Dr. Meskó Bertalan: Az egészségügy egy olyan piramisra épül, amit mesterséges intelligencia nélkül nem fogunk tudni működtetni
Vajon mennyire lesz meghatározó szerepe az egészségügyben a mesterséges intelligenciának és a különböző technológiai innovációknak? Nem is kell olyan sokat várni, hogy a jövőben egy teljesen új szemlélet legyen meghatározó, aminek az alapja a mesterséges intelligencia.
Dr. Meskó Bertalan, The Medical Futurist Institute orvosi jövőkutatója a téma kapcsán megpróbál világos és átlátható képet adni arról, hogyan képzeljük el ezzel kapcsolatban a jövőnket.
A piramis csúcsa az AI-ban rejlik
„A mesterséges intelligenciának jelentős szerepe van az egészségügy területén. Már napjainkban is rengeteg olyan feladat van, ami vagy adatalapú, vagy repetitív” – magyarázza dr. Meskó Bertalan. A szakember azt vallja, hogy az emberi erőforrás óriási pocsékolása az, hogy bizonyos repetitív feladatokat olyan szakemberek végeznek, akik nagyon sok évet tanultak.
Az AI-nak az a potenciálja, hogy ezeket a feladatokat átvegye, tehát automatizálja, és ezzel rengeteg energiát, fókuszt, erőforrást, időt szabadítson fel az egészségügyi dolgozók számára.
A hajszolás kultúráját éljük és kevés dolog van, ami olyan bűnös, mint lustának lenni - ám ez a produktivitási kényszer se nem normális, se nem fenntartható
Szerinte ennek megléte orvosi szemszögből mindenképp potenciált jelent. Ha megvizsgáljuk a kérdést a betegek és a döntéshozók szemszögéből, ott is kirajzolódik, hogy olyan nagy mennyiségű adattal kell dolgozni egy átlag kórkép menedzselésénél, diagnózisánál és kezelésénél is, amire egyre kevésbé vagyunk alkalmasak emberként, az emberi agy egyre kevésbé alkalmas arra hogy ezeket mind befogadja és elemezze.
Ezért van szükség az AI-ra mint technológiára, hogy segítsen az adatok szintetizálásában, értelmezésében, elemzésében. Összefoglalva, az egészségügy egy olyan piramisra épül, ami adatalapú, amit az AI segítsége nélkül nem fogunk tudni működtetni.
Szorosabb lesz a beteg és orvos közötti viszony?
Felmerül a kérdés, hogy a jövőben hogyan lehet még jobban beintegrálni a mesterséges intelligenciát az egészségügyi ellátásba? Az orvosi jövőkutató álláspontja alapján több dolog is kell ehhez, az egyik legfontosabb egy olyan szabályozás lenne, ahol a szabályzók értik a technológia alapjait, és olyan szabályozást alkotnak, amivel ezeket reálisan be lehet hozni a mindennapi gyakorlatba.
„Mi a The Medical Futurist-nál leginkább az amerikai szabályzót szoktuk elemezni. Messze ők a legfejlettebbek ezen a téren, több publikációnk is van a Food and Drug Administration-ről, arról, hogy ők hogyan szabályozták eddig a mesterséges intelligenciát. Ez egy olyan szabályzás, amit alkottak, amivel megoldható az AI alapú orvostechnológiák szabályozása. A nagy kihívást jelenleg az jelenti, ha egy technológiát leszabályozunk, és a technológia adaptív AI-ra épül, annak minden döntéssel változik az algoritmusa.