Hogyan képes egy „köszönöm” megváltoztatni a mindennapokat? - Ezért fontos hálát érezni
Szeptember 21-én világszerte a hála napját ünnepeljük, immáron ötvenkilencedik alkalommal. Az ENSZ 1965-ös Hawaii-szigeteki találkozóján született meg a döntés, hogy a hála, mint az emberi élet egyik alapvető érzelme, megérdemli, hogy évente kiemelt figyelmet kapjon.
A kezdeményezés célja, hogy ráirányítsa a figyelmet, hogy milyen hatalmas pszichológiai ereje van a hálának, és hogyan befolyásolja pozitívan az emberek életét. Azóta szeptember 21-én, a békenap mellett, a hála fontosságát is ünnepeljük, valamint emlékeztetjük magunkat és másokat ennek az érzésnek az értékére. Czuppon Zsuzsanna, óvodapszichológus, life coaching pszichológus és tanácsadó szakpszichológus segítségével beszélgettünk a hála fontosságáról.
Hálát adni
A hála egy mély érzelem, amely köszönetet és elismerést fejez ki, amikor valamilyen pozitív cselekedet ér minket, legyen az egy kedves gesztus, segítség, vagy akár egy élethelyzet. A hála nem csak más emberek iránt irányulhat, hanem saját eredményeinkért is érezhetjük, például egy kemény munka beteljesülése után. Ez az érzelem lehet röpke, pillanatnyi, de tartós is,mondjuk egy hosszú távú kapcsolatban, vagy egy jelentős életesemény kapcsán.
A hála lehet az elismerés érzése is, amit másoktól vagy saját magunktól kapunk, és nem feltétlenül tárgyi jellegű értékre utal. Leggyakrabban azonban a hálánkat mások felé fejezzük ki. Ez az érzés segít pozitívan tekinteni az életre, fenntartani az optimista életképet, és megőrizni az egészséges jövőképet. Céljaink és emberi kapcsolataink kiemelkedő szerepet játszanak ebben, mivel ezek egymást erősítve növelik a boldogság érzését és hozzájárulnak a lelki és mentális jólétünkhöz.
A hála pszichológiai hatásai
Czuppon Zsuzsanna pszichológus kiemelte, hogy a hála segíti a pozitív érzelmek – például az öröm és a szeretet – megélését, miközben csökkenti a negatív érzelmek, mint a szorongás és a harag előfordulását. „A hála fokozza a dopamin és a szerotonin termelődését, amelyek az örömérzetért felelősek” - magyarázza a szakértő, majd kifejti Barbara Lee Fredrickson amerikai professzor hálával kapcsolatos elméletét is.
A Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem pozitív érzelmek és pszichofiziológiai laboratóriumának vezető kutatója szerint ugyanis a pozitív érzelmek, mint a hála, kitágítják a gondolkodást, segítenek hatékonyabb megküzdési stratégiákat találni, ezáltal csökkentve a stresszt és növelve a mentális ellenálló képességet. Czuppon Zsuzsanna továbbá azt is hozzáfűzte, hogy a hála gyakorlása csökkenti a kortizolszintet, ami közvetlenül hozzájárul a stressz csökkentéséhez és az érzelmi stabilitás növekedéséhez.
„Kutatások kimutatták, hogy a hálás emberek alacsonyabb kortizolszinttel rendelkeznek, ami hosszú távon javítja a testi és lelki egészséget. Emellett a hála gyakorlói gyakrabban használnak adaptív megküzdési stratégiákat, mint például a problémamegoldás, a pozitív újraértékelés vagy a társas támogatás keresése.
A hálára való összpontosítás segít abban, hogy kevesebbet foglalkozzanak a problémáikkal és inkább az életük pozitív aspektusaira koncentráljanak.
Magyarázza a pszichológus, aki arról is beszél, hogy pozitív újraértékelés által, az emberek képesek a nehéz helyzetekből tanulni, és hosszú távon csökkenteni a pszichológiai distresszt.
„Ez a perspektívaváltás szintén hozzájárul a stressz csökkenéséhez, mert segít az egyéneknek az életük eseményeit tágabb összefüggésben látni. A hálát gyakorlók gyakran tapasztalják, hogy életük kiegyensúlyozottabb és teljesebb, ami javítja pszichológiai jól-létüket” - hívja fel a figyelmet a szakember, aki szerint a hálás emberek inkább a jelenre összpontosítanak, és kevésbé aggódnak a múlt vagy a jövő miatt.
Mindennapi hála
A pszichológus kiemeli még, hogy a jelen pillanatra való fókuszálás növeli a tudatos jelenlétet (mindfulness), ami segít csökkenteni a szorongást és a stresszt, és arra is felhívja a figyelmet, hogy a hála gyakorlása lehetővé teszi, hogy jobban élvezzük a pillanatot anélkül, hogy a múltbeli gondokon vagy a jövőbeli aggodalmakon rágódnánk, de azt is kihangsúlyozza, hogy:
a hála javíthatja az önértékelést is.
Amikor az emberek hálát éreznek az életük pozitív dolgaiért, például a társas támogatásért vagy az elért sikerekért, gyakran magasabb önbecsülést tapasztalnak. Ez az önbizalom-növekedés megkönnyíti a kihívásokkal való szembenézést, mivel kevésbé érzik magukat elnyomottnak vagy kiszolgáltatottnak. „A magasabb önértékelés és önbizalom segít abban, hogy kevesebb stresszt éljenek át, mert nagyobb kontrollt éreznek az életük felett, és kisebb eséllyel tartanak egy problémát megoldhatatlannak” – fűzi hozzá még a szakértő.
„A társas támogatás hatása kétszeresen is érvényesül: egyrészt az érzelmi támogatás csökkenti a szorongást, másrészt a gyakorlati segítség lehetőséget nyújt arra, hogy az egyén ténylegesen megoldja a problémáit. A hála kifejezése és fogadása így fokozza a kapcsolatok erejét, ami közvetetten csökkenti a stresszt és javítja a mentális egészséget” - folytatja Czuppon Zsuzsanna.
Nem utolsó sorban pedig a hála növeli az önértékelést. Azok, akik gyakran éreznek hálát, általában elégedettebbek önmagukkal és az életükben betöltött szerepükkel, így magasabb életminőséget élveznek. Ahelyett, hogy folyamatosan másokhoz hasonlítanák saját helyzetüket, inkább azt értékelik, amivel már rendelkeznek, és ezzel elégedettek.