Patagónia, Maldív-szigetek, Holt-tenger: bakancslistás helyek, ahová érdemes elutazni, mert nem tudni, meddig van rá esély, hogy lásd

Vannak helyek, ahova mindenképp érdemes elutazni, amíg lehet
Vannak helyek, ahova mindenképp érdemes elutazni, amíg lehet
Fotó: Firushan Numaan/Getty Images

Nyáron a lagúnák városában, Velencében jártam. A tikkasztó hőségben a Giardini felé igyekezve, a hajók által felvert hullámok kísértetében konstatáltam: könnyen lehet, hogy egy-két év múlva Velence már nem ezt az arcát fogja mutatni, ha lesz neki olyanja egyáltalán.

Az utóbbi időkben egyre több szó esett egy olyan utazási irányzatról, aminek középpontjában a haldokló természeti jelenségek és eltűnő turisztikai helyszínek meglátogatása áll. Ez a „last chance tourism", vagyis az „utolsó esély turizmus”.

Északon kezdődött

A last chance tourism lényege, hogy az emberek azért látogatnak el egy bizonyos helyszínre, hogy megnézhessenek, megtapasztalhassanak a klímakrízis vagy más emberi tevékenység hatásai miatt közvetlen veszélyben lévő helyeket, képződményeket. A jelenség nem kifejezetten újkeletű; a kanadai Manitoba tartományban lévő Churchill több mint 50 éve biztosít lehetőséget arra, hogy a turisták természetes környezetükben láthassák a jegesmedvéket.

glamour plusz ikon Hova utazhat az emberiség kétszáz év múlva és melyik bolygóra lesz a legegyszerűbb eljutni? - Beszélgetés Sági Petra csillagásszal

Hova utazhat az emberiség kétszáz év múlva és melyik bolygóra lesz a legegyszerűbb eljutni? - Beszélgetés Sági Petra csillagásszal

A hőmérséklet folyamatos emelkedése és a tengeri jég ezzel összefüggő csökkenése azonban egyre nagyobb terhet ró az északi csúcsragadozókra.A last chance tourism kifejezés 2008-ban jött létre, összekapcsolva az északi utazás iránti keresletet azzal a vággyal, hogy az emberek azelőtt szeretnének látni bizonyos élőlényeket, például jegesmedvéket, mielőtt végleg kipusztulnak. Ahogyan azt a Qubit is megírta, ha a jelenlegi ütemben folytatódik a felmelegedés, a 22. században már nem lesznek jegesmedvék.

2008 óta a last chance tourism fogalma kitágult – manapság a jégolvadással, a korallzátonyok pusztulásával, a természetes élőhelyek zsugorodásával és a kulturális örökségek elvesztésével kapcsolatos desztinációkra irányul. Egyfajta „utolsó esély” ez arra, hogy az emberek átéljék azokat a dolgokat, amelyek a jövő generációi számára már minden bizonnyal nem lesznek elérhetők.

Merre az arra?

Az északi jegesmedve megfigyelő célpontok mellett jellegzetes „last chance desztináció” az Ausztrália partjainál található, a világ egyik legfontosabb tengeri ökoszisztémájának számító Nagy korallzátony. A korallzátonyok fehéredése és pusztulása a tengervíz hőmérsékletének emelkedése miatt drámaian gyorsult az utóbbi évtizedekben, és félő, hogy a következő években ez tovább súlyosbodik.

A már említett Velence évről évre nagyobb veszélyben van az áradások miatt, az emelkedő tengerszint és a süllyedő talaj együttese veszélyezteti város alapjait. Az áradások régebben szezonálisak voltak, de mára egyre gyakoribbak, és bár jelenleg is dolgoznak megoldásokon, a város jövője bizonytalan.

A népszerű célpontok közé tartozik a Holt-tenger, ami az évtizedek óta tartó mezőgazdasági vízfelhasználás és vízelterelés következtében fokozatosan zsugorodik. Ha ezek a tendenciák így folytatódnak, a Holt-tenger hamarosan teljesen eltűnhet. A Fülöp-szigeteki rizsteraszok több mint 2000 évesek, de a modern mezőgazdasági technikák, az elvándorlás és a klímaválság miatt ez a terület is veszélybe került. Ahogy a Kongó-medence esőerdője, amire leginkább az illegális fakitermelés az erdőirtás ró nagy terhet.

Az afrikai Viktória-vízesés is „szenved” – a folyamatos aszályok és a vízhiány csökkentik a vízhozamot, és könnyen meglehet, hogy a vízesés látképe hamarosan drámaian megváltozik.

Nemcsak Észak-Európa, Észak-Amerika vagy Kanada gleccserei vannak veszélyben, de a festői Patagóniáé is. A felmelegedés hatására ezek a jégóriások gyorsan zsugorodnak és hamarosan soha nem látott módon megfogyatkozhatnak. Sajnos a veszélyeztetett helyek listája hosszú, és olyan helyszínek is helyet kaptak rajta, amelyek ma a világ legnépszerűbb turisztikai célpontjai, mint például a Maldív-szigetek.

