Soha nem hittem volna, hogy egyszer Mexikó lesz az otthonom - beszélgetés Müller Bernadettel, aki idegenvezetőként kezdett új életet

tegnap 09:31
A napfényes Mexikóban kezdett új életet Müller Bernadett, aki ma már főállású idegenvezetőként dolgozik
A napfényes Mexikóban kezdett új életet Müller Bernadett, aki ma már főállású idegenvezetőként dolgozik
Fotó: GLAMOUR Hungary

Müller Bernadettet már az itthoni, sikeres pályafutása alatt is vonzotta a mexikói kultúra. A több éves ingázást követően végül a Karib-tenger partján találta meg számításait. Milyen út vezetett idáig, hogyan élte meg az életközepi karrierváltást, milyenek az ottani mindennapok, mik a legszokatlanabb vagy a legszerethetőbb dolgok tízezer kilométerre innen?

Bár a Covid-járvány alatt inkább a hazaköltözés jellemezte a külföldi munkavállalók táborát Magyarországon, Müller Bernadett mégis ebben az időszakban döntött úgy, hogy hat év ingázást követően felszámolja a kétlaki életet és kamasz fiával egyedülálló anyaként Mexikóba teszi át a székhelyét.

Bernadett az idegenvezetésben találta meg új hivatását, ami egyszerre jelent számára kihívást és örömet, noha nem volt teljesen idegen számára a környezet, évek óta ismeri a helyi viszonyokat, ami segítségére volt a zökkenőmentesebb integrációban.

A sors és a véletlenek találkozása

Bernadett nem hisz a véletlenekben, szerinte bizonyos szempontból a sorsunk előre meg van írva, így mindig benne lógott a levegőben, hogy a családi hagyományokat követve egyszer eljöhet a pillanat, amikor ő is az amerikai kontinens felé veszi az irányt. Nagyapja annak a mintegy kétszázezer embernek az egyike, aki az 1956-os forradalom hatására az Amerikai Egyesült Államokba emigrált, de a nála tíz évvel idősebb nővére is már harminchárom éve ott él, férje pedig mexikói származású, így tőlük már sokat hallott az ottani kultúráról.

2001-ben láttam meg először Mexikót. A nővéremet látogattuk meg édesapámmal Arizona államban és pár napra leautóztunk Mexikó csendes-óceáni partvidékére. Szerelem volt első látásra. Ugyanebben az évben ismertem meg a gyermekem apját, aki korábban tizenkét évet élt Mexikóban, az édesapja volt a magyar konzul Mexikóvárosban. Tervezgettük, hogy ha eljön az ideje, együtt jövünk vissza ebbe a mindkettőnk számára szerelemországba” - meséli Bernadett, aki négyévesen járt először a kontinensen.

glamour plusz ikon Kaland és környezettudatosság - Világjáró testvérek a tengerek védelmében: Marádi Ádám és Attila története

Kaland és környezettudatosság - Világjáró testvérek a tengerek védelmében: Marádi Ádám és Attila története

A motiváció megmaradt, de az azonnali költözés helyett az itthoni karrierjükre koncentráltak, komoly tapasztalatokat szereztek és üzleti sikereket értek el. Szép lassan felépítettek egy jól prosperáló, világcégeket is képviselő reklámügynökséget, emellett Bernadett belevágott az ingatlanpiacba, férje pedig egy ipari cégben is kipróbálta magát. Mindketten aktívan részt vettek egy vezető nemzetközi üzleti kapcsolatépítő szervezet működésében, ahol Bernadett fejlesztési igazgató lett.

