6 generáció 126 sors - a családfakutatás rejtelmei
Kosztümös sorozatokat nézve felmerülhet bennünk, hogy vajon rendelkezünk-e nemesi felmenőkkel. Eltöprenghetünk azon, honnan származunk, vagy miért lehetnek hasonló lelki nehézségeink, mint idős hozzátartozóinknak, látszólag indokolatlanul. Mindenki életében eljön egyszer az idő, amikor felteszi a kérdést: Ki is vagyok én?
A válaszhoz pedig a múlt gyökereit feltérképezve juthatunk el. Lengyelfi Edit családfakutató már több mint húsz éve kutatja az elfeledett generációk történeteit és titkait, mert ami elmúlt, még nem veszett el.
Miért kutakodunk a múltunkban?
A családfakutatás egyre népszerűbb tevékenység, amelynek hátterében számtalan motiváció állhat. Lengyelfi Edit elmondta, hogy az elmúlt öt-tíz évben az emberek nagyrészt önismereti célból vágnak neki.
„Sokan a terapeutájuk ösztönzésére kezdik el felkutatni felmenőiket. Minden terápiás folyamat visszatekintéssel kezdődik, hiszen fontos megvizsgálni, mit hoztunk a gyerekkorunkból. Az elhangzottak alapján pedig a szakemberek már sejthetik, ha bizonyos problémák mögött transzgenerációs traumák állnak, amelyekre az őseink feltérképezésével kaphatunk válaszokat. Döntéseik, örömeik és tragédiáik sejtszinten bennünk vannak.”
Beszélgetés Mészáros Márta, Enyedi Ildikó és Bucsi Réka rendezőkkel
Régebben inkább a kíváncsiság hajtott egyeseket, hogy minél régebbre tekinthessenek vissza, miközben a felmenőik között valamilyen nemesi szál, híres vagy történelmi személy felbukkanásában reménykedtek. A szakértő kiemelte, hogy alapvetően mindenkit arra biztat, hogy saját magunk kezdjünk neki családtagjaink történetének feltárásának, mert ezáltal egy önismerettel egybekötött időutazás részesei lehetünk.
Adatok mögötti történetek
A családfakutatás nem unalmas adatokról szól, mint sokan gondolják, hanem történetekről. Ha csupán hat generációt térképezünk fel, már 126 sors tárul elénk
Emelte ki Lengyelfi Edit, majd hozzátette, hogy gyakran találkozhatunk olyan történetekkel, amelyek hatással lehetnek jelenlegi életünkre a generációkon átívelő minták és lenyomatok által.
„Tavaly szeptemberben az Orvos-Tóth Noémi által létrehozott Transzgenerációs Trauma Intézet szervezésében családfakutató workshopot indítottunk. Ez egy olyan lehetőség, ahol a téma iránt érdeklődők egyrészt megtanulhatják, hogy miként fogjanak hozzá felmenőik kereséséhez, másrészt a megszerzett információk pszichológiai vetületét is megvizsgáljuk együtt. Az egész napos programot Dr. Preisz Éva Eszterrel együtt vezetjük havi rendszerességgel.”