A nagyszüleink egész életükben egy helyen dolgoztak, de mi a helyzet velünk? Mikor kell váltanunk?

Onnan tudjuk, hogy jó helyenvagyunk, hogy az adott munkában eltöltött idő alatt többek lettünk, mint akkor voltunk,amikor oda mentünk
Onnan tudjuk, hogy jó helyenvagyunk, hogy az adott munkában eltöltött idő alatt többek lettünk, mint akkor voltunk,amikor oda mentünk
Fotó: Shutterstock

Mikor jön el a váltás ideje? Honnan tudjuk, hogy mikor kell új állás után nézni? Várjunk még, hátha változik a helyzet a munkahelyen? Vagy az első rossz nap után szedjük a holminkat, mondván itt már úgysem lesz jobb? Minden jel arra utal, hogy a legtöbben rosszkor váltunk, és ebből csak újabb problémák következnek. Nézzük, hol hibázunk, és hogyan javíthatunk a saját pozícióinkon.

Sosem fogom elfelejteni, amikor gyakornok újságíró voltam egy gazdasági magazinnál, és arra kért az akkori szerkesztőm, hogy készítsek interjút egy HR-szakemberrel arról, hogy vajon mennyi időt töltenek egy munkahelyen az emberek. Megtudtam, hogy akkor, vagyis 2016-ban egy munkavállaló átlagosan öt évet töltött egy pozícióban, ami egy átlagos számnak tűnt.

Nem igazán lepett meg a szakértő válasza, az már sokkal inkább, hogy elárulta, az előzetes kutatások szerint 2023-ban egy ember átlagosan kilenc hónapot fog tölteni egy munkahelyen. Ezt megjegyeztem, és kíváncsian vártam, vajon igaza lesz-e a HR gurunak. A jövőt – pontosabban már a múltat – érintő szám közel áll a valósághoz. A munkavállalók évről évre gyakrabban váltanak munkahelyet, a legfrissebb kutatások szerint egy személy átlagosan egyetlen évet tölt egy pozícióban, mielőtt új állást keres.

De mi áll ennek a hátterében? Mi magyarázza, hogy két generációval korábban, nagyszüleink idejében egy egész életen át egyetlen munkahelyen dolgoztak az emberek, ma pedig évente váltanak? Ki a hunyó? Aki azt hinné, hogy a munkaadóban van a hiba, téved. Aki pedig úgy gondolja, hogy velünk, alkalmazottakkal van gond, még inkább téved. A magyarázat egyszerű: mindannyian álommunkát keresünk, és ennek érdekében képesek vagyunk gyorsan váltogatni a korábbi munkahelyeket, csak hogy megtaláljuk azt a céget, ahol igazán jól érezzük magunkat.

Friss felmérés mutatta meg, hogy a magyar munkavállalók nagy számban terveznek munkahelyet váltani a következő évben
Fotó: Shutterstock

A többség elégedetlen a jelenlegi munkájával

Sokunk számára az ideális munkahely még mindig egy álomkép: egy hely, ahol megbecsülnek bennünket anyagilag és szakmailag, ahol a képességeinket megfelelően használják, és ahol a magánéletünk sem sínyli meg a munkát. De vajon létezik ilyen munkahely? A SkillX Technologies Zrt. friss felmérése alapján a magyar munkavállalók jelentős része még mindig kergeti ezt az álmot, és nagy számban terveznek munkahelyet váltani a következő évben. Talán nem meglepő, hogy

a mai alkalmazottak egyharmada jelenleg is új munkát keres, míg ugyanennyien fontolgatják a munkahelyváltást

Sok tényező ösztönözhet munkahelyváltásra, az egyik ilyen az anyagi megfontolás
Fotó: Shutterstock

Vagyis a munkavállalók többsége elégedetlen jelenlegi pozíciójával, pontosabban a fizetéssel, a munka-magánélet egyensúllyal és a fejlődési lehetőségekkel. Az is kiderült, hogy a munkavállalók többsége (69%) úgy érzi, jelenlegi munkájában nem használja ki maximálisan képességeit. Ennél is sokkolóbb a tény, amely szerint minden ötödik ember egy a képességeinél alacsonyabb szintű munkát végez.