Müller Bernadettnek Mexikó szerelem volt első látásra
Fotó: GLAMOUR Hungary

A spanyol nyelv ismerete alapkövetelmény

A 2013-as évtől kezdték el tervezni mexikói jövőjüket, alapos kutatómunkát követően a magas életszínvonal és élhetőség szempontjából is legmegfelelőbb nagyvárosra, Querétaro-ra esett a választásuk, ahova 2016-ban ki is költöztek az akkor kilencéves fiúkkal. „Úgy hozta az élet, hogy a férjemmel különváltunk, így a fiammal hazaköltöztünk, mert akkor még

spanyol nyelvtudás nélkül nehezen boldogultam volna ott egyedül.

Hiába beszélek angolul és németül, ide aktív spanyol nyelvtudás szükséges” – fejti ki Bernadett, aki nem szakadt el Mexikótól, évente többször is visszahúzta a szíve és a férjével is megmaradt a jó viszony.

Viszont a mexikóiak mindössze tizenkét százaléka beszél folyékonyan angolul, bár Mexikóváros egyes régióiban és a turisták által kedvelt területeken magasabb az angol nyelvtudás aránya, de az alapszintű spanyol nyelvtudás itt is szükséges. A sors fura fintora, hogy épp a pandémia alatt érezte újra úgy, végre eljött a pillanat. Anyagilag is megengedhette magának, hogy megvalósítsa álmait.

Most vagy soha alapon mindent feltett egy lapra, eladta, amit tudott és fiával együtt ismét belevágott a mexikói projektbe.Egy évet szántam a nyelvtanulásra és arra, hogy itt élve rájöjjek, mivel tudnék foglalkozni.

glamour plusz ikon Ízek, imák, szemétdomb és patkányok - Bali az Instagramon túl

Mexikó nem zárt be

Gyors beilleszkedésüket segítette, hogy a világjárvány kezdete óta Mexikó volt az egyik legfelkapottabb és legbefogadóbb ország, jóval szabadabb lett az élet a pandémia alatt, mint itthon. Voltak korlátozások, de nem zárt be az ország és egyike volt azon kevés helyeknek, amit teszt és oltás nélkül lehetett látogatni. Ez különösen vonzóvá tette az országot, azok számára, akik keresték a megfizethető, kevés korlátozással rendelkező úti célokat, de olyanok is nyitottak Mexikó felé, akik addig Ázsiát preferálták.

Hogy Bernadett számára a megoszló vélemények ellenére mi volt vonzó Mexikóban? Leginkább a helyiek élethez való optimista hozzáállása és vendégszeretete, ami szerinte szöges ellentéte a legtöbb magyar emberének. „A szembejövők rád mosolyognak és köszönnek az utcán vagy a boltban. Szinte mindenki kedves és túlságosan udvarias. A kocsiból nem üvölt ki és mutogat rád senki, ha épp nem tetszik neki, ahogy vezetsz” – foglalja össze a pozitív benyomásokat Bernadett.

Tapasztalatai szerint még a legkisebb falvakban is tudják, hol van Magyarország, a tehetősebbek jártak is Budapesten, látták a Halászbástyát, ittak már pálinkát.

glamour plusz ikon Hiába menekültem el a világ legszebb helyére, a mentális nehézségeim itt is utolértek

Hiába menekültem el a világ legszebb helyére, a mentális nehézségeim itt is utolértek

Kultúrsokk, társadalmi különbségek

Természetesen tisztában van azzal a közhiedelemmel, miszerint Mexikó veszélyes, nem túl kecsegtetőek a bűnüldözési statisztikák és alacsony a közbiztonság. Ezért Bernadett szerint érdemes alaposan utánanézni, hogy hogy melyik állam vagy város kerülendő. Ide tartoznak például a határmenti városok vagy Acapulco, de a legnagyobb turistaparadicsom, a maja városromokat rejtő Yucatan-félszigeten található Riviera Maya turisztikai és üdülőnegyed biztonságosnak számít.

Turistákból élnek, vigyáznak rájuk.

