„Nagyon gyorsan gondolkodom, de lassan érzek” - Szily Nórával dr. Gyurkó Szilvia beszélgetett
Folytatódik a GLAM Talks with Szily Nóra, a GLAMOUR legújabb exkluzív mélyinterjú-videósorozata, amelyben a magyar média egyik legismertebb műsorvezetője inspiráló vendégekkel beszélget az élet mindennapi kihívásairól, sikerekről és kudarcokról.
Szily Nóra vendége ezúttal dr. Gyurkó Szilvia, a Hintalovon Gyermekjogi Alapítvány alapító gyermekjogi tanácsadója, a magyarországi gyermekvédő mozgalmak egyik legmeghatározóbb aktivistája. A beszélgetés során többek között arra is felhívja a figyelmet, hogy a gyermekjogok nem csupán jogszabályok gyűjteményei, hanem egy olyan világnézet, amelyben mindig a gyerek áll a középpontban.
A Hintalovon Alapítvány az elmúlt években dinamikusan növekedett, Gyurkó Szilvia pedig az operatív vezetői szerepből fokozatosan a szakmai munka felé fordult. „A gyerek most gyerek. Nincs ideje kivárni tízéves távlatokat, vagy bármiféle rendszerszintű és társadalmi változásokat” – mondja a jogász, utalva arra, hogy a civil szervezetek munkájához nemcsak kitartás, hanem egyfajta „türelmetlenség” is szükséges, hiszen az azonnali segítség kulcsfontosságú. Ha lát egy feladatot, igyekszik megoldani – az alapítvány is így született, hiszen Magyarországon hatalmas szükség volt egy ilyen szervezetre.
Szily Nóra: „A depresszióval az emberek külső szemlélőként nem tudnak mit kezdeni”
Az interjú során dr. Gyurkó Szilvia személyes történetéről is mesél. Édesanyja hirtelen halála, és az évekig tartó terápia mind hozzájárult ahhoz, hogy ma az egyik legkitartóbb gyermekjogi aktivistaként ismerjük: ő tanította meg arra, hogy az élet és a világ sokkal több, mint ami az orrunk előtt van – törekedni kell arra, hogy folyamatosan tanuljunk, olvassunk és nyitottak legyünk. Bár nem volt lehetősége felsőfokú végzettséget szerezni, ezt az értékrendet mégis mélyen beépítette Szilvia személyiségébe.
Gyerekre való hivatkozással nem szabad fenntartani egyetlen olyan kapcsolatot sem, ami már nem működik
„Nagyon gyorsan gondolkodom, de lassan érzek” – fogalmazza meg személyiségének egyik legnagyobb kihívását. Míg szakmai és racionális döntéseit magabiztosan hozza meg, az érzelmek terén meg kellett tanulnia, hogyan kezelje azokat.
Gyermekként komoly elvárásokkal szembesült, sokáig azt hitte, hogy a boldogságot ki kell érdemelni, a szeretet és elfogadás pedig nem jár ingyen. Hosszú évek munkájába telt, mire rájött, hogy az élet öröm is lehet – és megengedheti magának, hogy belemerüljön.
Ma már bátrabban hoz radikális döntéseket, hiszen tisztában van önmagával és a céljaival. „Negyven felett már nem kell bizonyítanom” – mondja. Megerősödött annyira, hogy ne inogjon meg az érzelmi bizonytalanságoktól, és felismerte: a hibázás nem kudarc, hanem lehetőség az újrakezdésre.