„A kutyák pont abban a legcsodálatosabbak, hogy velünk ellentétben nem merengenek a múlton” - Ezért az első két év a legfontosabb a kutya-gazdi kapcsolat kialakulásában
A kutya életének első két éve a legkritikusabb szakasz a jellem és a viselkedés fejlődése szempontjából. Ez az időszak meghatározó lehet a kutya későbbi életében, hiszen ebben a korban alakulnak ki alapvető szociális készségei, viselkedésformái és a gazdájához való kötődése.
A kérdés viszont az, hogy vajon ez a kritikus időszak ugyanannyira érvényes egy kölyökkutyánál, mint egy idősebb, örökbefogadott kutya esetében? Hogyan lehet egy idősebb kutyával sikeresen kapcsolatot építeni, és mi az, amit tudnunk kell a kutyák fejlődési időszakairól? Szabó Anikó kutyaoktató, a pécsi Ebtanoda vezetője segítségével ismerhetjük meg, hogy miért fontosak a kutyáknak a szabályok, és mivel tehetjük igazán gördülékennyé a kapcsolatépítést.
Az első két év lényege
„A kutya életének első két éve olyan, mint egy emberi gyermek korai évei. Ebben az időszakban fejlődik ki a kutya jelleme, tanulja meg a világ alapvető szabályait, és itt alakulnak ki a szociális készségei. A születés utáni első hónapokban a kutya szoros kapcsolatot épít ki az anyjával és az alomtársaival, ezek a korai élmények pedig hatással lesznek arra, hogyan viszonyul később más kutyákhoz és emberekhez” - kezdi a szakértő.
Az kiképző azt is hozzáteszi, hogy az első nyolc hét után, amikor általában a gazdához kerül, kezdi megtanulni, hogyan viselkedjen a környezetében, hogyan reagáljon az új helyzetekre, és hogyan alakuljon ki a kötődése a gazdájához. A kutya életében a szocializáció kritikus szakasza is az első hónapokban történik. Ebben az időszakban az új élmények, tapasztalatok és találkozások határozzák meg, hogy a kutya mennyire lesz nyitott a világra, mennyire lesz magabiztos, és hogyan reagál a különböző ingerekre, emberekre, kutyákra, állatokra.
Szabó Anikó arra is kitér, hogy amennyiben ilyenkor hiányos a szocializáció, vagy akár túlzott, nem az idegrendszerének megfelelő, a kutya félénk, szorongó vagy akár agresszív is lehet felnőttkorban. Az első egy év azért annyira hangsúlyos, mert a kutyák ebben az időszakban tanulják meg azokat az alapvető készségeket, szabályokat, amelyek meghatározzák életük további részét. A második évben ezek stabilizálását fejezhetjük be.
Ha idősebb a kutya
„Ha egy idősebb kutyát hozunk haza, például örökbefogadással, az első két év szabálya már nem érvényesíthető ugyanúgy, hiszen a kutya már kialakított egy alapvető jellemet, amelyet korábbi tapasztalatai formáltak. A kérdés ilyenkor az, hogy mennyire lehet alakítani ezt a már kialakult jellemet, és hogyan építhetünk bizalmat egy kutyával, akinek az előéletét nem ismerjük pontosan” - hívja fel a figyelmet az oktató.
Bár az első két év jelentős, egy kutya esetében sosem késő a nevelés és a kapcsolatépítés. Az idősebb kutyák is képesek alkalmazkodni és tanulni, és vannak könnyen kezelhető, simulékonyabb ebek is. Természetesen az örökbefogadás során a gazdának tisztában kell lennie azzal, hogy az idősebb kutya esetében már meglévő szokásokkal és viselkedési formákkal kell együtt dolgozni, amelyek esetleg nem ideálisak. A legfontosabb az, hogy a gazda türelmes legyen, és egy bizalomra épülő kapcsolatot alakítson ki.
Általános szabályok
A szakember szerint minden kutya egyedi, de vannak olyan általános szabályok, amelyek különösen fontosak az első két évben. A lényeg a megfelelő szocializáció: minél több új élmény, találkozás emberekkel, kutyákkal, különböző környezeti ingerekkel, annál nyitottabb és magabiztosabb lesz a kutya. Az idegrendszerük alapján minden kutya másképp reagál az ingerekre, ezért ügyeljünk a fokozatosságra.
Szoktatásnál a kellemetlen, zavaró ingereket kössük össze valami kellemes dologgal, hogy a kutya számára pozitív élmény legyen. Ezen kívül a következetes nevelés és a megfelelő határok kijelölése, és egy jó tiltás felépítése is kulcsfontosságú. Egy kutya akkor érzi magát biztonságban, ha tudja, mire számíthat, és világosak számára a szabályok.
„Az alapvető engedelmességi parancsok megtanítása – például az ül, fekszik, marad, és a behívás – szintén elengedhetetlen az első két évben. Ezek nemcsak a kutya biztonságát szolgálják, de megkönnyítik a mindennapi életet is. Fontos, hogy a gazda következetesen, pozitív megerősítéssel feladatozzon, hiszen a kutyák így tanulnak a legjobban. Emellett a kutya lefárasztása – mind fizikailag, mind szellemileg – napi szinten szükséges élete végéig, mert ahogy a mondás tartja:
fáradt kutya, jó kutya.
