Karácsony márciusig? Nem vagy egyedül, ha nem szeded le a fát vízkeresztkor - ezek a szokások hódítanak világszerte
Hivatalosan vízkereszt ünnepével zárul a karácsonyi ünnepkör. Gáspár, Menyhért és Boldizsár megérkezésével sok helyen a fát is leszedik. Ám már a vízkereszti fabontók is vitatkoznak, hogy pontosan melyik nap. Amerikában gyakorta az újévet sem várják meg a fával, a kelta és bizonyos tekintetben a keresztény hagyományok pedig akár február elejéig is tartanák a karácsonyfát.
A vélemények tehát eltérőek, ám abban egyetértés mutatkozik, hogy a legújabb, influenszerek által terjesztett trend, hogy már december 25-én este kerüljenek dobozba a díszek, kevés embernek tetszik.
Bár az Egyesült Államok a karácsony tizenkét napja bűvöletében él, számosan nem vízkeresztkor szedik le a karácsonyfát. Sőt, New York ikonikus fáját a Rockefeller Centernél is tovább tartják: az idén január 12-én bontották le. Hiába esik január 6-ra vízkereszt, az utána lévő vasárnapot még vallási körökben is hozzá szokás számítani az ünnephez, tehát nem igaz, hogy hatodikán kötelező leszedni a fát.
Nemzetközi szokások
Amerikában alapvetően korábban bontják a karácsonyfát, mint Európában, köszönhetően valószínűleg annak, hogy a tengerentúlon nem igazán ismerik az adventi díszítést, hanem többnyire hálaadás után felállítják a fát, így biztosítva az ünnepi hangulatot. Így érthető, ha sokan már december végére is telítődnek a fények, csillogó gömbök, csillagok és masnik látványától. Mindez egybecseng az „új év, új én” mottóval, így sok amerikai december 30-án vagy 31-én bontja a fát, hogy az új évvel új kinézetű lakása az új kezdetet szimbolizálhassa.
Ráadásául az illetékes amerikai tűzoltósági szervezet minden évben felhívja a figyelmet, hogy mivel a karácsonyfa az egyik elsődleges oka a házakban előforduló tűzeseteknek (évente kétszáz otthon gyullad ki a fa miatt), ezért a karácsony utáni héten ajánlják leszedni a fát. Az Amerikai Karácsonyfa Szövetség közleményei is arról tanúskodnak, hogy az elszáradó fák túl nagy kockázattal bírnak.
Az óceán innenső partján a vízkereszti vagy az azt követő fabontás a legelterjedtebb. Az olaszok és spanyolok talán a leghagyománytartóbbak, de közöttük is két csoportra oszthatók a vízkereszti fabontók. Az egyik január ötödikét, a másik január hatodikát tekinti kötelező időpontnak a szenteste és karácsony napja dichotómiájának megfelelően.
Mivel hivatalosan vízkereszt után kezdődik a farsang a keresztény kultúrkörben, ezért meglepő lehet, hogy még vallásos családoknál is előfordul: a fa egészen február másodikáig, Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepéig áll.
Bár az angolszászok hagyományok szerint a vízkereszt után tartott fa balszerencsét hozhat, a kelta szokások nagyban támogatják a fa februárig való megtartását. A keltáknál és a germánoknál ismert a téli napforduló ünneplése december 21-től egészen február 1-ig tart, amely a tél és a tavasz közötti félidő emlékezetes napja. És erről nem is lehet jobban megemlékezni, mint a karácsonyfa lebontásával.
Magyar hagyományok
Tehát mondhatni ahány ház, annyi szokás. Érdekes módon még sincs olyan vérre menő vita a karácsonyfa leszedésének időpontját illetően, mint felállításakor. A magyar hagyományok a december 24-i fadíszítést diktálják, hiszen az angyal aznapra hozza meg a fát és rakja alá az ajándékokat.
Ezt a kisgyerekes szülők, ha meg tudják oldani például a nappali adott részének lefüggönyözését, akkor időhatékonyság miatt általában egy-két nappal előrehozzák, a nagyobb gyerekes családok pedig már együtt díszítik a fát huszonvalahányadikán. Az elmúlt években az amerikai filmek hatására Magyarországon is egyre terjed, hogy jóval korábban állítják fel a karácsonyfát. Ez a fajta kultúraütközés komoly vitákat generál, amely általában azzal zárulnak, hogy
mindenki úgy tesz, ahogy neki tetszik.
A közösségi média szerepe
A túlzott individualizmus is válhat azonban kevéssé helyeselhető trenddé. Az Instagramon és a TikTokon az az influenszerek által diktált új trend, hogy rögtön a karácsonyi ünneplés után lebontják a fát. A december 26-27. a leggyakoribb (karácsony másnapja az Egyesült Államokban nem ünnepnap), de már olyan influenszert is találni, aki december 25-én este elpakol mindent.
Az erről készült videójában elismeri, hogy ez valóban egy „kicsit” korainak tűnhet, de hivatásos tartalomgyártóként nem engedhet meg magának, hogy karácsony után is fennhagyja a díszesítést, mivel azok nem egyeznek a téli hangulatú videók designjával. És a tartalomkészítés a legritkább esetben zajlik úgy, hogy egy hirtelen ötlet néhány óra alatt kész, vágott videóként már fenn is van a neten.
A hozzászólások egyértelműen Grincsnek bélyegezték az influenszert, megállapítva, hogy a karácsony 12 napja nem véletlenül szokás. Ugyanakkor karácsony után néhány nappal megszaporodtak a fabontó videók a közösségi médiában, és néhányan már félelmüknek is hangot adtak, mi lesz, ha az egyébként érhető munkaszervezési indokok miatt történő karácsonyfa leszedő videók olyan trenddé válnak, amely végletesen megváltoztatja és kiüresíti az ünnepet.
A vélemények szerint sokan tartják ezt valós veszélynek, a többség mégis úgy véli, hogy a fa díszítési és leszedési időpontja már most is annyira diverz, hogy ez a szokás legfeljebb egy újabb választható időpont lesz a következő években.