Ez alapján meglepő, hogy milyen sokan (77.7%) szeretnék fejleszteni magukat annak érdekében, hogy magasabb pozícióban dolgozhassanak a jövőben. A többség számára az álommunka egyenlő egy olyan munkakörrel, amelyben kamatoztathatja tudását, legyen szó reál, humán, kreatív vagy egyéb más képességekről. Például egy felszolgáló miért érezné jól magát a tányérok szervírozásakor, miközben mesterien főz, mégsem ő végzi ezt a feladatot a munkahelyén.

A jó váltás titka

Meglehet, a legtöbbek akkor váltanak, amikor egy személyes konfliktusba kerülnek a munkahelyen. A pszichológia szerint azonban ennél láthatóbb jelek utalnak arra, hogy eljött a munkahelyváltás ideje. Ilyen a krónikus stressz és kimerültség, az érdeklődés hiánya és motivációvesztés, az elégedetlenség a munkakörnyezetben és a legsúlyosabb, az egészségügyi problémák.

Az álommunka fogalma mindenkinek mást jelent, de vannak bizonyos közös vonások és jellemzők, amelyeket érdemes észben tartani
Fotó: Shutterstock

Hiába adott minden további feltétel, mint a magas juttatás, a munkahely kedvező lokációja vagy adott esetben a munkahelyi barátok, ha többször tapasztalunk negatív, mintsem pozitív érzelmeket, akkor bizony jó okunk van a váltásra. Már csak az a kérdés, hogy mi alapján keressünk új munkát, ahol valóban jól érezhetjük magunkat, amely már egészen közel áll a nagybetűs álommunkához? Marosi László, a SkillX Technologies Zrt. alapító-vezérigazgatója szerint a munkaadóknak és a munkavállalóknak egyaránt aktív szerepet kell vállalniuk az álommunka elérésében.

A munkaadók számára fontos üzenet, hogy a készségek és az ambíciók figyelembevétele növeljék a munkavállalók elkötelezettségét és elégedettségét. A munkavállalók pedig az önismeretük és képességeik fejlesztésével teremthetnek maguknak jobb esélyt a saját álommunka érdekében. A cél érdekében tehát nem elég hosszan keresgetni az állásajánlatok között,

mindenekelőtt egy jó felettes és kellő önbizalom szükséges ahhoz, hogy tudjuk, érdemes maradni egy munkahelyen.

Te megtaláltad már az álommunkád?

Az álommunka fogalma mindenkinek mást jelent, de vannak bizonyos közös vonások és jellemzők, amelyeket érdemes észben tartani. Az álommunka az, ahol nemcsak anyagilag, hanem szakmailag és személyesen is elégedettek vagyunk, ahol úgy érezzük, hogy egyensúlyban van a foglalkozásunk és a magánéletünk, ahol megbecsülést és elismerést kapunk, és ahol továbbfejleszthetjük saját képességeinket.

Onnan tudjuk, hogy jó helyen vagyunk, hogy az adott munkában eltöltött idő alatt többek lettünk, mint akkor voltunk, amikor oda mentünk. Ahol ezt megtaláljuk, ott van a mi helyünk. De ahhoz, hogy ezt egyszer valóban megtaláljuk, ismernünk kell önmagunkat, saját képességeinket és céljainkat, amennyiben ezekkel tisztában vagyunk, akár még a negatív munkavállalói statisztikán is változtathatunk.

Tipp: Jobban megismerheted önmagad az ingyenes, szakértők által összeállított képesség- és karrierfelmérő teszttel, és felfedezheted azokat a munkaköröket, foglalkozásokat, amelyekben a tehetséged kihasználásával igazán boldog és sikeres lehetsz!