Engem Budapesten és más európai nagyvárosokban többször is kiraboltak, vagy ért már atrocitás, itt még sosem” – érvel Bernadett. Számára a félelem helyett inkább a kulturális különbségeket volt nehezebb megszokni. A legtöbb latin amerikai országhoz hasonlóan ugyanis a mexikóiak sem igazán tudnak nemet mondani és a pontosság sem az erényük. Ennek oka nem az elutasításban keresendő, egyszerűen nem akarnak megsérteni.

Bernadett Mexikóban találta meg a számításait
Fotó: GLAMOUR Hungary

Általában a késők is előkerülnek, de gyakran előfordul, hogy a megbeszélthez képest csak egy hét múlva, de mosolyogva, mintha mi sem történt volna. Ezzel együtt kell tudni élni. Szembeötlő különbség továbbá, hogy Mexikó egy nagyon fiatal nemzet, közel kétszáz éve ismerték el a függetlenségét. Emellett nagyon nagy a családon belüli kohézió, kérdés nélkül támogatják egymást a hozzátartozók. Ha már egy tehetősebb távoli rokon van a családban, akkor mindenkinek jut étel az asztalára.

glamour plusz ikon Dizájner kollaborációk – miért akarnak a divatházak egy szeletet a fast fashionból?

Dizájner kollaborációk – miért akarnak a divatházak egy szeletet a fast fashionból?

Mexikóban a lakosság nagy része megélhetési nehézségekkel küzd, de a társadalmi összetartásnak köszönhetően jellemzően a szegényebb rétegekből sem kerülnek tömegesen az utcára az emberek, pedig meglehetősen gyenge a szociális háló, problémás a nyugdíjrendszer és a legtöbben napidíjakból, alkalmi munkákból élnek.

Bármennyire is szegény valaki, nem koldul, inkább árul valamit az út szélén, jellemzően gyümölcsöt vagy házias ételt, de gyakori, hogy némi apróért lemossa az autódat a lámpánál.Itt is van középosztály és vannak szupergazdagok, akik valóban úgy élnek, mint a latin szappanoperákban, a mai napig van bentlakásos bejárónőjük. Vannak olyan üzleti negyedekkel, luxus divatházakkal bíró hatalmas metropoliszok is, mint az USA-ban.”

Mexikóban a statisztikák alapján is jó expatként élni. Feltörekvő iparágaival, laza, félig latin, félig európai attitűdjével kifejezetten csábító a külföldiek számára. A helyiek barátságos, türelmes, befogadó és elfogadó emberek hírében állnak mind a külföldiek, mind más nézetek elfogadásában.

Az iskolarendszerre nincs panasz

Milyen egy kamasz fiúval nekivágni a nagyvilágnak? Bernadett tapasztalatai szerint a fia nagyon szereti az ottani iskolai közeget. „Már úgy nőnek fel, hogy tisztelik az idősebbeket, a tanárokat és a tanárok is a gyerekeket. Az iskolában üzleti intelligenciát is tanulnak és a családokat is komolyan bevonják a közösségi életbe, de nagyon jó az ösztöndíj rendszerük is. A fiam kiskora óta sokat utazott velünk, eléggé nyitott és befogadó. Ott van otthon, ahol a volt férjem és én vagyok. Nem helyfüggő”- mondja Bernadett.

Tapasztalatai szerint többen úgy próbálnak itt szerencsét, hogy a nyaralás alkalmával beleszeretnek ebbe a hihetetlen természeti szépségekkel és mágikus kultúrával rendelkező országba és egyszerűen itt ragadnak. Bernadett elmondása alapján Mexikóban leginkább vállalkozónak vagy az alkalmazotti pozíciók esetében felső vezetőnek jó lenni.

Bár a mexikói élet olcsónak tűnhet, főleg az újonnan érkező dollárban vagy euróban keresők számára, de akik pesóban kapják a fizetésüket, azoknak az élet egyre drágább, mivel például a digitális nomádok őrült tempóban verik fel a helyi árakat és bérleti díjakat. A mindennapi élet itt sem olcsó, az alapbérek sem túl magasak, egyes államokban mindössze nyolcvanezer forint körül jár a minimálbér.