A tengerszint emelkedése miatt ezt a trópusi paradicsomot nemsokára ellepheti a víz.

Mindezek mellett az egyre szeszélyesebbé váló időjárásnak egyre több térség esik áldozatául világszerte, ez pedig szintén az éghajlatválság számlájára írható.

Ellentmondások kereszttüzében

A last chance tourismmal kapcsolatban felmerülhet, hogy egy ösztönös reakció az, hogy egyesek nem szeretnének lemaradni a világ megváltozásáról, hiszen az ember egy kíváncsi lény, többek között ennek is köszönheti kiváltságos pozícióját. Akár segítő szándék vezérli a látogatókat, akár katasztrófaturisták, az ilyen jellegű utazások hozzájárulhatnak a környezetszennyezéshez.

glamour plusz ikon Biohacking módszerek nyomában Kertész Lillával - Ezért érdemes minél több időt a természetben tölteni

Biohacking módszerek nyomában Kertész Lillával - Ezért érdemes minél több időt a természetben tölteni

A közlekedés által előidézett, jelentős mennyiségű szén-dioxid kibocsátás mellett a tömegturizmus megzavarhatja a vadállatokat és hozzájárulhat egyes ökoszisztémák rendjének felborulásához.

Sajnos az alapvetően jó szándékú, cselekvésre ösztönző cikkek, social media posztok is hozzájárulhatnak a probléma súlyosbodásához. Eke Eijgelaar, a holland Breda University of Applied Sciences környezetkutatója 2018-ban a The Independentnek elmondta, hogy a last chance tourism leginkább azokon a területeken zajlik, amelyek „címlapra kerülnek ". És miközben a turisták száma folyamatosan növekszik, a globális idegenforgalmi ágazat egyes területei nem működnek felelősségteljesen.

Peter Mumby ökológus például Ázsiában és Mikronéziában is tetten érte a szabályozatlan tömegturizmust. Ahogy ő mondta, egyes sznorkellezőket és a búvárokat útmutatás nélkül engedtek a vízbe, ez pedig nagymértékben károsíthatja a természetes vizek élővilágát.

Felmerül a kérdés, hogy van-e esély arra, hogy a last chance tourism fenntarthatóbb legyen?

Láthatóak már olyan kezdeményezések túravezetők részéről, amelyek a környezeti hatások minimalizálását szorgalmazzák. Egyes vállalatok a helyi közösségek támogatását célzó programokat kínálnak, illetve együttműködnek különböző természetvédelmi projektekkel.

A passzív szemlélődés és a katasztrófaturizmus helyett ugyanis aktív részvételre lenne szükség, miközben a turisták is többet tehetnek azért, hogy fenntarthatóbbá tegyék az utazásukat. Például csökkenthetik a repülős, autós utazásaikat vagy kompenzálhatják azokat, választhatnak helyi szolgáltatókat, odafigyelhetnek arra, hogy mit visznek magukkal és mit (nem) hagynak ott, és ösztönözhetnek erre másokat is stb.

Mi vár a veszélyeztetett helyekre?

A The Week szerint van arra bizonyíték, hogy egy-egy ökológiailag veszélyeztetett helyszín meglátogatása arra késztetheti az embereket, hogy tudatosabbá váljanak saját környezetre gyakorolt ​​hatásukkal kapcsolatban. A Mer de Glace nyári látogatásai kapcsán készült 2022-es tanulmányban a válaszadók 80%-a azt mondta, hogy „megpróbál többet megtudni a környezetről és annak védelméről”.

glamour plusz ikon Két éves gyerekkel beutazni a Földet? Lehetséges!

Két éves gyerekkel beutazni a Földet? Lehetséges!

További 82% nyilatkozta, hogy abbahagyná a gleccserek látogatását, ha ezzel megvédené őket, míg 77%-uk csökkentené víz- és energiafogyasztását ennek érdekében. A kutatók arra jutottak, hogy a természeti környezetet központba helyező turizmus „segítheti tisztázni a látogatók környezetbarát viselkedési szándékait”, de további kutatásokra van szükség annak megállapítására, hogy a turisták valóban betartanák-e szándékaikat.

Hogy mit hoz a jövő, azt egyelőre nehéz megmondani, de a szakértők úgy vélik, hogy hosszú távú stratégiára van szükség a sérülékeny turisztikai helyszínek védelme érdekében.

A last chance tourism talán nem feltétlenül egy ördögtől való dolog, de fontos lenne, hogy ezek a látogatások ne súlyosbítsák a problémákat, hanem inkább a helyi ökoszisztémák és közösségek megóvását szolgálják. A változáshoz a kormányok, a szolgáltatók és a turisták összefogására van szükség, így talán a jövő generációinak is lesz esélyük megismerni a Föld csodáit.