Hogyan képes egy „köszönöm” megváltoztatni a mindennapokat? - Ezért fontos hálát érezni

2024. szeptember 21.
hala-vilagnapja-glamour
Legyél hálás azért, amid van, minden egyes nap
Fotó: Gajus/Getty Images

Szeptember 21-én világszerte a hála napját ünnepeljük, immáron ötvenkilencedik alkalommal. Az ENSZ 1965-ös Hawaii-szigeteki találkozóján született meg a döntés, hogy a hála, mint az emberi élet egyik alapvető érzelme, megérdemli, hogy évente kiemelt figyelmet kapjon.

A kezdeményezés célja, hogy ráirányítsa a figyelmet, hogy milyen hatalmas pszichológiai ereje van a hálának, és hogyan befolyásolja pozitívan az emberek életét. Azóta szeptember 21-én, a békenap mellett, a hála fontosságát is ünnepeljük, valamint emlékeztetjük magunkat és másokat ennek az érzésnek az értékére. Czuppon Zsuzsanna, óvodapszichológus, life coaching pszichológus és tanácsadó szakpszichológus segítségével beszélgettünk a hála fontosságáról.

Hálát adni

A hála egy mély érzelem, amely köszönetet és elismerést fejez ki, amikor valamilyen pozitív cselekedet ér minket, legyen az egy kedves gesztus, segítség, vagy akár egy élethelyzet. A hála nem csak más emberek iránt irányulhat, hanem saját eredményeinkért is érezhetjük, például egy kemény munka beteljesülése után. Ez az érzelem lehet röpke, pillanatnyi, de tartós is,mondjuk egy hosszú távú kapcsolatban, vagy egy jelentős életesemény kapcsán.

glamour plusz ikon „Minden áldott nap, amikor lefekszem hálás vagyok" - interjú Borbély Alexandrával

Megszólalt férjéről, Lőrincről a gyönyörű Várkonyi Andrea

A hála lehet az elismerés érzése is, amit másoktól vagy saját magunktól kapunk, és nem feltétlenül tárgyi jellegű értékre utal. Leggyakrabban azonban a hálánkat mások felé fejezzük ki. Ez az érzés segít pozitívan tekinteni az életre, fenntartani az optimista életképet, és megőrizni az egészséges jövőképet. Céljaink és emberi kapcsolataink kiemelkedő szerepet játszanak ebben, mivel ezek egymást erősítve növelik a boldogság érzését és hozzájárulnak a lelki és mentális jólétünkhöz.

A hála pszichológiai hatásai

Czuppon Zsuzsanna pszichológus kiemelte, hogy a hála segíti a pozitív érzelmek – például az öröm és a szeretet – megélését, miközben csökkenti a negatív érzelmek, mint a szorongás és a harag előfordulását. „A hála fokozza a dopamin és a szerotonin termelődését, amelyek az örömérzetért felelősek” - magyarázza a szakértő, majd kifejti Barbara Lee Fredrickson amerikai professzor hálával kapcsolatos elméletét is.