Fajtabeli sajátosságok
Szabó Anikó arról is beszél, hogy minden kutya más temperamentumú, de vannak bizonyos fajták, amelyek aktívak az első években, majd idővel lecsillapodnak. Például a basset hound, a mopsz vagy a bordói dog hajlamosak fiatal korukban rendkívül energikusak lenni, és sok foglalkozást, mozgást igényelnek. Ahogy azonban idősebbek lesznek, csökkenhet az energiaszintjük, és nyugodtabb társakká válhatnak.
„Más fajták, például a terrierek, juhászkutyák vagy a vadászkutyák, hosszabb ideig megtarthatják energikus természetüket, és még felnőttkorukban is sok mozgást és mentális stimulációt igényelhetnek.
Ezért fontos, hogy a kutyafajták sajátosságait figyelembe vegyük, amikor kutyát választunk, és tudjuk, mire számíthatunk az adott fajta esetében az energiaszint és a nevelési igények terén. Természetesen a kutyát már kölyökkortól kell tanítani a nyugalomra is, így a szabályokkal együtt egy temperamentumos, fiatal kutya is képes a nyugodt viselkedésre.”
Már kiskedvenceink is viselhetnek dizájner ruhákat, de vajon ki költ el rájuk 200-300 ezer forintot?
Örökbefogadás kontra kölyökkutya
Örökbefogadni egy kutyát gyönyörű, de lehet egyben kihívásokkal teli döntés is lehet. Az örökbefogadott kutyák sokszor „csomaggal” érkeznek, amely lehet korábbi rossz bánásmód, elhanyagoltság vagy akár egy traumás múlt. Viszont az oktató szerint az örökbefogadás előny is lehet, hiszen nem kell „túlélni” a kölyök- és kamaszkort, ahol a szobatisztaság, rágás, és folyamatos pörgés jellemzi még a kutyákat. Például egy idősebb ember mellé biztosan ésszerűbb választás egy már lenyugodott felnőtt kutya.
A tréner hangsúlyozza, hogy a türelem, a következetesség, és a befektetett energia a gazda részéről mindkét esetben kulcsfontosságú. „Amikor örökbefogadáson gondolkodunk, sokan a „szerelem első látásra” elvét követik. Az érzelmek nagy szerepet játszhatnak a döntésben, de érdemes figyelembe venni néhány fontos szempontot is. Fontos, hogy a kutya temperamentuma és igényei összhangban legyenek az életmódunkkal. Például, ha nem vagyunk aktívak, egy energikus, nagy mozgásigényű kutya kihívást jelenthet.
Az örökbefogadási folyamat során érdemes beszélgetni a menhely dolgozóival, akik ismerik a kutya előéletét és viselkedését, így jobban tudnak segíteni abban, hogy megfelelő választást hozzunk. A kutya temperamentumának és igényeinek ismerete elengedhetetlen ahhoz, hogy sikeres kapcsolatot építsünk ki vele. Az örökbefogadás előtt látogassuk meg többször a kutyát, vigyük el sétálni, foglalkozzunk vele, így pár alkalom után tisztábban láthatjuk, hogyan tudunk az adott kutyával együttműködni” - magyarázza Szabó Anikó.
A szakértő felhívja a figyelmet, hogy a legnagyobb hiba az örökbefogadott kutyát sajnálni. „Amikor hazaviszi a gazda, akkor éppen a legjobbra fordult a sorsa, és ott a lehetőség, hogy azonnal lefektessük a szabályokat számára, és »tiszta lappal« induljunk.
A kutyák pont abban a legcsodálatosabbak, hogy velünk ellentétben nem merengenek a múlton.
Az oktatás fontossága
Sok esetben a közös munka és kapcsolatépítés a gazda és a kutya között egyénileg is hatékony lehet. A szakértő szerint a legfontosabb, hogy a gazda megértse a kutya igényeit, és következetesen dolgozzon vele, legyen szó kölyökkutyáról vagy örökbefogadott kutyáról.
„Ha elakadunk a nevelésben, vagy csak egyszerűen tudatosan, jól akarjuk már az elejétől csinálni, és nem utólag a hibákat javítani, akkor érdemes szakember segítségét kérni. Keressünk egy jó kutyaiskolát, oktatót, aki minden téren ért a szakmájához. Itt segítséget kaphatunk a kölyökkori neveléstől kezdve egészen az esetleges traumás viselkedések okának megtalálásához, megoldásához is.
Az első két év valóban kulcsfontosságú a kutya fejlődése szempontjából, de sosem késő nevelni és kapcsolatot építeni egy idősebb kutyával sem. Az örökbefogadás kihívásokkal teli, de hihetetlenül jutalmazó élmény lehet, ha türelmesek vagyunk, és készek vagyunk alkalmazkodni a kutya egyedi igényeihez. Akár kölyökkutyát, akár idősebb kutyát fogadunk örökbe, a legfontosabb a következetes nevelés, a szeretet és a tisztelet, amelyek alapja minden sikeres kapcsolatnak.”