre is pozitívan hat. A levendulaolaj segít megnyugtatni a bőrt, míg tisztító és fertőtlenítő tulajdonságai miatt arclemosókban és tonikokban is alkalmazható, hiszen összehúzza a pórusokat és a gyulladásokat csökkenti. Emellett az izmok regenerálódását is segíti, és az antioxidáns tartalmának köszönhetően a fejfájás csillapítására is kiváló, különösen migrénes fejfájás esetén” – mondja Eszter, majd hozzáteszi, hogy a gyógynövény akár a gyógyszert is helyettesítheti, ezáltal hormonmentes megoldást kínál.
Ami pedig a kulináris élvezeteket illeti, nincsen olyan étel vagy ital, amelyet ne lehetne feldobni egy kis levendulával, gondoljunk csak a gin vagy boralapú koktélokra vagy édességekre. A természetes aroma nemcsak új ízt, hanem új színt is kölcsönöz az italoknak és a harapnivalóknak, de vajon ez csupán egy trend, egy divathullám, amit hamarosan felvált egy új őrület, vagy a levendula képes lesz megtartani előkelő helyét a kozmetikai és gasztronómiai termékek piacán?
„Hiszek abban, hogy a levendula még nagyon sokáig minden területen megállja a helyét. Ha ez egy divathullám lenne, akkor már lecsengett volna. Ez a gyógynövény természetes megoldást kínál a bőrápolásra, a stressz csökkentésére, a fájdalomcsillapításra, miközben az asztalon is jól mutat az ételekhez és italokhoz adva.”
A levendula, mint hungarikum
Eszter és csapata Tihany, sőt egész Magyarország hírnevét öregbíti, ezt igazolja a védjegy is, amelyet a tihanyi levendula kapott. „Nem titkolt célom, hogy a tihanyi levendulaolaj hungarikum legyen, és hogy ezzel a magyar kultúra és tradíció részévé váljon. Szerencsések vagyunk, hogy a Balaton környéki talaj és levegő által magasabb minőségű levendulajat tudunk előállítani.
A világon kevés olyan hely van, amely alkalmas a lehető legnagyobb gyógyhatással rendelkező levendulafajta termesztésére, de nekünk ez megadatott, és ezzel a lehetőséggel élnünk kell” – mondja a Lavender Tihany társalapítója és tulajdonosa.