A migrációs ügyintézés itt sem leányálom, fel kell készülni arra, hogy akár napokat is eltölthetünk várakozással a hivatalban, a hivatalos dokumentumok hitelesített fordításait pedig már otthon be kell szerezni. Ajánlott migrációs ügyintézőt megbízni a lebonyolítással. „A magyarok közül is sokan feladják pár hónap után, mert nehezen lehet megszokni a »majd holnap« életérzést” – jegyzi meg Bernadett, aki szerint kitartónak kell lenni, de általában idővel úgyis megoldódik minden.

Csak itt bónuszként állandóan szól a zene és jó az idő.

glamour plusz ikon Kovács Eszter, a Mat On The Moon alapítója: „Rengeteg erő szabadul fel, amikor nem állsz magaddal háborúban”

Kovács Eszter, a Mat On The Moon alapítója: „Rengeteg erő szabadul fel, amikor nem állsz magaddal háborúban”

Biztos pont a magyar turistáknak

Az első időszakban Bernadettnek is hiányoztak a tipikus hazai ízek, a család, a barátok. De a pandémia alatt ők is az online világra váltottak, így mindenkivel tud aktív napi kapcsolatot ápolni, a gasztrohonvágyat pedig tompítja a mexikói konyha varázslatos sokszínűsége. Ők is teljesen átálltak a helyi ételekre.

Édesanyám főztje, a balatoni hekk, a lángos, a finom borok mindig jól esnek. Évente egyszer, nyáron, mikor hazamegyünk, már előre leadom a rendelést a menüre” – mondja Bernadett. Nekik csak nyáron van lehetőségük hazalátogatni az iskolai szünet és a munka miatt, mivel az új szakmájában a tél jelenti a főszezont.

Bernadett főállású idegenvezető lett Mexikóban
Fotó: GLAMOUR Hungary

Ahhoz, hogy mexikói idegenvezetőként dolgozhasson el kellett végeznie a Mexikói Turisztikai Hivatal által előírt egyéves, költséges képzést, aminek a végén egy spanyol nyelvű vizsgát is le kellett tennie. Ma Bernadett tehát ott él és dolgozik, ahova mások nyaralni járnak. Megvalósította önmagát, megtalálta álommunkáját, magyar turistáknak szervez helyi kirándulásokat cégtársával, Ligeti Bernadettel, aki több éve él a Karib-térségben.

Ma már a két Betty Cancúnban és Playa del Carmenben teljeskörű ügyintézéssel várja az ide érkező magyarokat. És hogy mit keresnek leginkább a magyarok a nyaralás során, mik a legnépszerűbb szolgáltatások? Az eddigi tapasztalatok alapján elsősorban a magyar nyelvű asszisztenciát keresik, hogy számíthatnak valakire.

glamour plusz ikon Elvándorlás kontra itthoni lét, körkép a külföldre távozott magyar fiatalság körében

Elvándorlás kontra itthoni lét, körkép a külföldre távozott magyar fiatalság körében

Bernadették szolgáltatásába beletartozik, hogy igény esetén kimennek a turistákért a reptérre, segítenek a szállodába való becsekkolásnál, intézik a reptéri transzfert és elviszik őket a főbb látnivalókhoz, egy vagy félnapos kirándulásokat szerveznek például az UNESCO Világörökség listáján is helyet kapott maja romvárosba, Chichen Itza-ra, Tulumba, a coba-i régészeti lelőhelyre.

A legközkedveltebb magyar nyelvű szórakozási lehetőségek közé tartozik például a cetcápával, delfinekkel vagy teknősökkel való úszás, a búvárkodás, horgászat, katamaránnal való hajókázás a Karib-tengeren és természetesen kihagyhatatlan a gasztrotúra is.